چگونه با کمک وام های بانکی صاحب خانه شوید؟

مجله عالی ها

چگونه با کمک وام های بانکی صاحب خانه شوید؟

چگونه با کمک وام های بانکی صاحب خانه شوید؟ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

289634341 چگونه با کمک وام های بانکی صاحب خانه شوید؟

چگونه با کمک وام های بانکی صاحب خانه شوید؟ 

یکی از برترین راه های منزل دار شدن افراد بهره گیری از وام های بانکی هست که با دقت به درآمد خود میتوانند وام اخذ کنند. اگرچه فعالان مسکن هنوز درمورد حاکم بودن رکود بر این بازار غر میزنند اما کیست که نداند در همین موقع میتوان خرید خوبی انجام داد. این شانس بیش از همه ی نصیب کسانی می‌شود که خواستار خرید یک منزل نه عمده بزرگ میباشند.

 

آیا واقعا بخت با زوج های جوان یار هست؟ اگر از وام های بانکی بعنوان نیروی کمکی بهره گیری کنید چطور؟ شاید این گزارش بتواند انگیزه ای در شما ایجاد کند.

 

روش اول: بهره گیری از تسهیلات مسکن یکم به اضافه وام ۱۰ میلیونی جعاله

صندوق پس انداز مسکن یکم بانک مسکن، خرداد ماه سال ۹۴ آغاز به کار کرد و در حال حاضر به تعدادی از سپرده گذاران تسهیلات داده هست. در حال حاضر متقاضی تهرانی خرید مسکن «سرپرست خانوار»، میتواند با سپرده گذاری مبلغ ۴۰ میلیون تومان به مدت یک سال در بانک مسکن، ۸۰ میلیون تومان وام دریافت کند.

 

ضمن اینکه مبلغ سپرده نخست نیز اضافه بر این وام به او برگردانده می‌شود. پس در مجموع متقاضی می‌تواند ۱۲۰ میلیون تومان دریافت کند. اگر به این مبلغ ۱۰ میلیون وام جعاله تعمیرات مسکن را اضافه کنیم، روی هم ۱۲۰ میلیون تومان دست شما را میگیرد. نرخ سود این وام ۹ و نیم درصد و مبلغ اقساط آن در دوره بازپرداخت ۱۲ ساله، ماهیانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هست.

 

این تسهیلات در شرایطی هست که تنها یکی از زوجین حساب پس انداز مسکن یکم داشته باشد؛ در صورتی که هر دوی انها با هم حساب افتتاح کنند، به این معنا که هر کدام ۴۰ میلیون تومان و در مجموع ۸۰ میلیون تومان به طور جداگانه در بانک مسکن بگذارند و بعد یک سال نفری ۸۰ میلیون تومان و در مجموع ۱۶۰ میلیون تومان تسهیلات بگیرند، از آنجا که ۸۰ میلیون تومان نخست انها نیز به این زوج مسترد میشود،

 

در نهایت ۲۴۰ میلیون تومان در اختیار دارند اما به انها تنها یک وام جعاله تعلق می‌گیرد؛ چون وام جعاله قائم به واحد مسکونی هست نه قائم به فرد متقاضی.بنابراین این زوج در نهایت می‌توانند ۲۵۰ میلیون تومان برای خرید واحد مسکونی تهیه کنند. سود تعلق گرفته به وام های این زوج از آنجایی که دو فقره تسهیلات مجزا محسوب میشوند، ۹ و نیم درصد به ازای هر وام ۸۰ میلیون تومانی هست.

 

این تسهیلات برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت و همین طور مراکز استان ها، ۶۰ میلیون تومان برای فرد متقاضی و ۱۲۰ میلیون تومان برای زوجینی هست که هر دو حساب صندوق مسکن یکم افتتاح کرده باشند. مبلغ وام جعاله در این شهرها نیز مثل شهر تهران ۱۰ میلیون تومان هست. نرخ سود متقاضیان خرید در این شهرها همانند متقاضیان ایرانی ۹ و نیم درصد هست.

 

همین طور تسهیلات صندوق یکم برای متقاضیان ساکن شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۴۰ میلیون تومان هست که متقاضی باید یک سال ۲۰ میلیون تومان در حساب خود پس انداز داشته باشد. همین طور به زوجینی که هر دو نفری ۲۰ میلیون تومان در بانک مسکن اندوخته داشته باشند، بعد از یک سال نفری ۴۰ میلیون تومان و مجموعا ۸۰ میلیون تومان تعلق میگیرد. مبلغ وام جعاله هم در این شهرها، ۱۰ میلیون تومان و نرخ سود تسهیلات،

 

۹ و نیم درصد هست. اگر متقاضی بهره گیری از صندوق مسکن یکم واحد مسکونی را در بافت فرسوده خریداری کند، نرخ سود آن هشت درصد محاسبه میشود. بهره گیری کنندگان از تسهیلات صندوق مسکن یکم در صورت تمایل به دریافت وام جعاله، باید اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کنند.

