حقایق جالب درباره زبان چینی که نمی دانستید

مجله عالی ها

حقایق جالب درباره زبان چینی که نمی دانستید

حقایق جالب درباره زبان چینی که نمی دانستید ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

1973763351 حقایق جالب درباره زبان چینی که نمی دانستید

حقایق جالب درباره زبان چینی که نمی دانستید 

زبان چینی در نزد همگان سخت ترین و عجیب ترین زبان دنیا هست،زبانی که الفبا ندارد و هرکسی نیز قادر به یادگیری آن نیست.زبان ماندرین چینی «Mandarin» در سراسر دنیا توسط بیش از یک میلیارد نفر صحبت می‌شود که این موضوع آن را به پراستفاده ترین زبان دنیا تبدیل کرده هست. اما این تنها نکته ی دیدنی در مورد این زبان پیچیده و پراستفاده نیست

 

و واقعیت های دیگری در مورد این زبان وجود دارد که دانستن انها خالی از لطف نخواهد بود. یادگیری زبان ماندرین در عین سادگی گرامر و کلمات به علت نداشتن الفبا و تعدد کاراکترها چالش برانگیز هست. برای آشنایی اکثر با این زبان باستانی با ادامه ی متن همراه باشید.

 

۱- زبان ماندرین یکی از ۶ زبان رسمی سازمان ملل به شمار می‌آید

زبان ماندرین همراه با زبان های انگلیسی، فرانسوی، روسی، عربی و اسپانیایی جزو ۶ زبان رسمی سازمان ملل به شمار می‌آیند.

 

۲- کشورهایی که از این زبان بهره گیری می‌کنند

جدای از چین، در کشورهای تایوان، اندونزی و سنگاپور نیز از زبان ماندرین بهره گیری می‌شود. به طور واضحی بیشترین جمعیت بهره گیری کننده از زبان ماندرین در کشور چین سکونت دارند زیرا ماندرین زبان رسمی کشور چین هست و این کشور نیز بیشترین جمعیت را در دنیا دارد. این زبان باستانی از قرن ۱۴ میلادی زبان رسمی این کشور بوده هست.

 

۳- گرامر زبان ماندرین بسیار ساده هست

گرامر زبان ماندرین در مقایسه با زبان های فرانسوی و انگیسی اصلا دشوار و پیچیده نیست. در زبان ماندرین نیازی به مشخص کردن جنسیت وجود ندارد و وجه های جمع و مفرد نیز تفاوتی با هم نخواهند داشت. همین طور فعل های آن نیازی به صرف کردن نداشته و زمان های فعلی بسیار دشوار نیستند.

 

۴- باور نکردنی هست اما زبان ماندرین الفبا ندارد

زبان ماندرین الفبا ندارد و از نمادهایی که به انها کاراکترهای چینی گفته می‌شود برای رساندن منظور بهره گیری میکند. این کاراکترها در واقع نمادهایی میباشند که قدیمی ترین سیستم نوشتاری دنیا به شمار می‌آیند. در حال حاضر در زبان چینی در حدود ۱۰٫۰۰۰ نماد وجود دارد و همه ی ساله بر تعداد این نمادها افزوده می‌شود.

 

۵- یادگیری زبان ماندرین ذهن شما را تقویت خواهد کرد

بر زمینه تحقیقات انجام گرفته، افرادی که زبان چینی ماندرین یاد می‌گیرند از هر دو نیمکره ی مغز خود برای اینکار بهره گیری می‌کنند، درست برخلاف کسانی که برای یادگیری زبان انگلیسی تنها از نیمکره ی چپ مغز خود کمک می‌گیرند. برای تشخیص تفاوت بین کلمات چینی به هر دو نیمکره ی مغز نیاز هست

 

زیرا طرز ادا کردن کلمات با معنای متفاوت در این زبان چنان شبیه هست که فرد برای تشخیص تفاوت آنها به همکاری هر دو نیمکره نیاز دارد.

