زبان قبیله دوتراکی در سریال "بازی تاج و تخت"

مجله عالی ها

زبان قبیله دوتراکی در سریال "بازی تاج و تخت"

زبان قبیله دوتراکی در سریال “بازی تاج و تخت” ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳

14 4 20 1140334 زبان قبیله دوتراکی در سریال بازی تاج و تخت

زبان قبیله دوتراکی در سریال “بازی تاج و تخت”

دیوید پیترسن زبان‌شناس در مصاحبه‌ای از اختراع زبان دوتراکی در سریال «بازی تاج و تخت» گفت.

زبان دوتراکی شاید زبان خوش‌آهنگی نباشد٬ اما این زبان والرین‌ها که زبان کال و کالیسی است بی‌شک نقش مهمی در خط داستانی سریال «بازی تاج و تخت» داشته است. کالیسی بانوی این قبیله صاحب سه تخم اژدهاست که نقش مهمی در سریال دارند.

شکل ابتدایی این زبان را جرج آر. آر. مارتین در کتاب «ترانه آتش و یخ» ابداع کرد. بعدا که این کتاب منبع اقتباس سریال «بازی تاج و تخت» شد٬ دیوید پیترسن زبانی اختراع کرد تا والرین‌ها با آن سخن گویند. زبانی که در آن «سلام» به لغت طولانی «ماتچومارون» و «زمستان می‌شود» به عبارت «آهشکه جادا» بدل شده است.

پیترسن که در کالیفرنیا زندگی می‌کند درواقع مخترع زبان والرین‌هاست. او می‌گوید زبان‌های خیالی اساس بسیاری از متن‌های حماسی فانتزی هستند و جرج آر. آر. تالکین٬ خالق «ارباب حلقه‌ها» و «هابیت» یکی از چهره‌های تاثیرگذار در این زمینه است که ابداع زبان خیالی را وارد مرحله جدیدی کرد.

پیترسن زبان‌شناس است و انگار تنها آدمی است که با ابداع زبان‌های خیالی روزگار می‌گذراند. او در مصاحبه با برنت بمبری در برنامه «روز ۶» که از شبکه سی‌بی‌سی پخش شد درباره اختراع یک زبان گفت: «این کار مراحل بسیار زیادی دارد. و راستش چنین کاری همیشه با یک مخترع شروع می‌شود.»

«اولین نفر در این زمینه تالکین بود… او اولین کسی بود که حس کرد خلق یک زبان کار بانمکی است و می‌تواند جالب باشد. و از طرفی حس می‌کرد این کار لایه‌ای جدید به کارش اضافه می‌کند.»

پیترسن برای خلق زبان دوتراکی به منبع اقتباس سریال رجوع کرده است؛ «من با کتاب‌ها شروع کردم. زبان جرج آر. آر. مارتین منبع من بود٬ کاملا جدی می‌گویم. برایم مهم بود که هر لغتی او ابداع کرده و در کتاب‌ها به کار برده در نسخه نهایی سریال باشد.»

این زبان‌شناس درباره نام زبان هم گفت که دوتراکی نام نژادی خیالی از جنگجویان اسب‌سوار است.

سریال تاریخی و حماسی «بازی تاج و تخت» یکی از سریال‌های بسیار موفق شبکه اچ‌بی‌او است که این روزه فصل چهارم آن روی آنتن رفته است.

منبع: خبرآنلاین

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.