میزان قند خون خانم ها در دوران بارداری

مجله عالی ها

میزان قند خون خانم ها در دوران بارداری

میزان قند خون خانم ها در دوران بارداری ۱۸ خرداد ۱۳۹۶

436545689 میزان قند خون خانم ها در دوران بارداری

میزان قند خون خانم ها در دوران بارداری 

سلامت مادران در دوران بارداری آنها از اهمیت بالایی برخوردار هست، مثل تست قند خون در این دوران که باید بازرسی گردد.بالا بودن قند خون مادر و جنین هر دو بر سلامتی جنین اثر بسیار مهمی دارد. در مادران حامله دیابتی، چون مقدار قند، آمینواسیدها و اسیدهای چرب خونشان بالاست، مقداری از این مواد به جنین آن‌ها می رسد و موجب تحریک لوزالمعدۀ جنین میشود و انسولین اکثر ترشح می شود.

 

وجود انسولین و مواد خوراکی «گلوکز، امینو اسید و اسیدهای چرب» سبب رشد چندان از حد . بزرگی جنین می شود و مشکل زایمانی به وجود می‌آورد. پس، مادر حامله دیابتی باید در دوران حاملگی قند خون خود را کاملاً بازرسی کند تا زایمان او طبیعی و نوزاد مشکلی نداشته باشد.

 

بالا بودن قند خون در جنین و نوزاد
در سه‌ماهۀ اول دوران حاملگی، که جنین داخل رحم رشد می کند . قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و مغز در حال شکل‌گیری‌اند، اگر مقدار قند خون مادر بسیار بالا باشد، خطر پیدایش ناهنجاری در جنین یا سقط‌جنین وجود دارد. بالا بودن اسید خون «کتواسیدوز» نیز می تواند به سقط‌جنین بینجامد.

 

در سه‌ماهۀ دو حاملگی، بالا بودن قند خون مادر، موجب نارس متولد شدن جنین یا مرده به جهان آمدن وی می شود. از طرف دیگر، بالا بودن قند خون مادر، ممکن هست موجب رشد بیش‌ازحد جنین و چاقی او شود و مشکلات زایمانی به وجود آورد.

 

قند خون نوزاد پس از تولد، برخلاف قند خون مادر، ممکن هست کم باشد، نوزاد ممکن هست دچار زردی نیز بشود که خاطر آن تخریب گلبول‌های قرمز جنین هست که کبد نوزاد هم نمی تواند آن را از بین ببرد و نوزاد با زردی متولد می شود. خوشبختانه هر دو عارضه با درمان بهبود می‌یابد.

 

بالا بودن قند خون مادر
مادر حامله‌ای که قند خون او نظارت نشده باشد ممکن هست دچار افزایش فشارخون و اختلال در چشم شود.اگر شما خانم دیابتی هستید و میخواهید در آینده حامله شوید و فرزندی به جهان بیاورید، چه باید بکنید؟اگر شما می خواهید در آینده حامله شوید و هیچ‌گونه عوارضی متوجه جنین – نوزاد و خودتان نشود، گذشته از این که حامله شوید باید قند خون خود را کاملاً بازرسی کنید. برای این منظور برنامۀ زیر را انجام دهید.

 

از وسایل پیشگیری حاملگی بهره گیری کنید.
به کار بردن وسایل پیشگیری از حاملگی شما را در شرایطی قرار می دهد که هر موقع خواستید و شرایط شما برای داشتن فرزند مناسب بود، حامله و صاحب فرزند شوید. اگر قرص پیشگیری از حاملگی می خورید یا تزریق می کنید یا زیر جلد خود لوله‌هایی قرار داده‌اید، باید رژیم انسولین درمانی خود را رعایت کنید.

 

مواقعی که آزمایش هموگلوبین A-1C شما نزدیک طبیعی هست، دکتر به شما پیشنهاد خواهد کرد که پیشگیری از حاملگی خود را متوقف کنید تا حامله شوید.

