درباره تجربه ویار در دوران بارداری خانم ها

مجله عالی ها

درباره تجربه ویار در دوران بارداری خانم ها

درباره تجربه ویار در دوران بارداری خانم ها ۲۱ خرداد ۱۳۹۶

1213068988 درباره تجربه ویار در دوران بارداری خانم ها

درباره تجربه ویار در دوران بارداری خانم ها 

ویار یا هوس های گوناگون حسی هست که سراغ زنان باردار می‌آید و معمولا مواد خوراکی شور و ترش را به شدت هوس میکنند.ویار در دوران بارداری به شکل‌های مختلفی رخ میدهد. ممکن هست دلتان بخواهد نیمه‌های شب خورشی مثل قرمه‌سبزی بخورید یا ناگهان از طعم مرغ متنفر شوید، حتی ممکن هست بوی برترین عطرتان حال‌ شما را بد کند.

 

گاهی ممکن هست هوس خوردن مواد غیرخوردنی مثل گچ یا رنگ دیوار داشته باشید. سه ‌ماهه‌ اول بارداری زمان بروز ویار هست. ویار شدید ممکن هست باعث شود زن باردار هیچ چیزی نخورد و تهوع و استفراغ شدیدی داشته باشد که این موضوع میتواند منجر به سوءتغذیه و کاهش وزن شود. ویار به مواد غیرخوراکی نیز ممکن هست

 

باعث خطرهایی برای سلامت مادر شود. با به دست‌ آوردن اطلاعات اکثر در این مقاله به خودتان کمک کنید تا با ویار در دوران بارداری بهتر کنار بیایید.

 

ویار و بیزاری از خوردن
ویار در دوران بارداری گاهی به شکل بیزاری از غذاها، طعم‌ها و بوها بروز میکند و باعث میشود که هنگام تماس با انها حالت تهوع شدید پیدا کنید. بی‌میلی به خوردن غذا های خوب برای مادر و جنین می تواند باعث بروز مشکلاتی شود. بیزاری از غذا ممکن هست باعث شود که زن باردار هیچ علاقه‌ای به خوردن غذاها

 

و نوشیدنی‌ها نداشته باشد یا با خوردن انها حالت تهوع پیدا کند و استفراغ کند. ادامه‌ی این روند با از دست دادن آب و الکترولیت و به دنبال آن کاهش وزن مادر همراه هست. در چنین شرایطی باید به دکتر مراجعه کنید. ممکن هست دکتر برای شما سرم تجویز کند تا بدنتان بتواند کم‌آبی ناشی از استفراغ را دریافت کند.

 

تیره شدن رنگ ادرار، چندان شدن بوی مدفوع و طولانی شدن زمان بین تعداد نوبت‌های ادرار نیز از علائم کم‌آبی بدن هست که می توانید برای رفع آن هرچه سریع‌تر به دکتر مراجعه کنید. اگر علائم کم‌آبی را ندارید اما استفراغ خونی، تب یا درد شکم دارید یا احساس ضعف و غش میکنید، ممکن هست مشکل دیگری داشته باشید.

 

دکتر ممکن هست برای رفع حالت تهوع شما در صورت نیاز داروهایی را تجویز کند، اما باید به یاد داشته باشید که از مصرف دارو بدون تجویز دکتر در دوران بارداری خودداری کنید. اگر دچار بیزاری از بعضی از مواد خوراکی شده‌اید، بهره گیری از مواد خوراکی دیگر با خواصی نمونه میتواند راه‌حل مناسبی برای کنار آمدن با ویار و بیزاری از غذا در دوران بارداری باشد. چند راه برای جایگزین کردن منابع پروئتین، کلسیم و ویتامین در این قسمت ذکر شده هست:

 

بیزاری از انواع گوشت: گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم‌مرغ از منابع پروتئین میباشند. آجیل و حبوبات جایگزین مناسبی برای کسانی هست که نمیتوانند این مواد را در این دوره مصرف کنند. بهره گیری از گوشت و مرغ چرخ‌کرده و اضافه کردن ادویه‌های مجاز و طعم‌دهنده‌ها، راه دیگری هست که میتواند بوی این مواد خوراکی را برای شما کمتر کند.

 

بیزاری از لبنیات: کلسیم در دوران بارداری برای سالم ماندن استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری هست. شیر، ماست و پنیر دارای کلسیم فراوانی میباشند. اگر به علت ویار دوران بارداری نمیتوانید شیر بخورید، ماست و پنیر را جایگزین آن کنید یا از میوه هایی مثل موز، هویج و خرما برای تغییر دادن مزه‌ی شیر کمک بگیرید. بهره گیری از منابع فراهم سازی کلسیم مثل غلات، سبزیجاتی مثل بروکلی و کلم‌پیچ می تواند بخشی از نیاز شما به کلسیم را فراهم سازی کند.

