این کارها را برای جذب آهن در بدن انجام دهید

مجله عالی ها

این کارها را برای جذب آهن در بدن انجام دهید

این کارها را برای جذب آهن در بدن انجام دهید ۲۹ خرداد ۱۳۹۶

908848167 این کارها را برای جذب آهن در بدن انجام دهید

این کارها را برای جذب آهن در بدن انجام دهید 

آهن یکی از ضروری ترین مواد مورد نیاز بدن هست، برای جذب اکثر آن می‌توان از انواع ویتامین ها بهره گیری نمود. بعضی کارها نیز از جذب آهن پیشگیری میکنند. آهن یک ماده معدنی ضروری هست که بدن انسان برای ارائه عملکرد درست به آن نیاز دارد. از این رو، دریافت آهن به میزان کافی از رژیم خوراکی هرروز اهمیت دارد.

 

مواد خوراکی که مصرف می‌کنید نه تنها بر میزان آهن دریافتی شما تاثیرگذار میباشند، بلکه در جذب این ماده معدنی در بدن نیز نقش دارند. پس از جذب آهن در بدن، از آن بعنوان یک واحد سازنده برای هموگلوبین، پروتئینی که در گلبول های قرمز خون یافت می‌شود و به انتقال اکسیژن در سراسر بدن کمک می‌کند، مورد بهره گیری قرار میگیرد.

 

همین طور، آهن یکی از اجزا میوگلوبین، پروتئین ذخیره سازی اکسیژن که در عضلات یافت میشود، هست. این اکسیژن هنگامی که از عضلات خود بهره گیری می‌کنید به کار گرفته می‌شود.مقدار پیشنهاد شده مصرف هرروز آهن ۷ تا ۱۸ میلی گرم برای افراد عادی هست و برای زنان باردار تا ۲۷ گرم نیز میرسد.

 

کدام مواد خوراکی حاوی آهن میباشند؟
احتمالا شنیده اید که با مصرف گوشت قرمز می‌توانید آهن دریافت کنید، اما مواد خوراکی بسیاری وجود دارند که به طور طبیعی حاوی این ماده معدنی میباشند. در مواد خوراکی، آهن به دو شکل وجود دارد: هم «Heme» و غیر هم «Non-heme».

 

منابع آهن هم
آهن هم در مواد خوراکی حیوانی که حاوی هموگلوبین میباشند، مثل گوشت قرمز، ماهی و ماکیان یافت میشود. آهن هم برترین شکل آهن هست زیرا تا ۴۰ درصد از آن به راحتی جذب بدن میشود.

 

از جمله منابع مفید برای آهن هم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

گوشت گاو
گوشت مرغ
گوشت گوساله
گوشت ماهی مثل هالیبوت، هادوک، سوف، سالمون یا تن
نرم تنان صدف دار مثل صدف دو کفه ای، صدف چروک و صدف سیاه

 

گوشت های قرمز و گوشت های اندامی، مثل کبد، به طور ویژه منابع خوبی محسوب می‌شوند.

 

منابع آهن غیر هم
آهن غیر هم از منابع گیاهی ناشی میشود و در غلات، سبزیجات و غذا های غنی شده یافت میشود. از نظر فراهمی زیستی، آهن غیر هم بسیار ضعیف‌تر از آهن هم توسط بدن جذب می‌شود.

 

از منابع مفید آهن غیر هم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

غلات غنی شده ، برنج، گندم و جو دوسر
سبزیجات برگدار تیره مثل اسفناج و کلم کیل
میوه های خشک شده مثل کشمش و برگه زردآلو
حبوبات مثل عدس و سویا
افرادی خاص ممکن هست در معرض خطر کمبود آهن قرار داشته باشند

 

کمبود آهن یکی از شایع‌ترین دلایل کم خونی «آنمی» هست که یک میلیارد نفر را در سراسر دنیا تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرد مبتلا به کم خونی ممکن هست نشانه های مختلفی داشته باشد که از آن جمله میتوان به خستگی، سرگیجه، سردرد، حساسیت به سرما و تنگی نفس هنگام انجام وظایف ساده اشاره کرد.