 

گذشته از حاملگی باید معاینۀ کامل و دقیق شوید.
معاینۀ کامل، به‌وسیلۀ دکتر، به شما کمک می کند که اگر احیاناً خطراتی هنگام حاملگی متوجه شما هست «مثل افزایش فشارخون، گرفتاری در چشم، مریضی اعصاب محیطی و گرفتاری کلیه‌ها»، گذشته از این که حامله شوید تشخیص داده و درمان شود.

 

قند خون خود را بارها آزمایش کنید.
آزمایش قند خون به‌دفعات و به دست آوردن نتایج آن مهم ترین اقدامی هست که خطر عوارض دیابت را در جنین و نوزاد و مادر کاهش می دهد. دکتر گذشته از حاملگی و در دوران حاملگی به شما پیشنهاد خواهد کرد که هرروز چندین نوبت قند خون خود را آزمایش کنید و برحسب نتایج به‌دست‌آمده انسولین تزریق کنید.

 

بدین معنی که قند خون خود را گذشته از هر غذا و یک تا دو ساعت بعد از غذا و همین طور هنگام خواب تعیین کنید. دکتر ممکن هست به شما پیشنهاد کند که حتی نیمه‌شب هم‌مقدار قند خون خود را اندازه بگیرید.

 

برنامۀ خوراکی سالم داشته باشید.
برای این که قند خون در حدود طبیعی نگه‌داشته شود، داشتن برنامۀ خوراکی سالم بسیار مهم می‌باشد. خانم حامله‌ای که دچار تهوع، استفراغ و یبوست شده هست یا تمایل به غذا های مخصوصی دارد، بهتر هست زیر نظر متخصصین باشد تا برنامۀ خوراکی سالم و متناسبی با دیابت و حاملگی‌اش برای او تنظیم کنند.

 

مصرف قندهای مصنوعی موردتوجه بوده هست. اثر ساخارین روی جنین معلوم نیست، بنابراین بهتر هست مادر حامله از خوردن غذا های ساخارین دار خودداری کند. به نظر می رسد که اسپارتام و فنیل آلانین مشکلی به وجود نمی‌آورند، ولی بهتر هست خانم حامله مقدار محدودی از غذا های دارای آسپارتام مصرف کند.

 

ورزش کنید و فعال باشید.
سال‌ها گذشته به خانم‌های حامله پیشنهاد می کردند که ورزش نکنید، زیرا تصور میکردند که ورزش مشکلاتی برای جنین به وجود می‌آورد. امروزه پزشکان به همه افراد پیشنهاد می کنند که ورزش کنند تا سلامتی خود را به دست آورند. این پیشنهاد در مورد خانم‌های حامله نیز صدق می کند. بهتر هست خانم‌های حامله گذشته و بعد از ورزش قند خون خود را آزمایش کنند تا از کم شدن ناگهانی قند خون پیش گیری شود.

 

از مشکلات پنهانی و نا آشکار پیشگیری کنید.
البته بازرسی شدید قند خون از عوارض مریضی دیابت در جنین و مادر پیشگیری می کند، ولی ممکن هست خانم حامله را در معرض پایین افتادن قند خون «هیپوگلیسمی» یا افزایش قند خون «هیپرگلیسمی» قرار دهد. علائم اطلاع دهندۀ کم شدن قند خون عبارت هست از: لرزش، عرق کردن، حرکات غیرمعمول، سردرد، گیجی،

 

گرسنگی، رنگ‌پریدگی و تغییر در رفتار و خلق‌وخو.علل شایع کم شدن قند خون عبارت هست از ورزش چندان از حد معمول، تزریق انسولین زیادتر از حد معمول، نخوردن غذا در موقعِ خود.افزایش قند خون نیز ممکن هست در خانم حامله پیش آید. علائم هشداردهندۀ آن عبارت هست از: دفع ادرار چندان، تشنگی و خستگی.

