آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

مجله عالی ها

آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

944731936 آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما 

همه ی اهالی سینما در دنیا برای آلفرد هیچکاک فقید احترام خاصی قائل میباشند که به دلیل فیلمهای بسیار فاخر وی بوده هست. «آلفرد هیچکاک»،‌ کارگردان افسانه‌ای سینمای دنیا و خالق آثار برجسته‌ای در ژانر روانشناسانه و وحشت، مردی بود که ترس‌های ما را به خوبی می‌شناخت و انها را دستمایه ساخت فیلم‌های پرتعلیق و دلهره‌آور خود می کرد.

 

«سر آلفرد جوزف هیچکاک»، فیلم‌ساز صاحب‌نام و تاثیر‌گذار انگلیسی و پیشگام تکنیک‌های بدیع در ژانرهای تریلر روانی و تعلیق متولد سیزدهم اوت ۱۸۹۹ در لندن بود که روز ۲۹ آوریل ۱۹۸۰ در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

1752347142 آلفرد هیچکاک اسطوره کارگردانی تاریخ سینما

«هیچکاک» پس از یک دوره‌ پیروز فیلم‌سازی در زادگاهش انگلستان که هم فیلم‌های صامت و هم فیلم‌های صدادار را شامل می‌شد، به هالیوود پیوست و در سال ۱۹۵۶ با حفظ ملیت انگلیسی، شهروندی ایالات امریکا را پذیرفت.او طی شش دهه فعالیت سینمایی، بیش از ۵۰ فیلم بلند را کارگردانی کرد و شهرت فراگیرش را به‌واسطه‌ تبحر مثال‌زدنی‌اش در به‌کارگیری عناصر دلهره، ترس و تعلیق به‌دست آورد، چنان‌که از او به‌عنوان «استاد تعلیق» نام برده میشود.

 

این کارگردان برجسته اولین فیلم خود را در سال ۱۹۲۲ در انگلیس با نام «شماره ۱۳» آغاز کرد که گرچه نیمه‌تمام ماند. وی از سال ۱۹۳۹ عمدتا در کشور آمریکا آثار خود را ساخت و عرضه میکرد. در سال ۱۹۲۵ «مایکل بالکون» از شرکت فیلم‌سازی«گینزبورو پیکچرز» بود که این فرصت را به «هیچکاک‌» جوان داد تا اولین فیلم بلند خود را با عنوان «باغ تفرجگاه» در کشور آلمان بسازد.

 

«هیچکاک» اولین تجربه‌ ساخت فیلم‌های دلهره‌آور را با فیلم «مستاجر» به‌دست آورد. پخش این فیلم در انگلستان در سال ۱۹۲۷ با موفقیت چشمگیر و استقبال بی‌نظیری از سوی مردم و منتقدین همراه شد و همچون دیگر فیلم‌های اولین «هیچکاک»، این فیلم نیز از تکنیک‌های اکسپرسیونیست تاثیر پذیرفته بود که او انها را مستقیما در کشور آلمان فراگرفته بود.

 

در سال ۱۹۲۹ «هیچکاک» تصمیم گرفت دهمین فیلم خود را با نام «حق‌السکوت» بسازد و درحالی که هنوز در مرحله ساخت بود، استودیوی سازنده آن تصمیم گرفت تا آن را به اولین فیلم همراه با دیالوگ سینمای انگلیس بدل سازد.پس از ساخت فیلم‌هایی چون «مردی که عمده می‌دانست» «۱۹۳۴» و «۳۹ پله» «۱۹۳۵»، هیچکاک روند

 

موفقیت‌های خود را با ساخت فیلم «خانم ناپدید می شود» ادامه داد. «عقاب کوهستان»«۱۹۲۶»، «حلقه»«۱۹۲۷»، «همسر دهقان» «۱۹۲۸»، «قتل»«۱۹۳۰»، «ماری» «۱۹۳۱»، «غریب و غنی» «۱۹۳۱» و «مامور پنهان» «۱۹۳۶» دیگر ساخته‌های هیچکاک در این سال‌ها بودند.

