بررسی فایده های روزه گرفتن از نظر علمی

مجله عالی ها

بررسی فایده های روزه گرفتن از نظر علمی

بررسی فایده های روزه گرفتن از نظر علمی 12 ژانویه 2018

1879869342 بررسی فایده های روزه گرفتن از نظر علمی

بررسی فایده های روزه گرفتن از نظر علمی 

روزه گرفتن از نظر علمی فایده های بسیار زیادی دارد،نظر محققان و پزشکان نیز درمورد روزه داری ماه رمضان بسیار مثبت هست. بسیاری روزه گرفتن را تنها یک فریضه دینی می‌دانند، اما واقعا روزه به همینجا ختم میشود؟ در واقعا چنین نیست، این روزها علم اثبات کرده که روزه فواید فراوانی دارد.

 

برای مثال تعداد زیادی از رژیم های شناخته شده در خود قسمتی مثل زمان روزه داری دارند. اگر بخواهم یک مشابه برایتان مثال بزنم برنامه خوراکی هست که در آن یک روز به طور کامل چیزی خورده نمیشود « این تنها مثالی بود از به کار گیری روزه در برنامه های خوراکی »

 

علم درمورد فواید روزه گرفتن چه می‌گوید؟ بیایید بررسی کنیم که چه زمانی روزه داری خوب هست و چه زمانی ممکن هست آسیب برساند.

 

آیا روزه گرفتن برایمان خوب هست؟ مزایا و معایب

ایده این که حذف غذا خوردن میتواند سالم باشد شاید در ابتدا متناقض به نظر برسد، چون غذاها حاوی مواد مغذی میباشند و شما به آن ها نیاز دارید. جواب این که روزه میتواند سالم باشد یا خیر به بیش از مقدار کالری و این که چه زمانی غذا میخورید بستگی دارد. این که در چه شرایطی روزه میگیرید هم تاثیر بزرگی روی تاثیر آن خواهد داشت.

 

محدود شدن کالری

بنجامین فرانکلین « یکی از نخستین بنیان گذاران ایالات متحده » می‌گوید: برای بالا بردن طول عمرت، غذایت را کمتر کن. تحقیقات نشان داده کاهش مجموع کالری مصرفی در روز می‌تواند عمل بعضی آنتی اکسیدان ها در کاهش عوامل بالا برنده سن در مغز و بدن را تقلید کند.

 

به عبارت دیگر، یکی از قوی ترین شاخص های طول عمر خوراکی که می‌خورید نیست بلکه مقدار خوراکی هست که میخورید. آنهایی که کمتر غذا می‌خورند اکثر هم زندگی میکنند.با این حال اگر کاهش کالری دریافتی بیش از حد باشد و اینکار به صورت مداوم ادامه پیدا کند بدن این شرایط را یک عامل استرس زا قلمداد میکند. پس قرار نیست خود را کاملا از غذا خوردن محروم کنیم.

 

برای مثال اگر یک فرد دو روز چیزی نخورد دچار نشانه هایی مثل مقاومت به انسولین میشود و همین می‌تواند در بعضی موارد منجر به دیابت شود. در کنار افزایش هورمونهای استرس و مقاومت به انسولین، بدنتان می‌تواند به حالتی برود که به آن قحطی زدگی بدن می‌گویند، در این شرایط سوخت و ساز بدن کاهش پیدا میکند « کمتر کالری می سوزانید ». حتی بدتر از این، ممکن هست بدن چربی هایی که دارد را حفظ کند.

 

روزه داری متناوب

روزه داری متناوب یعنی مدتی روزه بگیرید و سپس مدتی استراحت کنید. در واقع نوعی رژیم خوراکی به حساب می‌آید.محققان می‌گویند روزه داری متناوب میتواند برای بدن و وزنتان خوب باشد. در تحقیقی که روی روزه داری های دینی مثل رمضان صورت گرفت محققان متوجه شدند کسانی که اقدام به روزه داری در این ماه می‌کنند در واقع دچار هیچگونه مشکل متابولیک مربوط به محدود شدن کالری ها نمیشوند.

 

آن چه دیگر تحقیقات درمورد تاثیر روزه داری متناوب بدست آوردند:

آیین ۲۱ روز روزه داری دانیل « در این عرف فرد محصولات حیوانی و غذا های حاوی مواد نگه دارنده را مصرف نمی‌کند » باعث بهبود پارامترهای سلامت و کاهش خطر مریضی های قلبی می‌شود.

 

روزه ارتدوکس یونانی نشان داده که می‌تواند باعث بهبود شاخص های LDL/HDL شود.

 

روزه داری در طول ماه رمضان نشان داده که می‌تواند تاثیری مثبت روی سیستم ایمنی بدن بگذارد، و همین طور التهاب را پایین آورده و سطح کلسترول را بهبود ببخشد.

 

مسلما به تحقیقات بیشتری نیاز هست تا کاملا متوجه شد چرا روزه داری تاثیرات مثبتی روی سلامتمان دارد.

 

موضوع فقط مقدار کالری یا عنصر مذهبی نیست، در موارد بالا روزه داری سالم چیزی هست که در چارچوب ذهن نیز رخ می ده و باعث پاکی روحی، احساسی و فیزیکی هست. ذهن و بدن با هم درگیر میشوند تا به نتیجه ای سالم برسند.در مقابل، روزه داری ناسالم یعنی فرد فقط روی محروم ساختن خود تمرکز کند، یعنی بدون برنامه ریزی فقط قصدش کاهش غیر هوشمندانه کالری ها باشد.

 

سخن پایانی

روزه گرفتن به خودی خود برای شما بد یا خوب نیست. بستگی به این دارد که شما چگونه انجامش دهید. اگر می‌خواهید از روزه داری بعنوان یک رژیم سفت و سخت برای کاهش سریع وزن و مجازات خود برای پرخوری های قبلی بهره گیری کنید، بدن بر علیه تلاشتان عمل خواهد کرد.

 

از سوی دیگر، اگر از روزه بعنوان ابزاری برای تمیز کردن فکر، بدن، و روح بهره گیری میکنید، راهنمایتان میشود. دلیلش هم این هست که برنامه خوراکی بیش از آن چیزی هست که فقط میخورید.

 

 

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 8571 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.