نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

مجله عالی ها

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

1931438586 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ 

بوئینگ معتبرترین هواپیماسازی جهان هست. برترین هواپیماهای جهان را بوئینگ می سازد و در تمام جهان نیز کاملا شناخته شده هست.در سال ۱۹۹۴ و در چنین روزهایی هواپیمای غول پیکر بوئینگ ۷۷۷ نخستین پرواز خود را انجام داد و عصری اخیر را در دنیای هوانوردی آغاز نمود. هر چند دهه یک‌بار هواپیمای جدیدی معرفی شده

 

و توانایی های شرکت های سازنده هواپیماهای مسافربری را به رخ می‌کشد. در سال ۱۹۵۷ شرکت هواپیماسازی بوئینگ با ساخت نخستین جت مسافربری ۷۰۷ خود قاعده ی بازی در خطوط هوایی را تغییر داد. در سال ۱۹۶۹، بار دیگر این کمپانی با معرف جمبوجت ۷۴۷ همگان را غافلگیر کرد و در سال ۱۹۹۴ با به پرواز در آمدن نخستین هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ بار دیگر همگان خلاقیت و نبوغ مهندسان این شرکت را ستودند.

 

هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ بعد از گذشت بیش از دو دهه از نخستین پرواز خود هنوز هم قابل اطمینان ترین هواپیمای مسافربری برای شرکت های خطوط هوایی در سراسر جهان به شمار می‌آید. از سال ۱۹۹۴ تا ماه می سال کنونی شرکت بوئینگ توانسته بیش از ۱٫۹۱۱ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را به فروش برساند که آن را به پرفروش ترین هواپیمای مسافربری مقیاس بزرگ در تاریخ کوتاه ی این کمپانی تبدیل میکند.

 

در ادامه ی این مقاله قصد داریم نگاهی بیندازیم به تاریخ کوتاه ی پرافتخار به شاهکاری که کمپانی بوئینگ به دلیل ساخت آن به خود می بالد.

1193910194 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

راه هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ از زمانی آغاز شد که در اکتبر سال ۱۹۹۰ خطوط هواپیمایی یونایتد ایرلاینز سفارش ساخت یک هواپیمای دو موتوره ی بزرگ تر از بوئینگ ۷۶۷ را به مسئولین کمپانی بوئینگ ارائه داد.

1556583004 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

مسئولین یونایتد ایرلاینز می‌خواستند که این هواپیمای سفارشی کوچک تر از جمبوجت ۷۴۷ باشد.

1772764616 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

طرح ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ تحت نظر آلن مولالی اجرا شد که در سال ۲۰۰۶ برای به دست گرفتن سمت مدیر عاملی شرکت فورد موتور، بوئینگ را ترک کرد.

1327835881 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در طول ریاست هشت ساله ی مولالی در کمپانی فورد وی با موفقیت توانست شرکت خود را از بحران های مالی نجات دهد بدون اینکه نیازی به کمک و وام دولتی داشته باشد. همۀ وی را برترین مدیر عامل شرکت فورد در طول سال های بعد از هنری فورد میدانند.

768748185 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

از همان ابتدا مسئولین شرکت بوئینگ می دانستند که بوئینگ ۷۷۷ محصول ویژه و پرطرفداری خواهد بود. بوئینگ ۷۷۷ نخستین هواپیمای مسافربری بود که کاملاً با بهره گیری از کامپیوتر طراحی می شد.

1330568770 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

با بهره گیری از گرافیک های سه بعدی کامپیوتری، مهندسان شرکت بوئینگ توانستند به صورت دیجیتالی قطعات بوئینگ ۷۷۷ را به هم وصل کنند که نیاز به مدلهای هزینه بردار و زمان بر گلی را مرتفع می‌کرد.

2026114099 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

برای ساخت بوئینگ ۷۷۷، کمپانی بوئینگ واحد خود در اوِرِت واشنگتن را گزینش کرد.

1343129437 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

اگر چه مدل ۷۷۷-۲۰۰ از مدل ۷۷۷ کوچک تر هست اما با طول تقریبی ۶۴ متر و بال هایی به طول بیش از ۵۸ متر و وزن ۳۰ تن همچنان یک هواپیمای بسیار بزرگ به شمار می‌آید.

