هدفمندی یارانه ها که قشر ضعیف را هدف گرفت

مجله عالی ها

هدفمندی یارانه ها که قشر ضعیف را هدف گرفت

هدفمندی یارانه ها که قشر ضعیف را هدف گرفت ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

1280852339 هدفمندی یارانه ها که قشر ضعیف را هدف گرفت

هدفمندی یارانه ها که قشر ضعیف را هدف گرفت 

هدفمندی یارانه ها به طور مستقیم مردم قشر ضعیف جامعه ایران را هدف گرفت در حالیکه در ابتدا عنوان می شد،پول یارانه ها را پس انداز کنید! حقایقی درمورد گسترش فقر به اسم توزیع عادلانه؛ تجربه و آمار و ارقام نشان میدهند چطور طرح هدفمندی یارانه ها به ضد خودش تبدیل شد و فقر را گسترش داد.

 

شامگاه شنبه، ۲۷ آذر ماه سال ۸۹، رئیس دولت دهم روبروی دوربین شبکه یک سیما نشست و با اعتماد به نفس در دوربین چشم دوخت و از آغاز هدفمندی یارانه ها خبر داد. احمدی نژاد گفت: «با محاسبات ما شش دهک از همان روز اول به لطف خدا وضع شان بهبود خواهد یافت.» می‌گفت سالانه ۱۲۰ هزار میلیارد تومان مصرف انرژی ایرانیان هست

 

که اگر فقط یک سومش صرفه جویی شود «دیگر کسی بدون مسکن نخواهد ماند و بافت فرسوده ای باقی نمیماند.» اما از ماه چهارم هدفمندی، آثار مخرب یارانه نقدی خود را در قالب افزایش شدید تورم و نقدینگی نشان داد.در واقع افزایش قیمت حامل های انرژی و سایر خدمات، هزینه های دولت را به شدت افزایش داد.

 

فزونی یافتن هزینه ها از درآمدها دولت را دچار کسری بودجه کرد و جبران کسری های بزرگ هیچ راهی جز افزایش قیمت ارز نداشت. به این ترتیب قیمت ها بحبوحه گرفت، نقدینگی افزایش مهارناشدنی یافت و قیمت ارز سر به فلک گذاشت.کاهش مصرف: گزارش بررسی بودجه خانوار در مناطق شهری که توسط بانک مرکزی آماده می شود، نشان میدهد

 

سهم سه گروه غذایی ها و آشامیدنی ها، پوشاک و کفش و مسکن «به همراه آب و برق و گاز و سایر سوخت ها» در سال ۱۳۸۹، بیش از ۵۸ درصد کل هزینه های یک خانواده شهری را تشکیل می داده هست اما این رقم در سال ۹۰ یعنی اولین سال هدفمندی یارانه ها، به بیش از ۶۲ درصد رسیده هست که به معنای کاهش رفاه خانوارهاست.

 

طبق اعلام بانک مرکزی، سهم این سه گروه در هزینه مصرفی خانوار در سال ۹۱ به ۶۵ درصد رسیده هست. طبق همین داده های آماری، هزینه های بهداشت و درمان هم رشدی صعودی داشته و از ۴٫۴ درصد در سال ۸۵، به ۵٫۱ در سال ۸۸ که فاز اول هدفمندی به اجرا در آمد، افزایش داشته هست. در سال بعد این رقم به ۵٫۶ رسیده، در سال ۹۰ با اندکی کاهش به ۵٫۳ رسیده و باز در سال های بعد روند افزایشی خود را دنبال کرده هست.

 

نکته تکان دهنده گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار در جدول شماره ۶ این گزارش نهفته هست؛ مصرف گوشت قرمز از ۶۴ کیلوگرم در سال ۸۵ به ۴۸ کیلوگرم در سال ۸۸ و ۴۱ کیلوگرم در سال ۹۰ کاهش داشته هست. در این فاصله مصرف گوشت سفید هم کاهش داشته و از ۹۱ کیلو در سال ۸۵ به ۸۸ کیلو در سال ۹۱ و ۸۴ کیلو در سال ۹۲ افت کرده هست.

 

مصرف شیر در خانوارهای شهر یک سقوط آزاد را تجربه کرده و از ۲۱۵ کیلو در سال دوم ریاست جمهوری احمدی نژاد به ۱۳۴ کیلو در سال آخر دولت او «۹۱» رسیده هست.

 

کاهش رفاه: البته در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ تلاش گسترده ای برای ثابت حقانیت هدفمندی یارانه ها به عمل آمد اما آن تجربه تلخ این حس را داشته که نشان دهد در کشور، این سطح از دانش توسعه وجود دارد که بتواند عواقب طرح های اقتصادی کلان را پیش بینی کند. حس دیگر آن تجربه این بود که قدرِ گزارش های کارشناسی

 

را به نظام تصمیم گیری کشور شناساند. گزارش تکان دهنده مرکز پژوهش های مجلس از آثار و تبعات هدفمندی یارانه ها می‌گوید در سال های بعد از هدفمندی «میانگین سهم مخارج گروه غذایی ها بیش از ۵۰ درصد مخارج خانوار» را تشکیل می داده و این در حالی هست که «مصرف این گروه کالایی کاهش یافته هست.»

 

 به گزارش عالی ها طبق گزارش، قیمت گروه کالاهای غذایی ۱۳۰ درصد افزایش داشته و خانوارها بخش بیشتری از درآمد خود را صرف آن کرده اند و برای ادامه حیات، مجبور شده اند مصرف آن را در حدود ۲۰ درصد کاهش دهند. در فراز دیگری از گزارش مرکز پژوهش های مجلس آمده «خانوارهای فقیر نسبت به خانوارهای پردرآمد کاهش رفاه بیشتری را تجربه کرده اند.»

 

بحران در روستاها: طبق گزارش های مرکز آمار ایران نرخ تورم روستایی کشور در مرداد ماه سال ۹۲ از ۴۱ درصد فراتر رفت، در حالیکه همان زمان تورم در شهرها بالغ بر ۳۹ درصد بود. تکان دهنده تر آن که تورم کالاهای مصرفی در روستاها نزدیک به ۴۵ درصد بوده هست. معنای این اعداد و ارقام این هست که در دوره هدفمندی یارانه ها، روستاییان ایران هر سال شاهد از دست رفتن ۲۵ تا ۳۰ درصد ارزش دارایی های خود بوده اند.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.