عوارض خطرناک مصرف بیش از حد زردچوبه

مجله عالی ها

عوارض خطرناک مصرف بیش از حد زردچوبه

عوارض خطرناک مصرف بیش از حد زردچوبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

221592874 عوارض خطرناک مصرف بیش از حد زردچوبه

عوارض خطرناک مصرف بیش از حد زردچوبه 

مصرف زردچوبه این پرخاصیت سنتی،میتواند در صورت زیاده روی زیان آور نیز باشد. زردچوبه خاصیت های خوب زیادی دارد به شرطی که به اندازه مصرف گردد. زردچوبه یکی از ادویه های محبوب در نقاط گوناگون دنیا هست که خاستگاه آن به جنوب آسیا باز میگردد. زردچوبه در تعداد زیادی از دستورالعمل های خوراکی به ویژه غذا های هندی کاربرد دارد.

 

از زردچوبه به واسطه فواید سلامت آن نیز بهره گیری می‌شود. مکمل های زردچوبه یا کورکومین – ماده فعال اصلی زردچوبه – روند افزایشی محبوبیت خود را دنبال می‌کنند.با این وجود، بعضی افراد درمورد عوارض جانبی احتمالی مصرف بیش از اندازه مکمل های زردچوبه و کورکومین نگران میباشند.

 

زردچوبه چیست؟
زردچوبه با نام علمی Curcuma Longa، یک ادویه باستانی، گیاه دارویی و رنگ خوراکی در خانواده زنجبیل هست. ساقه های زیرزمینی آن به نام ریزوم شناخته میشوند و به رنگ زرد درخشان یا نارنجی میباشند. آن ها به طور معمول خشک شده و تبدیل به پودر میشوند و سرشار از کورکومینویدها، ترکیباتی گیاهی و عامل رنگ مشخص زردچوبه، میباشند.

 

زردچوبه یکی از اجزا اصلی کاری های هندی هست و مزه آن تلخ و تند توصیف میشود. زردچوبه به طور زیاد از کربوهیدارت ها، اکثر نشاسته و فیبر، تشکیل شده هست. با این وجود، همانند همه ی ادویه ها، زردچوبه حاوی ترکیبات گیاهی و مواد مغذی هست.ترکیبات فعال اصلی در زردچوبه کورکومینویدها میباشند. انها مسئول رنگ زرد-نارنجی و اکثر فواید سلامت این ادویه میباشند. کورکومین شناخته شده‌ترین کورکومینوید در زردچوبه هست.

 

افزون بر این، پودرهای زردچوبه ها یا کورکومین تجاری به طور معمول حاوی مواد افزودنی میباشند که از آن جمله می‌توان به دی اکسید سیلیکون اشاره کرد.بعضی انواع ارزان پودر زردچوبه ممکن هست حاوی افزودنی های غیر قانونی نیز باشند که در برچسب مواد تشکیل دهنده به آن ها اشاره ای نشده هست.

 

مردم چرا زردچوبه مصرف می‌کنند؟
زردچوبه بعنوان یک ادویه و رنگ خوراکی بهره گیری میشود و طعم و رنگ غذا را تغییر می‌دهد. همین طور، این ماده به واسطه فواید سلامت خود مورد بهره گیری قرار می‌گیرد که کورکومین نقش اصلی را در این اساس ایفا می‌کند.

 

از جمله فواید مکمل های کورکومین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:کاهش التهاب: التهاب مزمن با تعداد زیادی از مریضی ها پیوند خورده هست. مطالعات نشان داده اند که مکمل های کورکومین ممکن هست سطوح نشانگرهای التهابی را کاهش دهند.

 

بهبود اوضاع آنتی اکسیدانی: کورکومین و دیگر کورکومینویدها آنتی اکسیدان هایی قدرتمند میباشند که ممکن هست اوضاع آنتی اکسیدانی را بهبود ببخشند.

 

بهبود عملکرد رگ خونی: مطالعات نشان داده اند که مکمل های کورکومین ممکن هست اتساع رگ های خونی را بهبود ببخشند، جریان خون را افزایش داده و فشار خون را کاهش دهند.

 

کاهش خطر حمله قلبی: آن ها ممکن هست خطر حمله های قلبی را نیز کاهش دهند. ویژگی های ضد التهابی میتوانند در این اساس موثر باشند.

 

عوارض زردچوبه و کورکومین
زردچوبه و کورکومین به طور کلی امن و بدون عوارض جانبی جدی در نظر گرفته میشوند. با این وجود، بعضی افراد ممکن هست هنگام دریافت دوزهای بالا در قالب مکمل ها بعضی عوارض جانبی را تجربه کنند.زردچوبه حاوی دو درصد اگزالات هست. در دوزهای بالا، این ممکن هست به شکل گیری سنگ های کلیه در افراد مستعد منجر شود.

 

افزون بر این، تمام پودرهای زردچوبه تجاری خالص نیستند. بعضی از آن ها ممکن هست حاوی مواد ارزان‌تر و بالقوه سمی باشند که در لیست مواد تشکیل دهنده به انها اشاره ای نشده هست.مطالعات نشان داده اند که پودرهای زردچوبه تجاری ممکن هست حاوی موادی مثل نشاسته کاساوا یا جو، آرد گندم یا چاودار باشند.