 

وی در بحبوحه موفقیت و شهرت به هالیوود پیوست و اولین فیلم آمریکایی‌اش را در سال ۱۹۴۰ با نام «ربکا» ساخت؛ هرچند داستان این فیلم در انگلیس و اقتباس از رمانی نوشته‌ نویسنده‌ انگلیسی «دافنه دو موریر» اتفاق می‌افتد.«خبرنگار خارجی» دومین فیلم آمریکایی «هیچکاک» بود که در قالب ژانر تریلر، داستان آن در اروپا اتفاق می‌افتاد

 

که گرچه توانست در سال ۱۹۴۰ نامزد جایزه اسکار برترین فیلم شود. این فیلم در اولین سال وقوع جنگ اول جهانی ساخته شد و الهام گرفته از رویدادهای در حال تغییر در اروپا بود.فیلم‌های هیچکاک در دهه‌ی ۴۰ بسیار متنوع بودند؛ از اثر کمدی رمانتیک «آقا و خانم اسمیت»«۱۹۴۱» تا درام دادگاهی «پرونده‌ بهشت» «۱۹۴۷» و اثر تاریک «سایه یک شک» «۱۹۴۳».

 

در سال ۱۹۴۱ «هیچکاک» برای اولین‌بار در سمت تهیه‌کننده و کارگردان فیلم، «سوءظن» را ساخت. این فیلم جایزه‌ اسکار برترین بازیگر زن و جایزه‌ انجمن منتقدان فیلم نیویورک را برای «خوان فونتاین»، بازیگر آن به‌همراه آورد.او یک سال بعد فیلم «خرابکار» را برای کمپانی «یونیورسال» ساخت و در سال ۱۹۴۴ فیلم «قایق نجات»

 

را براساس رمانی از «جان اشتاین بک» برای کمپانی «روباه قرن بیستم» ساخت. این فیلم از آنجایی‌که سکانس‌هایش تنها در یک قایق گرفته شده‌اند، محدودترین فیلم این کارگردان محسوب می شود.این کارگردان انگلیسی پس از آن برای دیدار از زادگاهش به انگلستان بازگشت و در این حین دو فیلم کوتاه فرانسوی‌زبان

 

برای وزارت اطلاعات انگلیس ساخت. پس از بازگشت به ایالات امریکا، وی دو فیلم «طلسم‌شده» «۱۹۴۵» و «بدنام»«۱۹۴۶» را ساخت که در این فیلم «اینگمار برگمن»، فیلم‌ساز افسانه‌ای سینمای دنیا نقش‌آفرینی داشت. «بدنام» به فروش چشم‌گیری دست یافت و یکی از پیروز‌ترین آثار سینمایی «هیچکاک» نام گرفت.

 

اولین فیلم رنگی «هیچکاک» در سال ۱۹۴۸ با نام «طناب» به‌ روی پرده سینماها رفت که با نقش‌آفرینی «جیمز استوارت» همراه بود. در سال ۱۹۵۰، هیچکاک فیلم «وحشت در صحنه» را برای کمپانی «برادران وارنر» ساخت. پس از آن بود که فیلم پرفروش «غریبه‌ها در قطار» «۱۹۵۱» را با بهره گیری از ترکیبی از المان‌های فیلم‌هایش در کشور آمریکا و انگلیس ساخت. سپس در فیلم «ام را نشانه قتل بگیر» «۱۹۵۴» از تکنیک فیلم‌برداری سه‌بعدی برای اولین‌بار بهره گیری کرد.

