گروهک تروریستی داعش را بشناسید!

مجله عالی ها

گروهک تروریستی داعش را بشناسید!

گروهک تروریستی داعش را بشناسید! ۱۵ مرداد ۱۳۹۳

گروهک تروریستی داعش را بشناسید!

تسخیر این شهرها و میادین نفتی حول آن، ‌که حتی شامل مسیر خط انتقال نفت عراق به ترکیه هم می‌شود در کنار تسلط «داعش» بر بزرگ‌ترین سد عراق در ارتفاعات موصل در هفته اخیر، نشانه‌هایی از یک رخداد جدید را به نمایش می‌گذارد که دیگر نمی‌توان به‌راحتی از کنار آن گذشت. با توجه به تحرکات جدید این گروه تروریستی همزمان در سوریه و تمرکز آنان بر تسخیر شهر مهم کردی «کوبانی» در مرز سوریه- ترکیه این‌بار پای کردهای منطقه به منازعه‌ای کشیده می‌شود که تاکنون تنها برای آنان نقش یک «حاشیه» را داشت.

متاسفانه اشتباه محاسباتی رهبران اقلیم کردستان و به‌خصوص «مسعود بارزانی» جهت استفاده سودمندگرایانه از تضاد بین دولت مرکزی عراق و «داعش» برای تحقق‌بخشیدن به رویای استقلال کردستان موجب شد تا دولت خودمختار کردستان از خطر واقعی غافل شود. عمده‌کردن اختلافات بین اقلیم و دولت مرکزی بغداد از سوی بارزانی و بی‌مسوولیتی «نوری مالکی» جهت تن‌ندادن به یک مصالحه ملی نگران‌کننده است. آن هم در شرایطی که ماشین جنگی «داعش» هرروز مناطق استراتژیک عراق را به تسخیر خود درمی‌آورد، دست این گروه تکفیری و تروریست را برای فتوحات تازه و تثبیت موقعیت خود در مناطق تسخیرشده باز گذاشت.

هم‌اکنون با نقش آلترناتیوی «داعش» در به‌هم‌ریختن ثبات و امنیت عراق و سوریه و همچنین کشیدن دامنه‌های آن به اقلیم خودمختار کردستان که همگی از متحدان نزدیک ایران هستند، معادلات جدیدی برای نقش‌آفرینی تهران در جهت دفاع از منافع ملی کشور فراهم شده است. زمان برای اتحاد بهتر و مسوولانه‌تر محور ایران، سوریه، عراق و اقلیم کردستان برای مهار «داعش» و حفظ ثبات منطقه، مبارزه با تروریسم بنیادگرا و تکفیری، حفظ تمامیت ارضی و دستیابی به یک سیاست مبتنی بر منافع ملی حول تامین امنیت و یکپارچگی منطقه فرارسیده است.

حباب توهمات و یکسویه‌نگری در این نبرد سرنوشت‌ساز با توجه به تحولات اخیر در شمال عراق به‌دلیل واقعیات میدانی حوزه منازعه، دیگر ترکیده است و به نظر می‌رسد که تهران، بغداد و اربیل به این واقعیت پی برده‌اند که هیچ سیاست یکجانبه و کجدارومریزی قادر نخواهد بود تا به پیشروی هیولای «داعش» پایان دهد. در این شرایط به دلیل روابط مخدوش بغداد – اربیل که هرکدام سیاست‌های یکجانبه خود را در طول این بحران دنبال کرده‌اند این فرصت را به تهران می‌دهد تا به جهت روابط حسنه‌ای که با هر دو طرف دارد، با ایجاد یک پل ارتباطی و محور وحدت، مسبب ظهور معادلات جدیدی شود که منافع همه نیروهای میانه‌رو و خواهان حفظ ثبات را فراهم کند.

وزارت امورخارجه ایران می‌تواند با تکیه بر این موقعیت میانجیگرایانه و مبتنی بر حفظ منافع جمعی در شرایطی که حتی سازمان‌ملل‌متحد نیز نسبت به پیشروی‌های اخیر «داعش» به صراحت از وقوع یک «فاجعه انسانی» هشدار داده است، به صورت فعال، وارد یک بازی سیاسی مبتکرانه و سازنده شود. هم‌اکنون، شرایطی که موجب دوری بیشتر بغداد و اقلیم کردستان شده است با توجه به تمرکز فشار نیروهای دولت اسلامی بر دولت اقلیم کردستان و خطری که ثبات این منطقه را تهدید می‌کند به‌صورت عینی و ذهنی زمان و بستر اتحاد عمل نیروهای مخالف «داعش» فرارسیده است.

در وضعیت جدید که هم دولت بغداد در مقابله با پیشروی‌های «داعش» زمینگیر شده و هم اینکه اقلیم کردستان از توهم قدرت پیشمرگه‌های خود در نبرد با «داعش» تا حدود زیادی خارج شده است، ایفای نقش پررنگ سیاسی در حوزه سیاست خارجی برای تهران یک الزام اجتناب‌ناپذیر و فرصت تاریخی است که به فوریت باید از آن در جهت اهداف ملی استفاده کرد. هرچند «داعش» هم‌اکنون در حوزه میدانی سوریه و عراق عمل می‌کند اما به دلیل درهم‌تنیدگی ثبات این کشورها با منافع ملی ایران در واقع به نوعی حمله به این کشور هم محسوب می‌شود. از آنجا که جامعه بین‌المللی و کشورهای غربی و در راس آن آمریکا ضمن گوشزد کردن خطر «داعش» برای منطقه هیچ اقدام سازنده‌ای را برای مهار این تهدید انجام نداده‌اند، مسوولیت تهران را به‌عنوان یک قدرت منطقه و مخالف معادلاتی که «داعش» را در محور و کانون بحران کنونی قرار داده، بیش از همیشه ضروری کرده است.

نتیجه انفعال و گسست بین اضلاع نیروهای میانه‌رو منطقه در نوع برخورد با دولت اسلامی هم اینک موجب ظهور تصویر یک گلوله برفی از «داعش» شده است که هر چه پایین‌تر می‌غلتد ابعاد بزرگ‌تری به خود می‌گیرد. دستگاه دیپلماسی ایران و در راس آن «محمدجواد ظریف» با تمرکز بر تحولات جدید منطقه و واقعیات عینی پیش‌روی بغداد و اقلیم کردستان می‌تواند به‌عنوان همان «حلقه مفقوده»ای عمل کند که تا به امروز مانع از اتحاد عمل جناح‌های عراقی برای مبارزه با دولت اسلامی شده است. زمان برای چرتکه‌انداختن به سر آمده و هیولای «داعش» با توجه به تحولات جاری در عراق و تحرکات این گروه در سوریه گام‌به‌گام به موقعیتی نزدیک می‌شود که شاید دیگر کنترل، شکست یا حتی ایزولاسیون آن امکان‌پذیر نبوده یا حداقل پر هزینه باشد.

به همان نسبت که ادامه جنگ غزه و سیاست مزورانه «بنیامین نتانیاهو» می‌تواند یک «تله» برای ایران جهت به شکست‌کشاندن مذاکرات هسته‌ای این کشور با آمریکا تلقی شود، نقش سازنده ایران در معادلات جدید عراق می‌تواند فرصت مساعدی برای نقش‌آفرینی تهران جهت حفظ ثبات منطقه و رساندن این پیام به جامعه جهانی باشد که ایران همچنان شاغول موازنه و امنیت در محیط بحران‌خیز منطقه خواهد بود.

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.