 

مصرف زردچوبه های حاوی آرد گندم، جو یا چاودار موجب شکل گیری نشانه هایی منفی در افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن یا مریضی سلیاک می‌شود.بعضی پودرهای زردچوبه ممکن هست حاوی رنگ های خوراکی مشکوک باشند که برای بهبود رنگ زردچوبه هنگام ترکیب کردن با آرد به آن اضافه می‌شود. یکی از رنگ های پر بهره گیری در هند زرد متانیل هست

 

که به نام زرد اسیدی ۳۶ نیز شناخته می‌شود. مطالعات حیوانی نشان داده اند که مصرف مقادیر چندان از زرد متانیل ممکن هست موجب سرطان و آسیب های عصبی شود.در شرایطی که آثار سمی زرد متانیل روی انسان مورد بررسی قرار نگرفته هست، اما بهره گیری از آن در ایالات امریکا و اروپا غیر قانونی هست.همین طور، بعضی پودرهای زردچوبه ممکن هست از محتوای سرب بالا برخوردار باشند. سرب یک فلز سنگین محسوب می‌شود که به طور ویژه برای سیستم عصبی سمی هست.

 

کورکومین
مکمل های کورکومین بعنوان محصولاتی امن و بدون عوارض جانبی در دوزهای مصرفی پایین در نظر گرفته می‌شوند. نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف ۴۹۰ میلی گرم کورکومین در روز برای یک هفته هیچ عارضه جانبی به همراه نداشت. مطالعات دیگر نشان دادند که دریافت دوزهای ۱,۲۰۰ تا ۲,۱۰۰ میلی گرم کورکومین در روز برای دو تا شش هفته به شکل گیری عوارض جانبی آشکار منجر نشد.

 

با این وجود، بخشی کوچکی از افراد ممکن هست بعضی عوارض جانبی خفیف را در دوزهای بالا تجربه کنند که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:مشکلات گوارشی: افراد ممکن هست مشکلات گوارشی خفیف مثل نفخ، رفلاکس اسید معده و اسهال را در دوزهای بالاتر از ۱,۰۰۰ میلی گرم تجربه کنند.

 

سردرد و حالت تهوع: دوز ۴۵۰ میلی گرم یا اکثر ممکن هست موجب سردرد و حالت تهوع در تعداد اندکی از افراد شود.

 

راش پوستی: بعضی افراد مواجهه با راش پوستی پس از دریافت یک دوز ۸,۰۰۰ میلی گرمی یا اکثر از کورکومین را گزارش کرده اند، اما این شرایط بسیار نادر به نظر میرسد.

 

طی یک مطالعه مشخص شد دریافت هرروز دوزهای بسیار بالای ۲,۶۰۰ میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن برای ۱۳ هفته یا تا دو سال ممکن هست موجب بعضی عوارض جانبی جدی در موش ها شود که از آن جمله می‌توان به بزرگ شدن اندازه کبد، لکه دار شدن خز، زخم های معده، التهاب و خطر افزایش یافته سرطان روده یا کبد اشاره کرد.

 

در حال حاضر، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد مصرف سطوح پایین‌تر کورکومین در کوتاه مدت موجب شکل گیری عوارض جانبی جدی در انسان ها شود، اگرچه مطالعات انسانی درمورد آثار بلند مدت آن انجام نشده اند.

 

چه مقدار بیش از اندازه محسوب میشود؟
 به گزارش عالی ها هیچ پیشنهاد رسمی برای مصرف زردچوبه وجود ندارد و بیشینه مصرف قابل تحمل نیز شناسایی نشده هست. با این وجود، بعنوان یک قاعده کلی، میزان مصرف شما نباید از دوزهای پیشنهاد شده روی برچسب مکمل ها تجاوز کند.از سوی دیگر، بعضی دستورالعمل های رسمی برای مصرف کورکومین وجود دارند. کمیته مشترک فائو و سازمان بهداشت جهانی

 

درمورد افزودنی های خوراکی، میزان مصرف خوراکی قابل قبول در روز را سه میلی گرم در هر کیلوگرم از وزن بدن مشخص کرده هست. بعنوان مثال، برای فردی با وزن ۸۱ کیلوگرم این به معنای مصرف ۲۳۹ میلی گرم در روز هست.با این وجود، نتایج یک مطالعه نشان داد که دوزهای ۳,۶۰۰ تا ۸,۰۰۰ میلی گرم در روز موجب عوارض جانبی جدی نمی‌شوند. مطالعه ای دیگر نشان داد حتی دوزهای واحد ۱۲,۰۰۰ میلی گرمی نیز به خوبی تحمل شده اند.

 

سخن پایانی
به نظر نمی‌رسد مکمل های زردچوبه و کورکومین هیچ گونه عوارض جانبی به همراه داشته باشند. با این وجود، بعضی افراد ممکن هست مستعد ناراحتی های خفیف مثل سردرد یا اسهال در صورت دریافت دوزهای بالا باشند.به دلیل داشته باشید که زردچوبه های با کیفیت پایین ممکن هست حاوی مواد تشکیل دهنده ارزان مثل نشاسته گندم باشند که مصرف انها موجب شکل گیری نشانه هایی نامطلوب در افراد مبتلا به عدم تحمل گلوتن خواهد شد.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.