 

کتواسیدوز دیابتی، حالت دیگری هست که ممکن هست خانم حامله به آن دچار شود و خاطر آن افزایش کتون در خون او هست. کتون، اسیدی هست که هرگاه سلول‌های بدن انسولین کافی در اختیار نداشته باشند، چربی می‌سوزانند و کتون ساخت میگردد. کتون انباشته‌شده در خون، مشکلاتی را برای مادر حامله و جنین او به وجود می‌آورد.

 

در دوران حاملگی باید زیر نظر کامل دکتر باشید.

هر خانمی که دیابت دارد، در تمام دوران حاملگی خود باید زیر نظر دکتر یا گروه پزشکی باشد تا از عوارض احتمالی دوران بارداری در امان باشد.

 

– سه‌ماهۀ اول دوران حاملگی
در سه‌ماهۀ اول دوران بارداری، به‌ویژه در خلال ۱۰ تا ۱۲ هفته اول، هر خانم حامله‌ای باید هر یک تا دو هفته به‌وسیلۀ دکتر متخصص زنان و مامایی معاینه گردد. این‌زمانی هست که اعضای حیاتی جنین در حال تشکیل و رشد هست و قند خون شما باید در حد طبیعی نگه‌داشته شود.

 

در این دوران، قند خون باید بارها اندازه‌گیری شود، زیرا احتیاج بدن شما به انسولین ممکن هست کم گردد و شما باید از این نکته کاملاً آگاه باشید تا دچار افت قند خون نشوید. اگر در این دوران حالت تهوع صبحگاهی موجب مشکلاتی برای شما میشود، باید به دکتر خود مراجعه کنید تا داروی ضد تهوع برای شما تجویز کند

 

– سه‌ماهۀ دوم دوران حاملگی
در سه‌ماهۀ دوم حاملگی، دکتر از اکثر خانم‌های حامله آزمایش اولتراسوند انجام می دهد تا از سلامت و وضع جنینِ داخل رحم آگاه شود. دکتر در این دوران بر وزن شما نیز نظارت می کند. هیچ خانمی در تمام دوران بارداری خود نباید اکثر از ۱۸٫۵ کیلوگرم اضافه‌وزن پیدا کند. خانم‌های چاق باید سعی کنند به وزنشان بیش از ۱۱٫۵ کیلوگرم افزوده نشود و خانم‌های دارای اضافه‌وزن طبیعی پیش از بارداری، باید در حدود ۱۶-۱۱٫۵ کیلوگرم وزن اضافه کنند.

 

 به گزارش عالی ها اگر انسولین تزریق میکنید، انتظار داشته باشید که نیاز بدن شما به انسولین در حدود هفتۀ ۲۰ حاملگی زیادتر میشود، زیرا هورمونی که از جفت ترشح و موجب رشد جنین می شود، اثر انسولین مادر را کم میکند. بنابراین نیاز بدن شما به انسولین افزایش می‌یابد.

 

در سه‌ماهۀ دوم دوران بارداری باید چشمان شما به‌وسیلۀ چشم‌دکتر معاینه شود؛ زیرا آسیب‌های عروقی چشم طی دوران حاملگی پیشرفت می کند و تحت تأثیر هورمون‌های ترشح‌شده از جفت قرار میگیرد.

 

– سه‌ماهۀ سوم دوران حاملگی
حاملگی شما که به سه‌ماهۀ سوم رسید، دکتر ازنظر امکان بروز عوارض حاملگی؛ مثل افزایش فشارخون و ورم پاهای ناشی از مشکل کلیه، شما را کاملاً زیر نظر خواهد داشت. در این دوره، بار دیگر از شما اولتراسوند خواهد کرد تا از انداز] جنین و سلامتی او آگاه شود. در این دوره، بار دیگر چشمان شما باید معاینه شود. اگر در این دوران عارضه و مشکل جدی، چه برای شما و چه برای جنین، پیش آید، دکتر نسبت به انجام زایمان زودرس اقدام خواهد کرد.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.