قتل کشیش در سوریه و سخنان بان کی مون

مجله عالی ها

قتل کشیش در سوریه و سخنان بان کی مون

قتل کشیش در سوریه و سخنان بان کی مون ۲۲ فروردین ۱۳۹۳

قتل کشیش در سوریه و سخنان بان کی مون

n00037682 b قتل کشیش در سوریه و سخنان بان کی مون
این بیانیه به مناسبت قتل یک کشیش سالمند سوری در جریان خشونت‌های جاری در این کشور صادر شد. روز دوشنبه مرد مسلحی وارد محل اقامت یک کشیش هلندی به نام ˈفرانس ون در لوختˈ در صومعه ای در حومه شهر حمص شد، و با شلیک گلوله ای او را به قتل رساند. وی که مدت ۵۰ سال در سوریه زندگی کرده بود به زبان عربی تسط کامل داشت و به رغم مشکلات و خطراتی که ماندن او در این شهر برای او داشت، حاضر به ترک این شهر نشده بود.بان کی مون دبیرکل سازمان ملل، با انتشار بیانیه ای ضمن محکوم کردن قتل این کشیس سالمند تصریح کرد که ادامه خشونت‌های کور و بی هدف در سوریه این کشور را به ورطه نابودی کامل کشانده است. در بخشی از بیانیه دبیرکل سازمان ملل آمده است که مقامات دولت سوریه و نیروهای مسلح در این کشور در مقابل قانون ملزم هستند تا هرچه در توان دارند برای اجتناب و جلوگیری از خشونت بر علیه شهروندان غیر نظامی انجام دهند.

وی این جنایت را اقدامی ضد انسانی خواند و گفت که این کشیش مسیحی به رغم دشواری ها و خطراتی که زندگی در خاک سوریه برای او داشت در کنار مردم ماند و جان خود را در این راه از دست داد. بان کی مون همچنین با اشاره به اعدام‌های سبعانه اخیر در شهر ارمنی نشین ˈکسبˈ گفت: گرچه مسئولین سازمان ملل هنوز سند و مدرک قاطعی در مورد عاملان این اعدام ها در دست ندارند اما تردیدی ندارد که نقض حقوق بشر در این مناطق همچنان ادامه داشته و ساکنان روستاهایی نظیر کسب را وادار به ترک خانه و کاشانه خود کرده است.

وی از همه طرفین درگیر در این کشور خواست هر چه زود تر به این خشونت ها خاتمه دهند. جنگ‌های داخلی سوریه که وارد چهارمین سال خود شده تاکنون دست کم یکصد و چهل هزار کشته و نزدیک به ۱۰ میلیون نفر آواره در داخل و خارج این کشور به جا گذاشته است. در پی تلاش‌های بین المللی برای برگزاری مذاکرات صلح میان طرفین درگیر سر انجام در تاریخ ۲۲ ژانویه امسال مذاکرات میان نمایندگان دولت و نیروهای مسلح شورشی در ژنو آغاز شد که بدون هیچ گونه نتیجه امید بخشی به پایان رسید.

 

بیوگرافی نویسنده

سلام خدمت بازدیدکنندگان وبسایت عالی ها / تاده هستم متولد 1370 مدیر عالی ها و امیدوارم از مطالبی که میزارم لذت برده باشید.

مشاهده تمامی 8572 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.