احتمال تغییر پلاک خودروها

مجله عالی ها

احتمال تغییر پلاک خودروها

احتمال تغییر پلاک خودروها 11 می 2014

7021 احتمال تغییر پلاک خودروها

احتمال تغییر پلاک خودروها

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور از ارائه راهکارهای جدید برای رفع کمبود پلاک خبر داد و گفت: در یکی از راهکارها در صورت تصویب جای اعداد و حروف تغییر می کند.

به گزارش مهر سرهنگ سعید روحی اظهار داشت: راهکارهای جدیدی برای جایگزینی کدپلاکهای تهران پس از اتمام کدپلاکهای فعلی در نظر گرفته شده است. هر کدپلاک پنجاه و نه هزار و ۴۹ شماره را در برمی گیرد و در شهر تهران هر کدپلاک ۲۰ ماه جوابگوی نیاز این شهر است و از آنجایی که در حال حاضر در اواسط شماره گذاری با کدپلاک ایران ۸۸ هستیم، حدود ۱۰ ماه دیگر با همین کدپلاک و بعد از آن با کدپلاک ۹۹ خودروهایی که در تهران خواهان شماره گذاری هستند را پوشش می دهیم.

وی با تشریح راهکارهای پیشنهادی کدپلاک تهران افزود: بعد از اتمام کدپلاک ۹۹ ، یکی از راه حلهای مورد نظر اختصاص کدپلاکهای بدون استفاده استانهایی است که از زمان تخصیص پلاک ملی بیش از ظرفیت به آنها کدپلاک تخصیص داده شده بود و بعد از آن نیز از پلاکهای غیر فعال تهران استفاده می شود.

پلاک های کهنه یک ساعته عوض می شوند

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور در خصوص تعویض پلاکهای آسیب دیده و فرسوده گفت: مالکان خودروهایی که پلاک آنها به هر دلیلی مانند تصادف و حادثه دچار آسیب دیدگی شده می توانند با حضور در مراکز چیتگر و مرکز میثم که نزدیک به کارخانه ساخت پلاک است پس از رویت پلاک توسط کارشناس و تایید فرسودگی و عدم خوانا بودن آن بعد از طی فرآیند بررسی سوابق و در مدت زمان حداکثر یک ساعت پلاک جدید با همان شماره خودرو را دریافت کنند. در دیگر مراکز نیز با توجه به بعد مسافت این مساله زمانبر است.در شهرستانها نیز با احتساب مدت زمان ارسال مرسولات پستی نهایتا ظرف ۴۸ ساعت پلاک تحویل مالک می شود.

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور ادامه داد:چنانچه پلاک خودرو سرقت یا مفقود شود و قابل رویت برای کارشناسان پلیس راهور نباشد، مالک خودرو به همراه مدارک شناسایی و خودرو با حضور در مراکز تعویض پلاک و اعلام مفقود شدن پلاک بدون مراجعه به دادگاه، کلانتری و شورای حل اختلاف مراحل ثبت مفقوی در مرکز انجام می شود و پلاک در لیست سیاه آگاهی قرار می گیرد. مالک خودرو نیز پس از احراز هویت از انبار پلاک، پلاک جدیدی را دریافت می کند.

رییس مرکز شماره گذاری پلیس راهور در خصوص قالب پلاکهای کشور اظهار داشت: پلاکهای کشور در قالب ۱۱*۵۲ سانتی متر ساخته می شود و با هشت عنوان تخصیص داده می شود. پلاکهای ایران به هشت عنوان شخصی،عمومی،دولتی،جانبازان ،تاکسی، کشاورزی و پلیس تقسیم می شوند. در کنار این قالب پلاک، قالبهای دیگری نیز وجود دارد که با عناوینی چون سیاسی، سرویس ، مناطق آزاد و تاریخی تخصیص داده می شوند. علاوه بر این پلاکها برای موتورسیکلت نیز دو عنوان پلاک شخصی و دولتی صادر می شود.

احتمال تغییر قالب پلاک

رئیس مرکز شماره گذاری پلیس راهور با اشاره به طرح تغییر شکل پلاک ها تاکید کرد: یکی دیگر از راه حلهای کدپلاک در تهران ، تغییر قالب پلاک است که در کمیسیون فنی مطرح شده است. منظور از تغییر قالب پلاک این است که حروفی را که در حال حاضر در پلاکها سومین کاراکتر از سمت چپ است جای خود را به دومین کاراکتر می دهد و مثلا پلاکی با شماره ۷۵۶د۲۵ در این سیستم به شماره ۵۷۵۶د۲ تغییر پیدا می کند.

روحی با اشاره به افزایش شماره گذاری خودرو در سال جاری گفت: آمارخودروهای نوشماره کشور از ابتدای سال ۹۳ تا پانزدهم اردیبهشت ۵۴ هزار و ۸۸۱ دستگاه بوده است. همچنین آمار نوشماره تهران نیز در این مدت ۱۵ هزار و ۲۴۷ خودرو بوده است.

پلاک های تاریخی، مخصوص خودروهای خاص

روحی پلاکهای تاریخی را مختص خودروهای کلاسیک و کلکسیونی معرفی کرد و گفت: پلاکهای تاریخی مختص ماشینهایی است که عمر بالایی دارند و منحصر به فرد هستند . اینگونه خودروها در خیابان تردد نمی کنند و در نمایشگاه ها به نمایش گذاشته می شود، اما از آنجایی که اطلاعات آنها باید در لیست پلیس راهور باشد پلاک تاریخی با ظاهری متفاوت و رنگ زمینه قهوه ای و متشکل از پنج عدد و واژه تاریخی به این خودروها تخصیص داده می شود.

منبع: www.shahrekhabar.com

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 8571 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.