دستگاه خشک کن منبع آلودگی و باکتری است

مجله عالی ها

دستگاه خشک کن منبع آلودگی و باکتری است

دستگاه خشک کن منبع آلودگی و باکتری است ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

1548525492 دستگاه خشک کن منبع آلودگی و باکتری است

دستگاه خشک کن منبع آلودگی و باکتری است 

شاید اگر این مقاله را بخوانید دیگر در سرویس های بهداشتی از دستگاه خشک کن بهره گیری نکنید و همان دستمال را جایگزین نمایید. همۀ ما عادت داریم گذشته از خروج از توالت و بعد از شستن دست‌هایمان، حتما آن ها را خشک‌کنیم. معمولا هنگامی که در منزل هستیم، اینکار را با حوله‌های شخصی انجام می دهیم اما تکلیف‌مان در مکان‌های عمومی،

 

محل کار یا حتی دانشگاه و مدرسه چیست؟ آیا بهتر هست از انواع دستگاه‌های خشک‌کن دست به این منظور کمک بگیریم یا از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست‌هایمان بهره گیری کنیم؟کدام روش خشک کردن دست‌ها، بهداشتی‌تر و بدون دغدغه‌تر خواهد بود؟ برای پاسخ به این پرسش‌ها، سلامت پوست این شماره را به مقایسه ۲ نوع متعارف از دستگاه‌های خشک‌کن دست،

 

یعنی «جت هوا» و «هوای گرم» با دستمال کاغذی اختصاص داده‌ایم و در نهایت هم به این نتیجه رسیده‌ایم که دستمال‌های کاغذی قدیمی، برتری بارزی نسبت به خشک‌کن‌های برقی امروزی دارند زیرا بررسی‌ها نشان داده‌اند، خشک کردن دست‌ها با دستمال توالت، تقریبا تا ۷۷ درصد میکروب‌های کف دست، بین و روی انگشتان را کاهش میدهد.

 

تفاوت دست‌خشک‌کن جت هوا و هوای گرم

دستگاه‌های هوای گرم که برای خشک کردن دست‌ها مورد بهره گیری قرار می گیرند، همان‌طور که از نامشان پیداست، با انتشار هوای داغ روی دست‌ها باعث تبخیر آب دست میشوند. این دستگاه‌ها، گاهی دارای چشم الکترونیک میباشند و گاهی هم دکمه‌ای دارند که باید برای خاموش و روشن کردن دستگاه از آن ها کمک گرفت.

 

این در حالی هست که دستگاه‌های جت‌ هوا، طوری طراحی شده‌اند که معمولا شما باید دستتان را در محدوده محفظه‌ای قرار دهید تا هوایی با فشار شدید از ۲ طرف دیواره‌های دستگاه به سمت دستتان بیاید و همزمان، پشت و روی دست‌ها را خشک‌کند.

 

 به گزارش عالی ها هوای منتشرشده از دستگاه‌های جت هوا، برخلاف دستگاه‌های هوای گرم، گرم نیست و به همین علت هم مصرف انرژی دستگاه‌های جت هوا، کمتر از دستگاه‌های هوای گرم هست. از طرف دیگر، نباید این نکته را نادیده گرفت که احتمال تماس پوستی دست با دستگاه‌های جت هوا و انتقال آلودگی به دست‌ها از طریق این دستگاه‌ها، حدود ۱۳ برابر اکثر از دستگاه‌های هوای گرم هست.

 

۴ مورد درمورد دست‌خشک‌کن هوای گرم

• دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم، تا حدود ۲۵۴ درصد باعث افزایش آلودگی در کف دست‌ها میشوند.

 

• دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم، باعث انتشار آلودگی تا حدود ۳۰-۲۵ سانتی‌متری خود میشوند.

 

• در حدود ۱۴ درصد از دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم، باکتری کلیفرم «همان باکتری روده‌ای هست که در مجرای گوارشی انسان و حیوانات وجود دارد و دارای توانایی خاصی در تخمیر قند لاکتوز هست. گاهی میتوان این باکتری را در زباله‌ها، گیاهان یا حتی مواد خوراکی چرب و روغنی هم پیدا کرد» دیدن شده هست.

 

• شما برای خشک کردن دستان خود با بهره گیری از دستگاه‌های خشک‌کن هوای گرم باید حدود ۳ برابر زمان بیشتری صرف کنید.

 

۴ مورد درمورد دست‌خشک‌کن جت هوا

• دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، تا حدود ۴۲ درصد باعث افزایش آلودگی در انگشتان دست‌ها می شوند.

 

• دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، ۷۵ برابر آلوده‌تر از نشیمنگاه توالت‌های فرنگی میباشند.

 

• دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، باعث انتشار آلودگی تا حدود ۲۰۰ سانتی‌متری خود می شوند.

 

• در حدود ۵۲ درصد از دستگاه‌های خشک‌کن جت هوا، باکتری کلیفرم دیدن شده هست. این رقم در دستمال‌های توالت، نزدیک صفر درصد بوده هست.

 

خلاصه این که

• بهره گیری از دستمال کاغذی برای خشک کردن دست‌ها، هم بهداشتی‌تر هست و هم باعث انتشار آلودگی در محیط نمی شود. گرچه بهتر هست دستمال‌های کاغذی توالت را در محفظه‌های پوشیده نگه داری کنید

 

• میکروب‌ها می توانند زیر یا کنار بدنه دستگاه‌های خشک‌کن دست قرار بگیرند و با هر وزش باد گرم به طرف دستان شما حمله‌ور شوند. این در حالی هست که دستمال‌های کاغذی به‌علت خشکی و جریان نداشتن هوا، باعث انتقال آلودگی نمی شوند.

 

• خشک شدن دست‌ها با دستگاه جت هوا حدود ۲۱درصد، با دستگاه هوای گرم حدود ۳۰درصد و با دستمال کاغذی حدود ۱۰ درصد طول میکشد.

 

• بعضی از افراد به‌علت بالاتر بودن هزینه بهره گیری از دستمال توالت به جای بهره گیری از دستگاه‌های خشک‌کن «جت هوا»، دور این دستمال‌های بهداشتی را خط می کشند و دست‌های خود را با خشک‌کن‌های برقی خشک میکنند. این در حالی هست که تفاوت قیمت سالیانه بهره گیری از دستمال به جای دستگاه برای خشک کردن دست‌ها، کمتر از ۲۰ دلار در طول سال خواهد بود.

 

• اگر می خواهید دست‌های خود را با بهداشتی‌ترین روش ممکن، یعنی با بهره گیری از دستمال‌های کاغذی خشک‌کنید، بهتر هست انواع نرم و لطیف این محصولات را به جای انواع زبر آن ها گزینه کنید. بافت یک دستمال کاغذی استاندارد و مناسب نباید بلافاصله پس از تماس با دست‌های خیس از هم بپاشد.

 

دستمال کاغذی‌های استاندارد بعد از خیس شدن هم درجاتی از استحکام را حفظ میکنند و به سادگی پاره نمیشوند. به علاوه، گزینش دستمال‌های سفید برای خشک‌ کردن دست‌ها بهتر از انواع رنگی آنهاست. دستمال‌های بدون عطر که هرگونه ترکیبات شیمیایی ندارند هم همواره به انواع معطر آن ها برتری دارند.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.