مضرات مصرف نوشابه برای مغز انسان

مجله عالی ها

مضرات مصرف نوشابه برای مغز انسان

مضرات مصرف نوشابه برای مغز انسان ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

530497486 مضرات مصرف نوشابه برای مغز انسان

مضرات مصرف نوشابه برای مغز انسان 

درمورد ضررها نوشابه همۀ وقت} از زبان پزشکان و رسانه ها سخنانی شنیده ایم،اما جادوی تبلیغات باعث شده تا بازهم مصرف این نوشیدنی ها ادامه دار باشد. به کرات در مورد زیان های نوشابه مطالبی را با شما در بین گذاشتیم، اما شاید هنوز هم به طور کامل با مخاطرات این نوشیدنی محبوب آشنا نشده باشید یا انها را عمده جدی نگرفته باشید.

 

نوشابه نه تنها ارزش خوراکی ندارد بلکه باعث از بین رفتن دندان ها میشود و برای آبرسانی به بدن نیز گزینش مناسبی به شمار نمی‌آید. همین طور سبب چاقی، افزایش قند خون پوکی استخوان و بسیاری دیگر از مشکلات جدی برای سلامتی می‌شود.اخیرا و با انجام مطالعات و پژوهش های دانشمندان نظریه جدیدی نیز ارائه شده که بخش سلامت روزیاتو نتیجه این پژوهش جدید را با شما مطرح خواهد کرد.

 

در این مطالعه که در نشریه «آلزایمر و زوال عقل» به انتشار رسید، نشان داده شد که ممکن هست «فروکتوز» موجود در نوشیدنی های شیرین سبب آسیب به مغز شود. گروه پژوهشی از دانشگاه بوستون، داده هایی را از مرکز مطالعات قلب «فرمینگام» بدست آورند و نشان دادند افرادی که از نوشیدنی های پرشکر بیشتری بهره گیری می‌کنند،

 

اکثر از سایرین در معرض ضعیف شدن حافظه، کوچک شدن حجم مغز و «هیپوکمپوس» یا «اسبک مغز» می‌شوند. «هیپوکمپوس» بخشی مهمی از مغز هست که در یادگیری و به دلیل سپردن مطالب ایفای نقش می‌کند.در مطالعه دیگری که نتیجه آن در نشریه «سکته» به چاپ رسید، نشان داده شد افرادی که هر روز نوشابه می‌خورند، سه برابر اکثر از سایرین، در معرض ابتلا به سرطان و زوال عقل میباشند

 

اولین پژوهش نتایج اسکن ها و آزمایش های شناختی در بین ۴۰۰۰ نفر از فرزندان و نسل سومی هایی را مورد بررسی قرار داد که به صورت داوطلبانه در مرکز مطالعه قلب «فرمینگام» ثبت نام کرده بودند.گروه نخست افرادی بودند که هرروز بیش از دو نوشیدنی شیرین میل می‌کردند. این نوشیدنی های شیرین شامل انواع آبمیوه ها،

 

نوشیدنی هایی محتوی طعم دهنده ها و یا مصرف نوشابه آن هم بیش از سه بار در طول هفته بود. دانشمندان دریافتند که درمیان این گروه، سن مغز با افزایش روبرو هست. این افزایش سن شامل کوچک شدن مغز، ضعیف شدن به مرور حافظه و به اصطلاح متعارف پزشکی، آب رفتن «هیپوکمپوس» بود که تمامی این عوامل از ریسک فاکتورهای ابتلا به مراحل نخست آلزایمر میباشند.

 

همین طور پژوهشگران دریافتند افزایش مصرف نوشیدنی های رژیمی، حداقل یک‌بار در هفته، به کوچک شدن اندازه مغز می انجامد.در پژوهش دوم، داده ها تنها از میان گروه های مسن انتخاب و تمرکز اصلی مطالعه بر افرادی قرار داده شد که سکته های قلبی را تجربه کرده بودند و یا تحت درمان مریضی های مرتبط با زوال عقل یا آلزایمر قرار داشتند.

 

محققان نوشیدنی هایی که این گروه در طول ۷ سال میل می‌کردند را مورد بررسی قرار دادند و سپس اینکار را در بین داوطلبان به مدت ده سال ادامه دادند.در این مطالعه ۲٫۸۸۸ فرد بالای ۴۵ سال که سابقه سکته داشتند و ۱٫۴۸۴ فرد مبتلا به زوال عقل که در سنین بالای ۶۰ سال بودند مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.

 

پژوهشگران دریافتند در بین افرادی که در رژیم هرروز خود حداقل یک‌بار نوشیدنی های رژیمی میل میکردند، سه برابر اکثر از سایرین به سکته و زوال عقل مبتلا می‌شوند.حائز اهمیت هست که بدانید در هر دو مطالعه ارتباط میان مصرف نوشیدنی های شیرین به ثابت رسید اما ارتباط دلیل و معلولی در این میان وجود نداشت.

 

پیشنهاد پژوهشگران این مطالعات آن هست که از مصرف بیش از اندازه نوشابه های رژیمی و شیرین، پرهیز شود با این حال پژوهش های بیشتری لازم هست که به درستی دانسته شود که چگونه این نوشیدنی ها سبب آسیب رساندن به مغز می‌شوند و تا چه اندازه در ابتلا به مریضی های قلبی و عروقی و یا مبتلا شدن به دیابت دخالت دارند.

 

 به گزارش عالی ها پروفسور «سودها سشادری» از دانشگاه پزشکی بوستون در این باره می‌گوید مطالعات انجام شده کنونی تمام آن چیزی نیستند که باید در ارتباط با نوشیدنی های شیرین دانسته شوند بلکه نتیجه ارائه شده، تنها پیشنهادی با پایه های محکم علمی هست. به نظر می‌رسد جایگزین کردن نوشیدنی های شیرین با شیرین کننده های مصنوعی نیز نتوانسته با توفیق چندانی روبرو باشد.

 

شاید آگاهی کنونی شما از نتایج این پژوهش بتواند میزان مصرف نوشیدنی های شیرین در رژیم خوراکی شما را نیز کاهش دهد. شاید هم با گذشت زمان قادر به حذف کامل انها باشید.

 

 

برچسب ها :

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.