7 مشکل پوستی رایج که باید درمان شوند

مجله عالی ها

7 مشکل پوستی رایج که باید درمان شوند

۷ مشکل پوستی رایج که باید درمان شوند ۱۱ خرداد ۱۳۹۶

732294107 7 مشکل پوستی رایج که باید درمان شوند

۷ مشکل پوستی رایج که باید درمان شوند 

بعضی از بیماری های پوستی میباشند که افراد نسبت به آنها بی دقت می باشند، برای درمان آنها روش هایی به شما ارائه می‌دهیم. در آینه به بدنتان نگاه میکنید و لکه‌های قرمز، قهوه‌ای و صورتی در پشت شما می‌درخشند. این لک‌های اخیر از کجا آمده‌اند. قطعا، ذهنتان فورا به سرطان پوست معطوف میشود! اما گذشته از این که بترسید و بدترین چیزها را تصور کنید، باید بدانید که عوامل بسیاری می تواند موجب لک شوند که تعداد زیادی از آن‌ها بی‌ضرر میباشند.

 

در این جا تفکیکی از همه ی‌ی لک‌های پوستی متعارف و نه عمده جدی که ممکن هست شما متوجه آن‌ها در پشتتان شده باشید را معرفی می کنیم. اگر یکی از آن‌ها ظاهر شد، برای بررسی باید به یک متخصص پوست مراجعه شود. دکتر میشل پل، متخصص پوست و مدیر پزشکی در انجمن پوست سان دیگو توصیه می کند که یک متخصص پوستِ دارای تائیدیه را بیابید.

 

همین طور می توانید از سایت‌های اینترنتی که توسط دانشگاه میشیگان ارایه شده بهره گیری کنید تا لک‌های پوستی را بررسی کنید و هر گونه تغییری را ثبت نمایید.

 

خال‌های عروقی به رنگ گیلاس

کوچک و قرمزند، آنها می تواند شبیه به یک برآمدگی قرمز کوچک به‌نظر آیند، هرچند که ممکن هست کاملا روی پوستتان صاف باشد. درحقیقت آنها خوشه‌ای از سلول‌های خونی به هم پیوسته میباشند. دکتر نادا البلوک، استادیار در دانشگاه پوست در مرکز پزشکی NYU Langone میگوید: بیماران می آیند و شکایت میکنند

 

که این خال‌ها روز به روز اکثر و اکثر میشوند. درست هست، با افزایش سن اکثر میشوند. بعضی از آن‌ها ارثی میباشند. پس اگر خواهر بزرگترتان از این خال‌ها دارد، شانس این که شما هم مبتلا شوید عمده هست. خبر مفید: همه ی این ضایعات خوش‌خیم میباشند. اگر میخواهید آن‌ها را از بین ببرید، با دستگاه لیزر IPL «نور شدید پالسی» قابل درمان میباشند.

 

منگوله‌های پوستی

آن‌ها می توانند خیلی آزار دهنده باشند، به‌ویژه اگر نزدیک سینه یا در تماس با لباس باشند. تماس میتواند موجب التهاب و تحریک آنها شود. اما منگوله‌های پوستی توده‌های گوشتی بی‌ضرری میباشند که معمولا همرنگ پوست میباشند. اگر شما را اذیت نمی کنند، اصلا به برداشتن آن‌ها فکر نکنید. اما اگر اذیت می کنند؟

 

خودتان آن‌ها را از بین نبرید با آخ و بریدن یا برداشتن آن. البلوک میگوید: مردم از ابزار غیر استریل بهره گیری میکنند که موجب التهاب، تحریک و عفونی شدن پوست می شود. تنها راه ایمن مراجعه به دکتر متخصص پوست هست.

