وضعیت زاینده رود بحرانی است / بارورسازی ابرها نمی‌تواند زاینده رود را احیا کند

مجله عالی ها

وضعیت زاینده رود بحرانی است / بارورسازی ابرها نمی‌تواند زاینده رود را احیا کند

وضعیت زاینده رود بحرانی است / بارورسازی ابرها نمی‌تواند زاینده رود را احیا کند 14 اکتبر 2014

وضعیت زاینده رود بحرانی است / بارورسازی ابرها نمی‌تواند زاینده رود را احیا کند

پدر علم کویر‌شناسی با بحرانی‌ خواندن وضعیت زاینده‌رود گفت: بارورسازی ابرها نمی‌تواند زاینده‌رود را احیا کند.

9307 8m2393 وضعیت زاینده رود بحرانی است / بارورسازی ابرها نمی‌تواند زاینده رود را احیا کند

پرویز کردوانی با توجه به تاکید رئیس جمهور در روز گذشته در خصوص وضعیت زاینده رود، اظهار د اشت: ارائه طرح‌های متفاوت برای احیای زاینده رود ( بارورسازی برای احیا) اشتباه است؛ درواقع بارورسازی ابرها برای بارش باران اقتصادی نیست و باید این امر در زمستان صورت گیرد و حتماً قطر ابر ۲ کیلومتر بوده و دمای هوا منفی ۲۵ درجه سانتی گراد باشد.

وی با بیان اینکه با بارورسازی ابرها نمی‌توان زاینده رود را احیا کرد، گفت: انتقال آب به زاینده رود نیز طرح اشتباه دیگر است که باید بگویم آب زاینده رود اضافه نخواهد شد و باید آن را تنها برای شرب استفاده کنند و از پساب‌ها برای آبیاری فضای سبز و صنعت بهره‌ ببرند.

وی با بیان اینکه نمی‌توان آب زاینده رود را افزایش داد، افزود: آقای نوبخت ۲۱۰ میلیارد علی هان برای جبران خسارت ناشی از فقدان کشت به کشاورزان حوزه زاینده رود اختصاص داده است که کشاورزان این موضوع را قبول کردند.

پدر علم کویر‌شناسی با تاکید بر اینکه حفر چاه‌های بسیار در اطراف زاینده رود امر اشتباهی بود که می‌توان گفت سطح آب چاه( ۲۰۰ متر است) پایین‌تر از آب زاینده رود بوده و آب زاینده رود به چاه‌ها منتقل می‌شود، افزود: قسمت اعظم آب زاینده رود مربوط به چهارمحال بختیاری نیز است که با گسترش صنعت و شهرسازی و استفاده بیش از حد از آب زاینده رود ما شاهد وضعیت بحرانی برای این رود هستیم که باید استاندار فکر اساسی برای آن بیاندیشد.

کردوانی با بیان اینکه تا شعاع ۵۰ کیلومتر در اطراف اصفهان را صنعت فراگرفته است، اظهار داشت: امسال بهار وزیر نیرو مطرح کرده است که آب به شهر و صنایع داده شود و برای کشاورزان در اصفهان آب نداشته و هزینه آن را به کشاورزان می‌دهند که این خود فاجعه است پس وضعیت این قشر چه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر وضعیت زاینده رود بحرانی است، ادامه داد: برای بهبود وضعیت زاینده‌ رود باید میزان کشاورزی، صنعت و شهر‌سازی کاهش یابد همچنین کشاورزان به سوی کشت با آب کم بروند.

 

تسنیم

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 8571 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.