 

فیلم‌های «پنجره‌ عقبی» «۱۹۵۴» و «برای گرفتن دزد» «۱۹۵۵» از دیگر فیلم‌های پیروز «هیچکاک» در دهه‌ ۵۰ بودند. «مرد عوضی» «۱۹۵۷» آخرین فیلم «هیچکاک» برای کمپانی «برادران وارنر» بود. این فیلم سیاه و سفید، تنها نقش‌آفرینی «هنری فوندا» را به‌همراه داشت.

 

فیلم «سرگیجه» محصول سال ۱۹۵۸ با نقش‌آفرینی دوباره‌ی «جیمز استوارت» اگرچه در گیشه عمده موفقیتی به‌دست نیاورد، اما بسیاری آن را یکی از شاهکارهای «هیچکاک» میدانند که در جشنواره‌ فیلم سن‌سباستین اسپانیا، جایزه‌ صدف نقره‌ای را به‌دست آورد.

 

پس از «سرگیجه»، هیچکاک سه فیلم پیروز دیگر ساخت که هریک اعتباری کلان به کارنامه‌ سینمایی این کارگردان صاحب‌سبک افزودند. «شمال از شمال‌غربی» «۱۹۵۹»، «روانی» «۱۹۶۰» و «پرندگان» «۱۹۶۳» سه اثر ماندگار سال‌های پایانی فیلم‌سازی او بودند.

 

با آغاز دوران پیری و نشانه‌های مریضی در «هیچکاک»، جدیت او در ساخت فیلم کمرنگ شد و در دو دهه‌ پایانی عمر، او تنها چند فیلم تریلر جاسوسی از جمله «پرده‌ی پاره» «۱۹۶۶» با نقش‌آفرینی «پل نیومن» و فیلم «توپاز» «۱۹۶۹» را ساخت.پس از بازگشت به انگلیس، او آخرین فیلم پیروز خود با نام «جنون» را در سال «۱۹۷۲» به نمایش درآورد. «توطئه خانوادگی» نیز آخرین فیلم ساخته‌ «هیچکاک» بود که در سال «۱۹۷۶» ساخته شد

 

«آلفرد هیچکاک» در سال ۱۹۸۰ از سوی ملکه الیزابت دوم به دریافت لقب “سر” نائل آمد؛ هرچند مرگ فرصت آن را به او نداد تا رسما آن را دریافت کند و چهارماه پس از اعلام آن، در روز ۲۹ آوریل ۱۹۸۰ در سن ۸۰ سالگی براثر نارسایی کلیوی در لس‌آنجلس درگذشت.

 

 به گزارش عالی ها «هیچکاک» طی ۶۰ سال فعالیت سینمایی، به‌واسطه‌ ساخت آثار برجسته پیروز به کسب جوایز متعددی شد که شاید مهمترین انها جایزه‌ی یادبود آکادمی اسکار در سال ۱۹۶۷ باشد.او پنج‌بار در سال‌های ۱۹۶۰ برای فیلم «روانی»، سال ۱۹۴۰ برای «ربکا»، سال ۱۹۴۴ برای «قایق نجات»، سال ۱۹۴۵ برای «طلسم‌شده»

 

و سال ۱۹۵۴ برای «پنجره عقبی» نامزد جایزه‌ اسکار برترین کارگردانی شد. وی همین طور نامزد اسکار برترین تهیه‌کننده برای فیلم «سوء‌ظن» در سال ۱۹۴۱ شده بود. فیلم‌های «ربکا»، «خبرنگار خارجی» و «طلسم‌شده» نامزد اسکار برترین فیلم نیز بودند. شانزده فیلم ساخته‌ او نامزدی اسکار را به‌دست آوردند

 

که او خودش برای شش فیلم نامزد اسکار شد. در سال ۲۰۰۸، چهار فیلم «سرگیجه»، «پنجره‌ عقبی»، «شمال از شمال‌غربی» و «ام را نشانه قتل بگیر» از سوی انجمن فیلم ایالات امریکا در لیست ۱۰ اثر برتر سینمای جنایی دنیا قرار گرفتند.

 

 

برچسب ها :

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.