تجاوز به زنان در افغانستان جنجال آفرید

مجله عالی ها

تجاوز به زنان در افغانستان جنجال آفرید

تجاوز به زنان در افغانستان جنجال آفرید ۱۲ شهریور ۱۳۹۳

تجاوز به زنان در افغانستان جنجال آفرید

به گزارش بی بی سی، ایمل فیضی سخنگوی کرزی می‌گوید که رئیس جمهوری منتظر صدور حکم “اشد مجازات” از سوی دادگاه به عاملان رویداد تجاوز جنسی گروهی رویداد پغمان است. در خبرنامه دفتر ریاست جمهوری که در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته آمده است که کرزی هنگامی که از این رویداد خبر شد، به دادستانی کل، وزارت امور داخله/کشور و اداره امنیت ملی دستور داد که “عاملان این جنایت نابخوشدنی را هر چه زودتر پیدا و به پنجه قانون بسپارند تا به سزای اعمال خود برسند.”
n00053434 b تجاوز به زنان در افغانستان جنجال آفرید

سخنگوی حامد کرزی می‌گوید که رئیس جمهوری پرونده تجاوز جنسی گروه به چهار زن در شمال غرب کابل را “شخصا با رئیس دادگاه عالی و دادستان کل” دنبال می‌کند. فیضی می‌گوید که “رئیس جمهور کرزی برای مجازات عاملان این رویداد خواهان حکم اعدام است.”

پنجشنبه شب ۲۸ آگست/اوت زمانی که اعضای چهار خانواده افغان در منطقه پغمان در شمال غرب کابل از یک مراسم عروسی عازم خانه‌‌شان بودند، چند مرد مسلح خودروی حامل آنان را متوقف کردند و زنان و مردان را به مکان دورتری انتقال دادند. به گفته مقامات پلیس کابل، مهاجمان اموال این افراد را به سرقت بردند و به زنانی که همراه آنان بودند هم تجاوز کردند.

فرمانده پلیس کابل در صفحه فیسبوک خود از نتیجه تحقیقات و اعترافات متهمان نوشت: “به یکی از زنان ده بار تجاوز جنسی صورت گرفته در حالی که چند قدم دورتر شوهران و وابستگان مرد آنها صداها و زجه و ناله های غم انگیز این زنان را می‌شنیدند.” پلیس می‌گوید که در این رویداد به یکی از قربانیان ده بار تجاوز جنسی صورت گرفته و یکی از دختران در بیمارستانی در کابل بستری است و وضعیت روحی خوبی ندارد.

صدیق صدیقی سخنگوی وزارت امور داخله/کشور افغانستان گفته است دو نفر از متهمان به ولایت غزنی فرار کرده بودند که بازداشت شدند. مقامات پلیس می‌گویند که تا هنوز شش نفر از هشت متهم این رویداد که همه “مجرمان جنایی با سابقه” بوده‌اند بازداشت شده و تلاش برای بازداشت دو نفر دیگر همچنان ادامه دارد. یکی از سردسته های این گروه هشت نفری پیشتر به شانزده سال و دیگری به پنج سال حبس محکوم شده بودند.

پیش از این هم رهایی مجرمان جنایی از زندان و عدم پیگیری پرونده های مجرمان بزرگ در افغانستان بحث برانگیز بوده و نهادهای عدلی و قضایی متهم به سهل انگاری در این زمینه شده بودند. تجاوز جنسی گروهی به زنان در کابل بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی داشته است. تجاوز جنسی به چهار زن توسط گروهی از مردان در کابل پایتخت افغانستان کم سابقه بوده و شماری از نهادهای فعال مدنی خواستار به دادگاه کشانیدن و اعدام متهمان شده و گفته اند که برای طرح این خواست خود، در پایتخت راهپیمایی خواهند کرد.

کاربران افغان در شبکه‌های اجتماعی نیز عکس‌هایی از متهمان را به اشتراک گذاشته و گفته اند که هر چه زودتر عاملان رویداد پغمان اعدام شوند. اما تعدادی هم مراحل تحقیق و دادگاهی شدن متهمان را غیرشفاف می‌دانند و می‌گویند که این گونه پرونده ها به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.