بررسی تاثیرات بارداری روی پوست مادران

مجله عالی ها

بررسی تاثیرات بارداری روی پوست مادران

بررسی تاثیرات بارداری روی پوست مادران ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

2063401862 بررسی تاثیرات بارداری روی پوست مادران

بررسی تاثیرات بارداری روی پوست مادران 

باید بدانید که بارداری روی پوست مادران کاملا تاثیرگذار هست، از بروز آکنه گرفته تا ترک خوردن پوست برای مادران اتفاق میوفتد. بارداری دوران خاطره‌انگیزی هست که اغلب خانم‌ها احساس خوبی نسبت به آن دارند و در صورتی که با برنامه‌ریزی قبلی باردار شده باشند، حتما گذشته از باردار شدن اطلاعات کافی در مورد تغییراتی که باید منتظرش باشند

 

و انچه که در این دوران طبیعی یا غیرطبیعی تلقی میشود کسب میکنند. یکی از مواردی که معمولا خانم‌ها درمورد آن کنجکاوند، تغییرات پوستی در این دوران و قابل‌برگشت یا غیرقابل‌برگشت بودن انها پس از اتمام بارداری هست.باید دقت داشته باشید که تمام تغییرات پوستی در دوران بارداری اهمیت یکسانی ندارند. بعضی از ضایعات شایع میباشند

 

و تقریبا در تمام خانم‌های باردار دیدن میشوند و بعضی دیگر اختصاصی میباشند و شیوع کمتری دارند. بارداری می تواند بعضی مریضی‌های پوستی که فرد قبلا به آن مبتلا بوده را تشدید کند یا تخفیف دهد.تغییراتی که در بارداری در پوست، ناخن و موها بروز می کند، به علت شرایط خاص روانی این دوران، می تواند

 

سبب بروز نگرانی‌هایی در مورد زیبایی ظاهری، امکان عود در بارداری‌های بعدی، آثار بالقوه روی جنین یا آلبوم‌ای از انها شود. ما شما را با شایع‌ترین‌ها آشنا میکنیم.

 

تیرگی پوست

افزایش رنگدانه پوست به‌علت تغییرات هورمونی و افزایش ساخت ملانین از سلول‌های ملانین‌ساز، منجر به تیره شدن پوست میشود که در ۹۰ درصد خانم‌های باردار، به‌خصوص آنهایی که موی تیره و پوست سفید دارند، در فاصله هفته‌های اول تا نیمه بارداری دیده میشود. قسمت‌هایی از بدن که به‌طور طبیعی تیره میباشند،

 

مخصوصا نوک سینه‌ها و هاله اطراف انها، نواحی تناسلی و خط میانی دیواره شکم، تیرگی بیشتری پیدا میکنند. همین طور گاهی تغییرات مشابهی زیر بغل و کشاله ران‌ها ایجاد میشود. در طول بارداری خال‌های تیره بزرگ‌تر یا تیره‌تر می شوند و خال‌هایی که قبلا مورد دقت قرار نگرفته بودند، مشخص خواهند شد.

 

ماسک بارداری «ملاسما»

ماسک بارداری نیز به صورت تیرگی پوست در ۷۰ درصد خانم‌های باردار در نیمه دوم بارداری ظاهر میشود و لب بالا، گونه‌ها، پیشانی، روی پل بینی و چانه را گرفتار میکند و در تماس با آفتاب تشدید می شود. بنابراین چهره‌تان را هنگام خروج از خانه با کلاه و عینک بپوشانید و در صورت امکان از دستکش‌های نخی کمک بگیرید.

 

به تمام صورت و گردن کرم ضدآفتاب SPF 15 یا ضریب حفاظتی کمتر از ۳۰ بزنید. بهتر هست در زمان‌هایی که شدت نور خورشید اکثر هست «از ساعت ۱۱ صبح تا ۲ بعدازظهر» در صورت امکان در خانه بمانید. این تغییر رنگ‌ها و ماسک بارداری بعد از زایمان ممکن هست از بین برود یا به درجاتی پایدار باقی بماند.

 

مو

اکثر خانم‌های باردار به پرمویی دچار میشوند که معمولا در صورت، مشخص‌تر از سایر نواحی هست. گرچه احتمال گرفتاری بازو، ساق و پشت پا نیز وجود دارد. علت این پرمویی افزایش در نسبت مو های در حال رشد بدن تحت‌تاثیر عوامل هورمونی هست و در عرض ۶ ماه پس از زایمان غالبا از بین میرود.

 

مو های سر نیز در این زمان پرپشت‌تر از حالت طبیعی میشوند و از ریزش طبیعی مو به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کاسته میشود. به همین علت اغلب خانم‌های باردار از مو های خود اظهار رضایت می کنند اما با برگشت اوضاع هورمون‌ها به حالت طبیعی پس از زایمان، حدود ۳ تا ۵ ماه ریزش موی نسبتا شدیدی رخ میدهد.

 

داشتن زایمان سخت و طولانی و خونریزی شدید در تشدید این حالت موثر هست، اما برخلاف عقیده عموم، شیردادن به نوزاد تاثیری در روند آن ندارد و معمولا رشد طبیعی موها در عرض ۶ ماه تا ۱ سال به حالت پیش از بارداری برمی‌گردد.