 

افزون بر این، کمبود آهن میتواند به دامنه دقت و عملکرد ذهنی ضعیف‌تر منجر شود. در حقیقت، کمبود آهن در اوایل دوران کودکی با ضریب هوشی پایین‌تر پیوند خورده هست.کودکان، نوجوانان و زنان در سن باروری، به ویژه در دوران بارداری، بیش از دیگران در معرض خطر کمبود آهن قرار دارند، زیرا میزان مصرف تقاضای بالای آهن آن ها را فراهم سازی نمی‌کند.

 

افزون بر این، گفته میشود گیاهخواران و وگان ها هر چه اکثر مستعد ابتلا به فقر آهن میباشند. اما به طور دیدنی دقت ای، مطالعات نشان داده اند که رژیم های خوراکی گیاهخواری و وگان به همان اندازه رژیم های خوراکی دارای گوشت حاوی آهن میباشند.

 

با این وجود، اگرچه گیاهخواران ممکن هست به اندازه غیر گیاهخواران آهن مصرف کنند، اما نتایج یک بررسی نشان داد که آن ها همچنان در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود آهن قرار دارند زیرا به طور زیاد آهن غیر هم مصرف می‌کنند که به خوبی آهن هم جذب بدن نمی‌شود.

 

مواد خوراکی که به جذب آهن اکثر کمک می‌کنند
در شرایطی که همه ی آهن خوراکی به طور مساوی جذب نمیشود، بعضی مواد خوراکی میتوانند توانایی بدن برای جذب این ماده معدنی را افزایش دهند.

 

مواد خوراکی سرشار از ویتامین C
ویتامین C نشان داده هست که به افزایش جذب آهن در بدن کمک میکند. این ماده مغذی آهن غیر هم را دریافت کرده و آن را به شکلی که بسیار آسان‌تر در بدن جذب می‌شود، ذخیره می‌کند. از جمله مواد خوراکی سرشار از ویتامین C میتوان به میوه های خانواده مرکبات، سبزیجات برگدار تیره، فلفل دلمه ای، ملون و توت فرنگی اشاره کرد.

 

نوشیدن آب مرکبات یا مصرف مواد خوراکی سرشار از ویتامین C همراه با غذاهایی که از محتوای آهن بالا برخوردار میباشند میتواند جذب این ماده معدنی را افزایش دهد.در رژیم های خوراکی گیاهخواری و وگان، جذب آهن ممکن هست با مصرف سبزیجات دارای ویتامین C هنگام مصرف وعده های خوراکی بهینه سازی شود.

 

مواد خوراکی حاوی ویتامین A و بتا کاروتن
ویتامین A نقشی کلیدی در حفظ سلامت بینایی، رشد استخوانی و تقویت سیستم ایمنی بدن انسان ایفا میکند.بتا کاروتن یک رنگدانه قرمز-نارنجی هست که در گیاهان و میوه ها یافت میشود. این رنگدانه میتواند در بدن انسان به ویتامین A تبدیل شود.از جمله منابع خوراکی مفید برای ویتامین A و بتا کاروتن میتوان به هویج، سیب زمینی شیرین، اسفناج، کلم کیل، کدو حلوایی، فلفل قرمز، طالبی، زردآلو، پرتقال و هلو اشاره کرد.

 

گوشت، ماهی و ماکیان
گوشت، ماهی و ماکیان نه تنها منبع خوبی برای آهن هم میباشند، بلکه میتوانند جذب آهن غیر هم را نیز تحریک کنند. چندین مطالعه نشان داده اند که افزودن گوشت گاو، گوشت مرغ یا ماهی به یک وعده خوراکی مبتنی بر غلات جذب آهن غیر هم را حدود دو تا سه برابر بهبود بخشیده هست.

 

مواد خوراکی که ممکن هست مانع جذب آهن شوند
همان گونه که بعضی مواد خوراکی جذب آهن را بهبود می بخشند، بعضی مواد خوراکی نیز می‌توانند مانع جذب این ماده معدنی شوند.