 

روش دوم: بهره گیری از اوراق تسهیلات به اضافه وام جعاله

یکی دیگر از روشهای خرید مسکن برای افرادی که نمیخواهند از سیستم پس انداز بهره گیری کنند، خرید اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن هست که هم از طریق شعب بانک مسکن و هم از طریق فرابورس قابل خریداری میباشند. قیمت هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن، بستگی به نرخ روز آن در بازار سرمایه دارد

 

و با هر برگه می‌توان ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات گرفت. متقاضی نیز بسته به نیاز مالی خود، هر تعداد برگه که بخواهد می‌تواند خریداری کند. سقف این تسهیلات در استان تهران ۶۰ میلیون تومان هست که با احتساب ۱۰ میلیون تومان وام جعاله به ۷۰ میلیون تومان میرسد.
1115918009 چگونه با کمک وام های بانکی صاحب خانه شوید؟

همین طور زوج هایی که بخواهند با یکدیگر یک واحد مسکونی بخرند، میتوانند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن به انضمام ۱۰ میلیون تومان وام جعاله مسکن «مجموعا ۱۱۰ میلیون تومان»، تسهیلات دریافت کنند. این وام برای متقاضیان خرید مسکن در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفره ۴۰ میلیون تومان وام مسکن به اضافه ۱۰ میلیون تومان وام جعاله «مجموعا ۵۰ میلیون تومان» هست.

 

سود این نوع تسهیلات در دوره بازپرداخت ۱۲ ساله با نرخ ۱۶ درصد در همۀ شهرها و شهر تهران محاسبه خواهد شد. مبلغ اقساط آن نیز – بدون در نظر گرفتن اقساط وام جعاله – برای وام گیرندگان تهرانی، ۹۹۹ هزار تومان، ساکنان شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۸۳۲ هزار تومان و ساکنان سایر شهرها ۶۶۶ هزار تومان هست.

 

با دقت به اینکه قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن طی روزهای جدید در کانال ۶۷ تا ۷۷ هزار تومانی در نوسان هست، اگر میانگین قیمت آن را به ازای هر برگه ۷۲ هزار تومان در نظر بگیریم – به هر برگه حق تقدم تسهیلات مسکن، ۵۰۰ هزار تومان وام مسکن تعلق میگیرد – متقاضی تهرانی دریافت وام ۷۰ میلیون تومانی

 

باید ۱۲۰ برگه خریداری کند که ارزش آن ۸ میلیون و ۶۴۰ هزار تومان خواهد بود. بنابراین پول حقیقی موجود در حساب این خریدار مسکن ۶۱ میلیون و ۲۶۰ هزار تومان هست. این در حالی هست که او بعد از ۱۲ سال، ۹۵ میلیون تومان به بانک مسکن بازپرداخت کرده هست.

 

روش سوم: بهره گیری از روش ترکیبی

تعداد زیادی از متقاضیان خرید واحد مسکونی اعم از مصرفی و سرمایه ای، با این روش برای خرید ملک مسکونی آشنا بوده و عده زیادی نیز از آن بهره برده اند. به این صورت که متقاضیانی که تمایلی به پس انداز کردن پول خود در صندوق یکم ندارند، می‌توانند از روش ترکیب «وام خرید مسکن با اوراق تسهیلات» به اضافه «آورده شخصی» خود و مبلغ ودیعه مسکن مستاجر آن ملک که همان پول رهن هست، هزینه خرید واحد مسکونی مورد نظر را فراهم سازی کنند.

 

اگرچه دارندگان تسهیلات صندوق مسکن یکم نیز می‌توانند از این روش بهره گیری کنند اما به علت بالا بودن اقساط وام صندوق یکم بهره گیری از این روش از آنجایی که قرار نیست در آن واحد سکونت داشته باشند و احتمالا اضافه بر اقساط وام، اجاره ماهانه هم باید بپردازند، برای وام گیرندگان از محل صندوق پس انداز یکم عمده مقرون به صرفه نیست.

 

 به گزارش عالی ها این روش به علت بالا بودن مبلغ ودیعه مسکن «رهن کامل» در شهر تهران و کلان شهرها، اکثر بهره گیری می‌شود اما آسیب هایی نیز با خود به همراه دارد که مهم‌ترین آن ناتوانی مالک در فراهم سازی مبلغ ودیعه مسکن برای بازگرداندن به مستأجر هست. به خصوص که پرونده های زیادی در دادگاه ها در این اساس جریان دارد.

 

مستأجرانی که خواهان استرداد وجه ودیعه مسکن خود از موجر «مالک» بی پول میباشند، به دادگاه شکایت میکنند که مشکلات فراوانی در انتظار مالک خواهد بود. بنابراین بهره گیری از این روش برای خریداران مصرفی ملک توصیه نمیشود و اکثر برای کسانی که بخواهند از مزایای سرمایه ای مسکن بهره گیری کنند کاربرد دارد.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.