 

ناخن‌ها

خانم‌های باردار از شکنندگی، ایجاد شیارهای عرضی و خطوط طولی تیره در ناخن‌ها شکایت می کنند. حتی امکان دارد صفحه ناخن از بستر آن جدا شود. این تغییرات نیز به اوضاع هورمونی بدن نسبت داده میشود، ولی رابطه این تغییرات با بارداری نامشخص هست، بنابراین برای بررسی باید مورد معاینه قرار بگیرند.

 

غدد چربی

میزان ترشح غدد چربی پوست در بارداری افزایش می‌یابد و پس از زایمان به حالت طبیعی برمی‌گردد. این چربی ممکن هست به ایجاد آکنه منجر شود. برترین روش برای پرهیز از آکنه یا درمان آن پاکیزگی پوست با یک پاک‌کننده ملایم ۳-۲ بار در روز هست. پوست صورت را چندان با آب و مواد شوینده نشویید زیرا پوستتان خشک می شود که این خشکی، تغییرات پوستی را اکثر میکند.

 

همین طور در ۳ ماهه دوم و سوم غدد چربی هاله نوک پستان بزرگ میشود و برجستگی‌های کوچک قهوه‌ای‌رنگی ظاهر میشوند.

 

عروق پوستی «خال‌های عنکبوتی»

«آنژیوم عنکبوتی» یا «خال عنکبوتی» به شکل یک برجستگی قرمزرنگ به اندازه سرسنجاق که دارای یک قسمت مرکزی هست و از اطراف آن عروق خونی متسع به شکل شعاعی خارج میشود، ممکن هست در افراد طبیعی، به‌خصوص در زنان سفیدپوست و در نواحی چهره، گردن، بخش‌های بالایی قفسه سینه و بازو دیده شود،

 

اما شیوع آن در بارداری افزایش می‌یابد، به‌گونه‌ای که در ۷۰ درصد خانم‌های باردار بین ماه‌های دوم تا پنجم بروز می کند و طی ۳ ماه پس از زایمان از بین میرود.از آنجا که این تغییر منحصر به بارداری نیست و ممکن هست در مریضی‌های خاصی نیز دیده شود، درمیان گذاشتن آن با دکتر معالج ضروری هست.

 

بعضی کارشناسان می گویند در صورت ابتلا به این خال در دوران بارداری، دریافت ویتامین C را اکثر کنید و از گذاشتن پاها روی هم به‌علت فشار به رگ‌ها بپرهیزید.

 

واریس و همورویید

وریدهای واریسی در پاها و همورویید «بواسیر» از عوارض شایع بارداری هست. اغلب خانم‌های باردار دچار تورمی در صورت، پلک‌ها، دست‌ها و پاها می شوند که صبح‌ها اکثر هست و به‌تدریج طی روز از بین می رود. مشکلات قلبی، کلیوی و عوارض ناشی از بارداری میتوانند نمای مشابهی ایجاد کنند، بنابراین مشورت با دکتر در این موارد الزامی هست.

 

لثه‌ها

۸۰ درصد خانم‌های باردار دچار قرمزی و تورم در لثه‌ها میشوند که اگر بهداشت دهان مفید نباشد، می تواند به دردناک و زخمی شدن آن ها منجر شود. ضایعات عروقی کوچکی نیز ممکن هست در لثه ایجاد شوند که به دنبال تماس «مواد خوراکی، مسواک و…» دچار خونریزی میشوند. این تغییرات بعد از زایمان از بین میروند اما دقت به بهداشت دهان ضروری هست.

 

خطوط کشش

این خطوط در ۹۰ درصد خانم‌های باردار در ماه‌های ششم و هفتم بارداری ابتدا در دیواره شکم و بعدا روی سینه‌ها و سایر نواحی بدن نمایان میشوند. علت پیدایش این خطوط را به آلبوم‌ای از تغییرات هورمونی، کشش بیش از اندازه پوست و پارگی بعضی الیاف بافت نگهدارنده آن نسبت می دهند. طول این خطوط چند سانتی‌متر و پهنای آن ها از ۱ تا ۱۰ میلی‌متر متغیر هست و به رنگ صورتی تا ارغوانی، گاهی همراه با خارش مختصر ظاهر میشوند.

 

خارش

 به گزارش عالی ها خارش پوست در تعداد زیادی از خانم‌های باردار دیده می شود. عامل آن تغییر در کبد و مجاری صفراوی هست که سبب رسوب املاح صفراوی به زیر پوست و خارش شدید می شود. خارش در سراسر بدن و به‌ویژه در شکم و پستان‌هاست. اگر این خارش با تهوع، خستگی و استفراغ و بی‌اشتهایی همراه شود

 

باید بی‌درنگ به دکتر مراجعه کنید. در موارد بروز خارش در بارداری، بهتر هست از خوردن خوراکی‌هایی که تند میباشند و ادویه دارند، پرهیز کنید و در معرض گرمای چندان نیز قرار نگیرید و از کرم‌های مرطوب‌کننده و لوسیون‌های ضدخارش کمک بگیرید.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.