گفتنی های شبکه های اجتماعی

مجله عالی ها

گفتنی های شبکه های اجتماعی

گفتنی های شبکه های اجتماعی ۹ خرداد ۱۳۹۳

گفتنی های شبکه های اجتماعی

“وقتی سن افراد از مرز ۴۰ سالگی بگذرد باید اسم خود را تغییر دهند ” این جمله از مهمترین توصیه ی کارشناسان غربی به کاربران شبکه های اجتماعی است .شبکه های اجتماعی به دلیل ماهیت فضا و توانایی ایجاد یک زندگی جدید بر پایه علایق انسان تبدیل به مکانی شبیه به دفتر چه ی خاطرات خصوصی  کاربران شده اند.بدیهی است هر شخص در هر دوره از زندگی علایق ، دلبستگی ها و دغدغه های خاصی دارد که در دوره های بعدی این ویژگی ها برای او بی ارزش و گاها خنده دار به نظر می آید و دقیقا به همین دلیل کارشناسان معتقدند بعد از دوره ی میانسالی کاربران شبکه های اجتماعی مجبور به تغییر نام می شوند تا در اعتراف به مطالب نگاشته شده ی خود در این شبکه ها احساس شرم نکنند.

1141 گفتنی های شبکه های اجتماعی

اما یکی از موارد مهم برای کاربران شبکه های اجتماعی حفظ حریم خصوصی آنها است در اینجا ذکر این نکته ضروری است که منظور از حریم خصوصی صرفا عکس ها و فایل های ویدویی افراد نیستند بلکه مکاتبات ،لایک ها ، پاسخ به پرسشنامه ها و … هم می توانند جزیی از حریم خصوصی افراد باشند.به طور حتم احساس اطمینان و اعتماد ایجاد شده در کاربران رابطه مستقیمی با انتشار و به اشتراک گذاشتن مطالب خصوصی دارد ،اما سوالی که بسیاری از کارشناسان به دنبال پاسخ آن هستند این است که آیا می توان به این شبکه ها اعتماد کامل داشت یا خیر ؟!

بطور مثال شبکه ی اجتماعی فیس بوک برای حفظ این حریم تنظیمات مختلفی را برای کاربران به وجود آورده تا طبق میل خود عمل کنند اما از طرفی مشاهده میشود که فرزندان باراک اباما برای عضویت در فیس بوک محدود شده اند ،میشل اباما مهمترین دلیل این امر را در معرض عموم بودن کاربران فیس بوک نامیده است!

نکته ی حائز اهمیت دیگر بالا بودن میزان هک و جعلی بودن اکانت های شبکه ی اجتماعی فیس بوک نسبت به دیگر شبکه های مجازی ،به ویژه شبکه های مجازی داخلی است در این موارد می توان به هک شدن اکانت مقامات ایرانی عضو  فیس بوک و اکانت شخصی مارک زاکربرگ پایه گذار این شبکه اجتماعی  اشاره کرد.

اما انگیزه ی که نگارنده را مجاب به تحریر این مطالب کرده است شکایت قاضی اهل  شیراز از مدیر عامل شبکه ی اجتماعی فیس بوک و احضار وی به دادگاه است .هر چند احضار زاکربرگ به دادگاه چندی بعد توسط علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب شیراز تکذیب شد اما تا لحظه ی نگارش این مطلب از تکذیب اصل خبر یعنی شکایت شهروندان ایرانی از نقص حریم خصوصی خود در فیس بوک خبری نیست .

از طرفی طبق تعهداتی که مدیران فیس بوک به مخاطبان  داده است ، موظف به رسیدگی و پاسخگویی به شکایات کاربران خود هستند و این امر با توجه به طی مراحل قانونی در دستگاهای قضایی هر کشور امری عادی است.

لیکن با توجه به این مورد و مواردی از این قبیل به نظر می رسد فراگیر ترین شبکه ی اجتماعی دنیا دارای حفره های امنیتی متعدد و بستری مناسب برای جاسوسی از کاربران باشد لذا به کاربران این شبکه ها توصیه می شود هنگام استفاده از آن ضمن رعایت نکات امنیتی از انتشار مطالب خصوصی و فردی خود در این شبکه ها پرهیز نمایند.

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.