جدیدترین اخبار بحران عراق و داعش

مجله عالی ها

جدیدترین اخبار بحران عراق و داعش

جدیدترین اخبار بحران عراق و داعش ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

جدیدترین اخبار بحران عراق و داعش

در حالی که نبرد سنگین بین نیروهای ارتش عراق با تروریست های داعش ادامه دارد، نوری مالکی، نخست وزیر عراق چند مقام ارشد نظامی را به دلیل ناکامی در متوقف کردن پیشروی نیروهای شورشی برکنار کرده است.

بیانیه دولت می گوید که چهار فرمانده به دلیل خودداری از انجام وظایف دولتی از کار برکنار شده اند.

نیروهای داعش شب گذشته بخش‌هایی از شهر بعقوبه، مرکز استان دیاله را تصرف کردند که تنها ۶۰ کیلومتر با بغداد فاصله دارد، اما مقامات عراقی می‌گویند که کنترل شهر را دوباره به دست گرفته‌اند.

n00033065 b جدیدترین اخبار بحران عراق و داعشگزارش ها همچنین از نبرد سنگین در بخش هایی از استان انبار در غرب عراق حکایت دارد. جنگجویان بخش های مهمی از این استان را به تصرف در آورده اند.

در شمال نیروهای دولتی در تلاش برای باز پس گرفتن شهر تلعفر هستند که روز دوشنبه به تصرف نیروهای داعش در آمد.

دولت آمریکا در حال اعزام ۲۷۵ نفر از نیروهای متخصص نظامی خود به عراق است. این نیروها رسما وظیفه حفاظت از کارمندان سفارتخانه بزرگ این کشور در بغداد را به عهده خواهند داشت.

خبرهای رسیده از بعقوبه، مرکز استان دیاله در شمال بغداد حاکی است که شبه‌نظامی‌های سنی با اشغال قرارگاه مرکزی پلیس شهر، اسلحه‌های زیادی به‌دست آورده‌اند.

بر اساس گزارش‌های رسیده از تلعفر، در غرب موصل در استان نینوا که از نظر استراتژیک مهم است، نیروهای کمکی وارد شهر شده‌اند تا با همکاری نیروهای دولتی مستقر بکوشند که کنترل شهر را دوباره به دست بگیرند. نیروی هوایی عراق هم چندین حمله به این شهر داشته است.

شهر ۲۰۰ هزار نفری تلعفر، با جمعیتی مخلوط از شیعه و سنی که بین موصل و مرز سوریه قرار دارد در سحرگاه روز دوشنبه سقوط کرد و به دست نیروهای شورشی افتاد. ساکنان این شهر عمدتا از ترک های عراق هستند.

در استان انبار در غرب بغداد یک هلیکوپتر دولتی بر اثر شلیک پیکارجویان داعش در نزدیکی شهر فلوجه سقوط کرد. آنها می‌گویند که تانکهای زیادی را برای نبرد به این منطقه فرستاده‌اند. آنها همچنین می‌گویند که نیروهای دولتی مستقر در یک پادگان نظامی در نزدیکی رمادی، پایتخت این استان فرار کرده‌اند.

در کنار مذاکرات در مورد مسائل هسته‌ای ایران در وین، مقامات آمریکایی با همکاران ایرانی خود گفتگوی کوتاهی هم در باره مسائل عراق داشتند اما آنها گزارش‌ها در مورد هرگونه همکاری نظامی را مردود شمردند.

سازمان ملل می‌گوید که نیروهای داعش از زمان شروع پیکارها در هفته گذشته صدها نفر را بدون محاکمه اعدام کرده‌اند.

ناوی پیلای، رئیس بخش حقوق بشر سازمان ملل گفت که کشتارهای سازمان‌یافته در شمال عراق می‌تواند جنایت جنگی تلقی شود.

منبع: بی بی سی

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.