 

۶- کلمات مربوط به اندازه و مقدار در زبان ماندرین بسیار پیچیده میباشند

کلمات خاصی در مورد مقدار و اندازه در زبان چینی ماندرین وجود دارد که برای توصیف مقدار و اندازه ی اسم ها ادا می‌شوند. برای مثال اگر در این زبان بخواهید بگویید «شش بادکنک» باید از یک کلمه ی خاص به جای عدد ۶ بهره گیری کنید که با سیستم شمارش در زبان های دیگر کاملاً متفاوت هست. به عبارت دیگر برای هر دسته ای از اشیاء و موجودات کلمات شمارشی جدایی وجود دارد که با هم متفاوت میباشند.

 

۷- در زبان چینی یک سیستم نوشتاری رومی نیز وجود دارد

یک سیستم نوشتاری با الفبای رومی نیز در زبان چینی وجود دارد که به آن «Pinyin» گفته می‌شود.این شیوه ی نوشتاری در تشخیص تلفظ صداها بسیار خوب هست.

 

۸- زبان ماندرین صوت های پیچیده ای دارد

زبان ماندرین ۴ نوع صوت دارد و به علت این تنوع هر کلمه ممکن هست ۴ معنای متفاوت داشته باشد که بر زمینه صوت ادا شده تشخیص داده میشوند. گرچه یک صوت پنجم نیز وجود دارد که به علت خنثی بودن اغلب به حساب نمی‌آید. در زبان ماندرین یک شعر مشهور با عنوان «施氏食狮史 Shī shì shí shī shǐ» وجود دارد

 

که به معنای «شاعر شیرخور «شیر درنده» در غار» هست و ۱۲۰ کاراکتر دارد. دیدنی اینکه تمامی این کاراکترها تلفظی یکسان ««shi» یا «شی»» دارند.

 

۹- چرا این زبان را ماندرین می نامند

شاید از خود بپرسید که چرا برای زبان چینی اسم «ماندرین» گزینه شده هست. دیدنی اینکه تعداد زیادی از چینی ها نیز علت این نامگذاری را نمیدانند. ماندرین در زبان انگلیسی به معنای «مقام رسمی امپراطوری چین» هست. این اسم از واژه ی «mandarim» در زبان پرتغالی گرفته شده که از واژه ی «menteri» در زبان مالایی آمده و این واژه نیز به نوبه ی خود از واژه سانسکریت «mantrin» به معنای «وزیر یا مشاور» گرفته شده هست.

 

۱۰- زبان ماندرین یکی از زبان هایی هست که سریع ترین رشد را داشته هست

مردم زیادی در سراسر دنیا برای یادگیری این زبان علاقه نشان داده اند زیرا چین به دومین قدرت اقتصادی برتر دنیا و بهترین قدرت اقتصادی نیمکره ی شرقی زمین تبدیل شده هست و دانستن زبان چینی به کسانی که در حوزه ی تجارت فعالیت دارند بسیار کمک خواهد کرد. از این رو تعداد زیادی از مردم حتی از کشورهای غربی نیز به یادگیری

 

زبان ماندرین روی آورده اند. در ایالات متحده نیز این زبان بعد از زبان اسپانیولی بیشترین متقاضی برای یادگیری را به خود اختصاص داده هست.

 

۱۱- افراد مشهور نیز به زبان ماندرین علاقه نشان می‌دهند

روز به روز بر تعداد افراد مشهوری که این زبان را یاد می‌گیرند افزوده می‌شود. اخیراً نیز مارک زاکربرگ، موسس و مدیر عامل فیسبوک، در حالی‌که با تعدادی از دانشجویان دانشگاه پکن به زبان چینی صحبت می‌کند دیده شده هست. همین طور کوین رود، اولیه وزیر سابق استرالیا و تیموتی گَیتنر، معاونت سابق وزارت خزانه داری

 

ایالات متحده نیز چینی صحبت می‌کنند که نفر دوم در دانشگاه پکن تحصیل کرده هست. حتی شاهزاده ویلیام نیز اخیراً گفت و گو ای به زبان ماندرین انجام داده و به زبان چینی برای شهروندان این کشور سال خوبی را آرزو میکند.

 

۱۲- زبان ماندرین واقعا عجیب و غریب هست

کاراکترهای زبان ماندرین را میتوان از راست به چپ، چپ به راست و حتی از بالا به پایین نیز نوشت.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.