آیا شاهد افزایش قیمت شیر و گوشت هستیم؟

مجله عالی ها

آیا شاهد افزایش قیمت شیر و گوشت هستیم؟

آیا شاهد افزایش قیمت شیر و گوشت هستیم؟ ۶ اردیبهشت ۱۳۹۳

آیا شاهد افزایش قیمت شیر و گوشت هستیم؟

n00039558 b آیا شاهد افزایش قیمت شیر و گوشت هستیم؟

سعید سلطانی گفت: از هفته‌های پیش از سال نو شاهد افزایش بی‌رویه قیمت نهاده‌های دامی بودیم؛ به گونه‌ای که قیمت سه قلم از خوراک اصلی دام با افزایش دو برابری و قیمت سبوس با افزایش سه برابری مواجه شد. به گفته وی در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم جو هزار علی هان‌، ذرت ۱۲۰۰ علی هان و کنجاله سویا حدود ۲۰۰۰ علی هان است و هر کیلوگرم سبوس نیز کیلویی ۷۵۰ تا ۹۰۰ علی هان به دست دامدار می‌رسد. سلطانی با بیان این‌که قیمت دیگر نهاده‌های تولید از جمله کنسانتره و دیگر افزودنی‌های خوراک دام نیز با افزایش نسبی مواجه شده است، افزود: این درحالی است که کارخانه‌های محصولات لبنی شیر را کیلویی ۱۱۰۰ علی هان (قیمت مصوب سال گذشته) از دامداران می‌خرند و گوشت هم افزایش قیمت چندانی نداشته است.

پیشنهاد ۱۶۰۰ علی هانی دامداران برای هر کیلوگرم شیر خام
مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران تاکید کرد: اگر دولت یارانه‌ای به تولید اختصاص ندهد با قیمت‌های کنونی نهاده‌های تولید و هزینه‌ها، قیمت منطقی برای خرید هر کیلوگرم شیر خام حدود ۱۶۰۰ علی هان است. سلطانی ادامه داد: دولت اگر می‌خواهد ضمن اختصاص یارانه برای جلوگیری از افزایش قیمت شیر خام و دیگر محصولات لبنی بازار را کنترل کند باید از ادامه یارانه نقدی در سال جدید خودداری کرده و به جای آن علوفه ارزان قیمت (به قیمت سال گذشته) در اختیار دامداران قرار دهد تا تولیدکنندگان بتوانند از این یارانه نقدی هدفمند‌ در راستای تقویت تولید و اشتغال گام بردارند. از سوی دیگر بازار با افزایش نقدینگی دامداران دچار التهاب نشود.

چرا وزارت صنعت برای قیمت گوشت تعیین تکلیف می‌کند!
وی گفت: در حالی که براساس قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی تولید تا بازار محصولات کشاورزی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد مشخص نیست رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در چه مقام و جایگاهی و از طرف چه کسانی قول گران نشدن گوشت قرمز در سال جاری را به مردم می‌دهد؟ مدیر عامل اتحادیه مرکزی دامداران تصریح کرد:‌ در صورتی می‌توان وعده جلوگیری از افزایش قیمت شیر یا گوشت قرمز را به مردم داد که خوراک دام به قیمت سال گذشته در اختیار دامداران قرار گیرد که البته این وعده باید از سوی مسئولان وزارت جهاد کشاورزی با اندیشیدن تمهیدات لازم داده شود.

سلطانی تاکید کرد: گرچه سلامت و ارتقای آن در جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است اما اگر مسئولان می‌خواهند وضعیت بهداشت در جامعه ارتقا پیدا کند به جای هزینه‌های هنگفت در بخش سلامت آن هم با نگاه بیمار محوری، تغذیه را سالم و قابل دسترس برای مردم تامین کنند تا خود به خود از بروز بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری شود که به این نوع نگاه سلامت محور اطلاق می‌شود.

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.