 

بیزاری از سبزیجات: میوه‌ها و سبزیجات سرشار از مواد مغذی برای شما و کودکتان هست. تغییر در شیوه‌ی مصرف این موارد میتواند راه‌حل مناسبی برای رفع بیزاری شما از انها باشد. درست کردن ترکیبی خوش‌طعم از سالاد سبزیجات و میوه، رنده کردن هویج و اضافه کردن آن به سوپ و مصرف میوه‌های جایگزین که حس خوبی به انها دارید، کمک میکند

 

تا بدن، بتاکاروتن، ویتامین C، پتاسیم، فولیک اسید و سایر موارد مورد نیاز را دریافت کند. میوه و سبزیجات منابع غنی فیبر میباشند که در جلوگیری از یبوست و هموروئید تاثیر بسزایی دارند، بنابراین لازم هست که با بهره گیری از روش‌های اخیر، این مواد را در سبد خوراکی خود داشته باشید.

 

ویار و هوس خوردن
در دوران بارداری ممکن هست ویار را در هر زمانی تجربه کنید. شاید هنگام تماشای تلویزیون، خوراکی را مشاهده نمایید و تمایل شدیدی به خوردن آن داشته باشید یا دقیقاً بعد از خوردن نهار، میل خوردن یک بستنی بزرگ داشته باشید یا شاید با مشاهده یک خوردنی در دست کسی، شما هم هوس خوردن آن را داشته باشید.

 

ویار و هوس خوردن، به علت تغییرات هورومونی اتفاق می‌افتد و یک اتفاق متعارف در دوران بارداری هست. شدت این نوع ویار در هر فرد متفاوت هست و مدت‌زمانی که ممکن هست آن را تجربه کند نیز با دقت به عوامل گوناگون تغییر پیدا میکند. با این حال میتوان با بهره گیری از روش‌های گوناگون آن را بازرسی و مدیریت کرد که به شکل چند نکته در زیر عنوان شده هست:

 

پاسخی مناسب برای هوس خوردن: اگر هوس میوه و سبزیجات داشتید، حتماً از انها بهره گیری کنید. سعی کنید میوه‌ها و سبزیجات تمیز، سالم و متنوع را گزینه کنید. مثلاً اگر انبه از میوه‌هایی هست که به ندرت میخورید، با اضافه کردن آن به توت‌فرنگی و موز، ترکیب خوش‌طعم جدیدی از آن بسازید.

 

تهیه‌ی خوراکی‌های خانگی و جایگزین کردن آن ها: اگر در تصورتان یک کیک خامه‌ای با تکه‌های شکلات دیده‌اید، می توانید در کنار کیک خانگی کم‌شکر، کمی میوه هم بگذارید و میل کنید. اگر دوست دارید چیپس بخورید، سعی کنید خودتان آن را درست کنید. سیب‌‌زمینی را شبیه چیپس ببرید و با کمی روغن زیتون و نمک در فر قرار دهید. اگر هوس نان کرده‌اید، نان بربری و سنگک یا نان‌های غنی‌شده را جایگزین نان لواش یا نان‌های سفید دیگر کنید.

 

پرت کردن حواس‌ خود از هوس‌های نامناسب: اگر دلتان یک بشقاب سیب‌زمینی سرخ‌کرده یا یک تکه شکلات خواست، کار دیگری انجام دهید که به همان اندازه پاسخگوی میل شما باشد؛ مثلاً برای خودتان آب‌میوه‌ی طبیعی بگیرید یا به موسیقی دلخواه‌ خود گوش دهید تا حواستان پرت شود. همین طور می توانید به یکی از دوستانتان زنگ بزنید و در مورد خاطرات مشترکی با او صحبت کنید یا می توانید به یک پیاده‌روی سبک در اطراف منزل بروید.

 

​​​​​​​ویار و هوس خوردن مواد غیرخوراکی
 به گزارش عالی ها زنان باردار ممکن هست در دوران بارداری علاقه به خوردن مواد غیرخوراکی مثل خاک، گِل، یخ، گچ و رنگ دیوار پیدا کنند. به این مشکل هرزه‌خواری یا پیکا «Pica» میگویند. علت این اختلال ممکن هست به علت کمبود بعضی ویتامین‌ها و مواد معدنی مثل آهن باشد. کمبود این مواد لزوماً به معنی آن نیست

 

که شما میزان کافی از آن را مصرف نمی کنید، بلکه ممکن هست بدن شما در جذب انها مشکلی داشته باشد. پس در چنین مواقعی حتماً به دکتر مراجعه کنید و برای درمان خودسرانه‌ی این مشکل اقدام نکنید. خوردن مواد غیرخوراکی میتواند باعث مریضی‌های گوناگون مثل مسمومیت با سرب یا انسداد روده شود. گرچه یخ، کمی با دیگر مواد متفاوت هست

 

و خوردن آن می تواند به دندان‌ها یا معده آسیب برساند. اگر تمایل زیادی به خوردن مواد غیرخوراکی داشتید، حتماً به دکتر مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای بررسی هر گونه مشکل فیزیکی در شما انجام شود.

 

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.