 

مواد خوراکی حاوی فیتات
فیتات یا اسید فیتیک، در مواد خوراکی مثل غلات کامل، غلات، سویا، مغزهای خوراکی و حبوبات یافت می‌شود. حتی مقدار اندک از فیتات میتواند به طور قابل توجهی جذب آهن را کاهش دهد. با این وجود، اثر منفی فیتات را می‌توان با مصرف مواد خوراکی که جذب آهن غیر هم را تقویت میکنند، مثل ویتامین C یا گوشت خنثی کرد.

 

مواد خوراکی سرشار از کلسیم
کلسیم یک ماده معدنی ضروری برای سلامت استخوان ها هست. با این وجود، بعضی شواهد نشان می‌دهند که کلسیم مانع جذب آهن می‌شود، بدون در نظر گرفتن اینکه منبع آن یک محصول لبنی یا مکمل کلسیم هست.مطالعات نشان داده اند که ۱۶۵ میلی گرم کلسیم از شیر، پنیر یا یک مکمل میتواند جذب آهن را حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش دهد.

 

این مساله نگران کننده هست زیرا افزایش مصرف کلسیم برای کودکان و زنان پیشنهاد میشود که گروه هایی میباشند که در معرض خطر ابتلا به کمبود آهن قرار دارند.با این وجود، اکثر مطالعات کوتاه مدت بوده و تنها در یک وعده خوراکی انجام شده بودند. یک بررسی کامل از مطالعات بلند مدت نشان داده هست که کلسیم و محصولات لبنی عوارض جانبی روی جذب آهن ندارند.

 

به منظور به حداکثر رساندن جذب آهن، مواد خوراکی سرشار از کلسیم نباید به همراه وعده های خوراکی که از محتوای آهن بالا برخوردار میباشند، مصرف شوند.در مورد مکمل ها، مکمل های کلسیم و آهن در صورت امکان باید در زمان هایی گوناگون در طول روز مصرف شوند.

 

مواد خوراکی حاوی پلی فنول ها
 به گزارش عالی ها پلی فنول ها در مقادیر گوناگون در مواد خوراکی گیاهی و نوشیدنی ها از جمله سبزیجات، میوه ها، بعضی غلات و حبوبات، چای، قهوه یافت میشوند. قهوه و چای که هر دو از نوشیدنی های پر طرفدار میباشند و معمولا پس از وعده های خوراکی مصرف میشوند از محتوای پلی فنول های بالا برخوردار میباشند و نشان داده اند که جذب آهن غیر هم را مهار میکنند.

 

برای خنثی کردن اثر منفی پلی فنول ها، بلافاصله پس از وعده های خوراکی چای یا قهوه مصرف نکنید و پس از گذشت دو ساعت اینکار را انجام دهید.

 

خطرات سلامت آهن بیش از اندازه
سمیت آهن از منابع خوراکی نادر هست. پس از مصرف، بدن دارای سیستم متعادل کننده خود هست تا از دریافت آهن به میزان کافی اطمینان حاصل شود.با این وجود، یک گزارش نشان داد که مصرف بیش از حد مرگبار به واسطه دریافت بیش از اندازه مکمل های آهن امکانپذیر هست.

 

سطوح بیش از اندازه آهن میتواند در بعضی افراد مبتلا به مریضی هموکروماتوز نیز رخ دهد. این شرایط به واسطه ژنی شکل می‌گیرد که جذب آهن را افزایش می‌دهد.از دیگر دلایل میزان بیش از اندازه آهن میتوان به تزریق مکرر خون، دوزهای بسیار چندان از رژیم خوراکی و اختلالات متابولیک نادر اشاره کرد.

 

افزون بر این، مصرف بیش از اندازه آهن در طول زمان ممکن هست موجب شکل گیری ذخایر بزرگ از این ماده معدنی در کبد یا بافت های دیگر شود.در نتیجه، آهن ممکن هست به ابتلا به دیابت، مریضی قلبی و آسیب کبدی منجر شود.تا پیش از مشورت با دکتر به صورت خودسرانه مکمل آهن مصرف نکنید.

1015047135 این کارها را برای جذب آهن در بدن انجام دهید

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.