مطالب جالب درباره شیوه زندگی موریانه ها

مجله عالی ها

مطالب جالب درباره شیوه زندگی موریانه ها

مطالب جالب درباره شیوه زندگی موریانه ها ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

698663797 مطالب جالب درباره شیوه زندگی موریانه ها

مطالب جالب درباره شیوه زندگی موریانه ها 

موریانه ها بصورت کلنی زندگی میکنند. در محیط هایی که انسان زندگی می‌کند و چوب نیز حضور دارد می‌توان حضور موریانه ها را نیز محتمل دانست. موریانه از راستۀ Isoptera، حشراتی با اندازه های کوچک که به صورت دسته جمعی زندگی میکنند. که به لحاظ زندگی و ساختار اجتماعی تکامل زیادی پیدا کرده اند.

 

موریانه شباهت ظاهری چندان به مورچه دارد و با دقت به این واقعیت، آن را مورچه سفید نیز می نامند. به طور کلی موریانه ها حشرات کوچک به رنگ شیری و گاهی مایل به زرد و قهوه ای بور میباشند.هر کلونی از موریانه ها یک پادشاه و یک ملکه «به رنگ قهوه ای» دارد. هر ملکه قادر به ساخت هزاران میلیون تخم در هر سال هست.

 

در این کلونی ها اضافه بر پادشاه و ملکه سربازانی بعنوان محافظان کلونی وجود دارند. موریانه های سرباز مجهز به سر بزرگ و فک و آروارۀ بزرگ میباشند.این موریانه ها در مقابل اشغالگرانی نظیر مورچه ها که دشمن اصلی انها تلقی میشوند؛ کلونی را از تهاجم محافظت میکنند. اما اکثر جمعیت کلونی موریانه ها را کارگران سفید تشکیل می‌دهند،

 

که برخی از آنها محافظ ملکه، عده ای وظیفۀ محافظت از لاروها و عده ای نیز مسئولیت جستجوی غذا و اطلاع دادن به سایر موریانه ها را به عهده دارند. هنگامی که تعداد کلونی ها افزایش می یابد کارگران لانه و محل انبار غذا را گسترش می‌دهند. در کلونی های بالغ ۲۰۰ هزار تا ۲ میلیون کارگر زندگی میکنند.

 

شروع کلنی موریانه ها با نرها و ماده های بالدار می باشد این موریانه ها پس از جفتگیری بالهای خود را از دست می‌دهند در این مرحله موریانه ها سلول کوچکی در خاک ایجاد میکنند و ماده «ملکه» تخم می‌گذارد، پس از باز شدن تخم، والدین از ذخیره بدن خود، نوزادان را تغذیه می نمایند نخستین سری کارگران کوچکتر از کارگران بعدی میباشند.

 

در موریانه های چوب خشک، نخستین دسته نوزادان تماما به کارگران تبدیل میشوند و یک موریانه سرباز هم ساخت میشود. تا فعال شدن کارگران، ماده تخمگذار که ملکه نامیده می‌شود دیگر تخم نمی‌گذارد و پس از آن شروع به تخمگذاری می‌کند و این کارگران میباشند که از نوزادان نگه داری می‌کنند و تغذیه آنها را بر عهده دارند.

 

در کلنی اضافه بر کارگران، پوره ها «نوزادان» سن پایین هم فعالیت دارند اگر کلنی مفید رشد کرده باشد موریانه سرباز هم دیدن میشود فعالیت موریانه ها با پیدا شدن افراد جنسی نر و ماده بالدار خاتمه می یابد ملکه چندین سال ساخت مانند میکند وقتی قدرت تخمگذاری ماده ها از بین رفت و نرها از بین رفتند کلنی برای آنها جانشین تعیین می‌کند و بدین ترتیب کلنی توسعه می یابد «گاهی ارتفاع کلنی ها به چندین متر میرسد».

 

انواع موریانه:
– زیرزمینی
دالانی در زیر زمین حفر میکنند و از طریق سطح زمین خود را به منزل ها می رسانند. «موریانه های ایران عمدتاً از این نوعند».

 

– تپه ساز
با دقت به قدرت باروری چندان جعیت کلنی آنها چندان هست. انتشار آنها اکثر در آفریقا و تنها یک گونه آن در بلوچستان ایران یافت شده هست.

 

– چوب خشک
جنس نر و ماده این نوع پس از پرواز دسته جمعی از طریق سوراخ های موجود بر روی چوب وارد آنها شده و کلنی خود را تشکیل میدهند.تمام خانواده های موجود در راسته موریانه ها به صورت اجتماعات بزرگ و کوچک در محدوده سیستمی لانه ای و به صورت کلنی زندگی میکنند.

 

رابطه بین لانه ها و دنیای خارج بستگی به عادت مخصوص تغدیه ای گونه ها دارد. موریانه ها توانایی بازرسی اقلیم داخل لانه خود را دارند.موریانه ها همه ی چیز خوارند و از مواد گیاهی، الیاف، فرآورده های پشمی و پنبه ای، کاغذ دیواری، چرم، موکت، لاستیک، پوشش کابل ها، جانوران نگه داری شده در موزه ها، انواع چوب و فرآورده های چوبی تغذیه میکنند.

 

در مناطق گرمسیر و نیمه گرمسیر فعالیت زیادی دارند و عموما در محیط مرطوب و تاریک زندگی می‌کنند.
از طریق ایجاد دالان های زیرزمینی و کانال های سر پوشیده در سطح دیوارها، ستونها و غیره به داخل ساختمان ها و محل های فراهم سازی مواد خوراکی نفوذ می‌کنند.

 

لانه ها ممکن هست در اعماق خاک، داخل تنه پوسیده درختان، داخل چوبهای خشک یا اثاثیه چوبی داخل ساختمانها بنا شوند. بعضی دارای لانه آشکار در بالای سطح خاک می باشند تعدادی از موریانه ها از مواد چوبی تغذیه میکنند و با حفاری در چوبهای تر ادامه زندگی میدهند.

 

موریانه های دروگر در چراگاه های خشک که درختان کمی دارند لانه سازی میکنند، بعضی از موریانه ها از مواد گیاهی خشک تغذیه می نمایند. تعدادی از موریانه ها بسته به شرایط محیطی لانه هایی ایجاد میکنند و موجبات خسارت به محصولات کشاورزی، لوازم ساختمانی و ساختمان ها را فراهم می آورند.

 

موریانه هایی که در داخل خاک و زیر زمین دالان حفر میکنند توانایی آن را دارند که راهروهای خود را از خاک به درون آجر و حفره های داخلی دیوار باز نمایند گاهی تیرهای شیروانی و چوب های سقف را مورد حمله قرار می‌دهند موریانه های چوب خشک، گاهی در الوارهای دور از زمین حتی روی سقف نیز کلنی ایجاد می نمایند.

 

تعداد اجتماعات موریانه های زیرزمینی، بالغ بر هزار حشره هست و جمعیت اجتماعاتی که در مناطق گرمسیری لانه های تپه ای می سازند تا میلیونها حشره تخمین زده می‌شود به همین جهت حمله سریع و وسیع آنها به ساختمانهای اخیر از حمله سایر موریانه ها مشخص تر هست.

 

مطالعات نشان داده موریانه های منتخب از یک کلونی مسافت هایی تا حدود ۳ هکتار در جهت پیدا کردن غذا طی میکنند. در بعضی از مناطق چندین کلونی از موریانه ها در کنار یکدیگر به صورت مصالمت آمیز زندگی میکنند.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.