1113618513 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

موتورهای جت توربوفن این هواپیمای غول پیکر توسط شرکت رولز رویس، پرَت اند ویتنی و جی ای ساخته شده و بزرگترین موتورهایی به شمار می‌آیند که تاکنون روی یک هواپیما نصب شده اند.

2133627825 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در این عکس یکی از چرخ دنده های سه محوره اصلی فرود هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را می‌بینید.

521203721 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

کابین خلبان دو نفره و کاملاً دیجیتال هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ یک شاهکار هنری به شمار می‌آید.

921135104 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در قسمت درجه یک این هواپیما مسافران میتوانند کاملاً دراز بکشند.

9597421 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در قسمت معمولی هواپیما نیز مسافران پرواز آرام و خوشایندی را تجربه کرده و تمامی تجهیزات سرگرم کننده برای آنها تدارک دیده شده هست.

1618274142 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در ۲۱ ژوئن سال ۱۹۹۴ زحمات تمامی کارکنان شرکت بوئینگ با به پرواز درآمدن نخستین هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ به ثمر نشست.

125210532 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

این هواپیمای پیشرفته می توانست بین ۳۰۵ تا ۴۴۰ مسافر را با پروازی به مسافت ۱۳٫۳۱۰ کیلومتر به مقصد برساند. هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ می توانست با سرعت ۹۹۰ کیلومتر در ساعت و در ارتفاع ۳۷٫۹۰۰ پایی پرواز کند.

757601741 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در ژوئن سال ۱۹۹۵ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ برای نخستین بار در خطوط هوایی یونایتد ایرلاینز به پرواز درآمد و عصر جدیدی را در دنیای هوانوردی آغاز نمود.

1370798438 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

به طور سنتی منطق ایجاب میکرد که هواپیماهای با قدرت پرواز در مسافت های طولانی باید تعداد موتورهای بیشتری داشته باشند تا ایمنی ان ها بالا برود. به همین علت هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷، داگلاس دی سی ۸ و بعدها بوئینگ ۷۴۷ همه ی ۴ موتوره بودند. بدین ترتیب در صورتی که یکی از موتورها از کار می افتاد سه موتور دیگر توانایی نگه داشتن هواپیما در آسمان را داشتند.

1430941112 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

با پیشرفت تکنولوژی توربوفن، هواپیماهای سه موتوره ی کوچکتری مثل مک دانل داگلاس دی سی ۱۰ و لاکهید ال ۱۰۱۱ مشتریان بیشتری پیدا کردند.

1233219512 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در همین دوره نخستین جت های بلند دو موتوره از قبیل ایرباس A300B2 برای مسافت های نیمه طولانی مورد بهره گیری قرار گرفتند.

186054453 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در سال ۱۹۸۵، اداره ی هوانوردی فدرال ایالات متحده محدودیت های خود در مورد مسافت هایی که جت های دو موتوره می‌توانند طی کنند را کاهش داد. این موضوع باعث شد که بوئینگ ۷۶۷ بتواند پروازهای با بهره گیری از یک موتور تا ۱۲۰ دقیقه را نیز انجام دهد. این قانون اخیر به بوئینگ ۷۶۷ اجازه داد که در طول اقیانوس اطلس به پرواز درآید و فرصت های جدیدی را در اختیار کمپانی های سازنده هواپیما قرار دهد.

775720424 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

با ساخت هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ شرکت بوئینگ توانست سازمان هوانوردی فدرال را به کاهش دادن محدودیت های مربوط به مسافت های پروازی ترغیب کند.

1536567261 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

قوانین تازه باعث شد که هواپیماهای سه موتوره ی مدرنی مانندمک دانل داگلاس ام دی ۱۱ یک شبه بی مصرف شوند زیرا این هواپیماها توانایی رقابت با جمبوجت های چهار موتوره را نداشتند و از طرف دیگر از لحاظ هزینه و کارآیی نیز در حد جت های دو موتوره نبودند.