 

فیبروم پوستی

البلوک میگوید: بیمار وارد مطب می شود و میگوید برای سالهاست که برآمدگی روی پوستش دارد و هرگز از بین نرفته هست. آنها همین طور روی بازوها و زانوها نیز دیده می شوند که می توانند صورتی یا قهوه‌ای باشند. اینها برآمدگی‌ها ناشی از بافت زخم فیبروم میباشند که می توانند از واکنش‌هایی مثل گزیدن حشرات یا موی فرو رفته شکل گیرند.

 

مثل منگوله‌های پوستی یا خالهای عروقی گیلاسی، این ها نیز کاملا بی‌ضررند. اما چون شبیه به یک خال میباشند، نیاز هست که به یک متخصص مراجعه کنید تا آن را تشخیص دهد، پل می گوید: خال‌ها می توانند به تومورهای سیاه‌رنگ «ملانوما» تبدیل شوند، اما فیبروم پوستی نمیتواند.

 

لکه های خورشیدی

آنها مثل یک خوشه از خال که در نقاطی از پوست که در معرض نور آفتاب مثل بازوها، صورت، گردن، قسمت بالای قفسه سینه و ساق پاها قرار می گیرند، دیده میشود. خبر مفید؟ به‌گفته‌ی البوک، هرچند که تعداد آنها به میزان قرار گرفتن شما در معرض نور خورشید بستگی دارد، اما موجب سرطان پوست نمی شوند.خبر بد؟

 

اما تشخیص آن‌ها از خال‌های هشداردهنده‌ی سرطان دشوار هست. همین طور داشتن تعداد عمده آن‌ها معاینه‌ی پوست توسط خودتان را دشوار‌تر میکند، همین عامل موجب می شود تا سالانه به دکتر متخصص پوست مراجعه کنید.

 

چربی شاخی پوستی

البلوک می گوید: آنها توده‌ای خوش خیم، فلس مثل و تیره در لایه‌ی رویی پوست میباشند که بیش از اندازه رشد کرده‌اند. در میانسالی این لک‌ها اکثر و متعارف‌تر میشوند. دکتر شما می تواند با بریدن آن‌ها با بهره گیری از نیتروژن مایع یا درمان با لیزر آ‌ن‌ها را از بین ببرد.

 

مریضی تینه‌آ

به گزارش عالی ها می تواند مثل یک خال مادر زادی قرمز کوچک و یا رنگ رفتگی باشد، تقریبا شبیه یک لک روی پوستتان. اما طبق گفته‌ی موسسه ملی بهداشت، این لک‌ها در واقع یک نوع عفونت قارچی میباشند. تینه‌آ در شکل‌ها و اندازه‌های گوناگون دیده می شوند و به نوعی پوست شما را عفونی میکنند.

 

در صورت عدم درمان میتواند گسترش یابد و بدتر شود. خوشبختانه، درمان اغلب آنها به سادگی شستن منطقه آلوده با صابون و یا شامپو می‌باشد. باز هم بهتر هست به یک متخصص مراجعه کنید.

 

سرطان سلولهای بنیانی

بله، این یکی از بدترین‌هاست. البلوک میگوید که، اغلب مردم از انواع خال‌های سرطانی آگاهی ندارد. من می‌پرسم که آیا تا‌ به‌ حال سرطان پوست داشتید، آنها در پاسخ میگویند، نه، فقط یک سلول بازال. سلولهای بازال بنیانی یا سلول‌های سنگفرشی هم سرطان پوست میباشند و سالانه بیش از ۲ میلیون نفر مبتلا به آن تشخیص داده می شوند. بر خلاف خال خوش خیم، آنها اغلب در ظاهر قرمز، ناهموار و یا مروارید شکل به نظر میرسند.

 

البلوک توصیه میکند اگر یک خال عجیب و غریب یا در حال رشد و یا در حال تغییر به‌نظر آید یا علائم مریضی مثل خونریزی، خارش، و غیره رخ دهد با متخصص صحبت کنید. او می گوید: تا زمان مراجعه سالانه خود صبر نکنید، بیایید و ما را مشاهده نمایید.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.