اجسام جامد از نور بسازید!!

مجله عالی ها

اجسام جامد از نور بسازید!!

اجسام جامد از نور بسازید!! ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۳

اجسام جامد از نور بسازید!!

ساخت اجسام جامد با استفاده از نور
2027 Big اجسام جامد از نور بسازید!!

دانشمندان مدتی طولانی است که  معتقدند می‌توان از تصادم فوتون‌های نور با یکدیگر، ماده جامد را به وجود آورد. اما اثبات این فرضیه داستان دیگری را در پی دارد. حتی برای امتحان این فرضیه نیز ، به ذرات بسیار پر انرژی نیاز است.

اما به نظر می رسد که برای اولین بار این رویا  می خواهد به حقیقت بپیوندند. محققان در امپریال کالج لندن، به تکنیکی دست پیدا کرده‌اند که در آن با آمیزش  دو دسته فوق پر انرژی فوتون‌ها می‌توان الکترون و پروتون ایجاد کرد.

برای اینکه دسته اول فوتون‌ها را بتوانید بسازید، در ابتدا به وسیله لیزر الکترون‌ها را منفجر کرده و سپس به یک قطعه طلا پرتاب کنید و گروه بعدی فوتون‌ها را به کنار یک قطعه کوچک طلا پرتاب کنید تا یک میدان تشعشات حرارتی ایجاد کند. اگر این دو دسته فوتون‌ها را کنار یکدیگر برخورد دهید، الکترون‌ها و پروتون‌ها سرریز می‌شوند.

روش بسیار پیچیده‌ای  به نظر می‌آید، ولی اگر عملا  آن را انجام دهیم، امکان تحقق آن وجود دارد. تجهیزاتی که برای تصادم فوتون به فوتون نیاز است در حال حاضر موجود است و تیم تحقیقاتی در حال مذاکره با کسانی هستند که این تجهیزات را در اختیار داشته و امکانات عملی شدن این تکنیک را دارند.

البته ابزار آلاتی مانند replicator، آنچه در “جنگ ستارگان” دیده‌ایم هنوز نمی توان بدست آورد، زیرا این برخورد فوتونی، قابلیت ایجاد یک شی مورد نظر را به صورت کامل را ندارد. این تحقیق تمام رویاهای علمی ما را به حقیقت نمی رساند.

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.