1122950131 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

گرچه هواپیماهای جمبوجت چهار موتوره نیز با حضور هواپیمایی مثل بوئینگ ۷۷۷ نمی توانستند سیطره ی خود بر بازار فروش هواپیما را ادامه دهند. بوئینگ ۷۷۷ همراه با هواپیمای دو موتوره ی ایرباس A330 بازار را به قبضه ی خود درآوردند.

288787469 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

حتی هواپیمای رکوردشکن ایرباس A380 سوپرجمبو و هواپیمای منحصر به فرد بوئینگ ۷۴۷-۸ اینترکانتیننتال نیز نتوانستند مانع سیطره ی بوئینگ ۷۷۷ بر بازار شوند. این موضوع باعث کاهش ساخت این دو هواپیمای پیشرفته و دوست داشتنی شد.

1571201855 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگدر سال ۱۹۹۶ شرکت بوئینگ نسخه ی پیشرفته تری از بوئینگ ۷۷۷ با نام ۷۷۷-۲۰۰IGW را با قدرت پرواز طولانی تر معرفی کرد که بعدها نام آن به ۷۷۷-۲۰۰ER تغییر داده شد.

569216964 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در سال ۱۹۹۸، شرکت بوئینگ طول هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را افزایش داد و نسخه ی ۷۷۷-۳۰۰ را با توانایی حمل ۵۵۰ مسافر ساخت کرد.

1263743940 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

درس ال ۲۰۰۲، بوئینگ با ساخت نسخه ی موسوم به ۷۷۷-۳۰۰ER بار دیگر حرکت بی نظیر ای از خود نشان داد. این هواپیمای غول پیکر با ۸۰۰ فروند فروش تاکنون پرطرفدارترین مدل بوئینگ ۷۷۷ لقب گرفته هست.

480533630 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در سال ۲۰۰۶، شرکت بوئینگ نسخه ی ۷۷۷-۲۰۰LR با قدرت مسافت پروازی بسیار بالای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را معرفی کرد.

734164693 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

این نسخه که به «WorldLiner» نیز مشهور هست می توانست ۳۰۱ مسافر را تا مسافتی بیش از ۱۷٫۵۰۰ کیلومتر منتقل کند.

724148321 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

امروزه هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ یکی از هواپیماهای محبوب در جهان به شمار می‌آید و در تعداد زیادی از خطوط هوایی جهان از جمله آمریکن ایرلاینز، یونایتد ایرلاینز، سنگاپور ایرلاینز، قطر ایرلاینز، اتحاد ایرلاینز، ایرفرانس، ایر کانادا و ترکیش ایرلاینز به کار گرفته می‌شود.

1112172075 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

با این وجود هیچ کس به اندازه ی شیخ احمد بن سعید آل مکتوم به هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ علاقه نداشت. در سال ۱۹۹۶ خطوط هوایی کوچک متعلق به این میلیاردر عرب که در دوبی واقع بود نخستین هواپیمای بوئینگ ۷۷۷-۲۰۰ خود را دریافت کرد.

56169540 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

در طول دو دهه بعد از آن خطوط هوایی کشور امارات به یکی از بزرگترین خطوط هواپیمایی جهان تبدیل شد و بیش از ۱۲۰ هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را در اختیار گرفت که بزرگترین ناوگان این هواپیما در جهان به شمار می آمد.

1124214616 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

 به گزارش پارس ناز در واقع خطوط هوایی امارات متحده عربی بیش از ۱۵ درصد از کل خریدهای هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ را به خود اختصاص داد.

553628881 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

با بیش از دو دهه حضور موفقیت آمیز در آسمان، بوئینگ ۷۷۷ خود را برای یک بروزسازی بزرگ آماده میکند. قرار هست در سال ۲۰۱۹ شرکت بوئینگ نسل اخیر هواپیماهای بوئینگ ۷۷۷X را معرفی کند. دیدنی اینکه نیمی از پیش سفارش های هواپیماهای ۷۷۷X نیز از طرف خطوط هواپیمایی امارات متحده عربی ارائه شده هست.

292063905 نگاهی به تاریخچه ساخت هواپیماهای بوئینگ

 

برچسب ها :

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8431 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.