گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

مجله عالی ها

گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی 15 ژوئن 2017

435572441 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی 

یکی از برترین بازیکنان تیم ملی بسکتبال ایران سعیده علی هست که در رسانه ها نیز درمورد وی به طور وسیعی بحث می شود. سعیده علی ، یکی از هزاران دختر بسکتبالیست ایران هست که در این روزها به آینده ورزشی خود بیش از هر بار دیگری امیدوار شده و میگوید حالا که فیبا با پوشش اسلامی در مسابقات موافقت کرده،فرصت حضور در مسابقات را داریم و میتوانیم توانمندی بسکتبال بانوان ایران را در میادین بین‌المللی نشان دهیم.

 

سعیده هم کاپیتان و هم مغز متفکر تیم ملی هست و بیش از ۲۲ سال هست که بسکتبال بازی می کند. او از خانواده کاملا ورزش
ی به این رشته آمده و سال‌های کودکی‌اش بیش از آن‌که با بازی‌های کودکانه سپری شود، به‌دلیل بسکتبالیست بودن مادر و خواهرانش در سالن بسکتبال سپری شده. او روزهای تلخ و شیرین زیادی را در زندگی ورزشی‌اش تجربه کرده هست.

 

بانوی ملی‌پوش بسکتبال ایران درمورد تمام سال‌هایی که بسکتبال را آغاز کرده میگوید: بسیار کوچک بودم که به سالن بسکتبال می‌آمدم.اما پیش از آن‌که به صورت جدی وارد این رشته شوم، شنا و کاراته کار میکردم، تا اینکه به صورت جدی از ۱۰ سالگی بازیکن بسکتبال شدم و چهار پنج ماه پس از آن هم در مسابقات مینی بسکتبال شرکت کردم. حالا تقریبا حدود ۲۲ سال هست که بسکتبال بازی می‌کنمو حدود ۱۵ سالی هم از حضورم در لیگ حرفه‌ای کشور می‌گذرد.

1745933601 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

سعیده علی,دختر بسکتبالیست ایران

 

تلخ‌ترین لحظه‌های ورزشی‌ام، نبودن ایران در تورنمنت‌های بین‌المللی هست

کاپیتان تیم ملی بسکتبال ایران برای نخستین بار در ۱۶ سالگی ملی‌پوش رده نوجوانان ایران شد و در ۲۰ سالگی هم به تیم ملی بزرگ‌سالان رسید. او در تمام سال‌ها شکست و پیروزی‌های فراوانی را تجربه کرد، اما خودش میگوید تلخ‌ترین لحظه‌های ورزشی‌اش، حضور نداشتنتیم ایران در تورنمنت‌های بین‌المللی بود.

 

«در تمام این سال‌ها وقتی تورنمنت‌های بین‌المللی برگزار می‌شد، من حسرت می‌خوردمکه چرا ایران نمیتواند در این مسابقات شرکت کند و این لحظه‌ها تلخ‌ترین لحظه‌های زندگی ورزشی من را رقم زد.چون ما پتانسیل و توانمندی حضور در رقابت‌های بین‌المللی را داشتیم،اما نمی‌توانستیم در هیچ رقابت رسمی و بین‌المللی شرکت کنیم.» سعیده علی اما شکست‌هایش را در بسکتبال جزو لحظه‌های تلخ ورزشی‌اش نمی داند.

 

او برد و باخت را بخشی از مسابقاتش عنوان میکند،ولی معتقد هست هیچ حسی بهتر از حس قهرمانی برای یک ورزشکار نیست؛حسی که او بارها و بارها به همراه هم‌تیمی‌هایش در تمام سال‌هایی که اجازه بازی در تورنمنت‌های رسمی را نداشته،در لیگ و بازی‌های دوستانه تجربه کرده هست.مطلع لغو ممنوعیت حجاب از سوی فیبا هیجان‌زده شدم

 

سعیده از فرو ریختن دیوار بلند ممنوعیت، که سال‌ها مقابل تیم بسکتبال بانوان کشیده شده بود، میگوید: «ما سال‌ها منتظر بودیمکه اجازه حضور در رقابت‌های بین‌المللی را پیدا کنیم و وقتی خبر موافقت فیبا با حجاب را شنیدم، آن‌قدر هیجان‌زده شدم
که حتی یک روز طول کشید تا این هیجان را کنار بگذارم.

 

میدانم همه ی بسکتبالیست‌های دختر به اندازه من از شنیدن این خبر شاد شدند، چون این موضوع میتواند در زندگی حرفه‌ای ما تاثیرگذار باشد.ما با حضور در مسابقات برون‌مرزی میتوانیم نام و پرچم ایران را بالا ببریم و آرزوی هر ورزشکاری هست که در مسابقات بین‌المللی قهرمان شود.

 

تیم بسکتبال بانوان ایران پتانسیل رسیدن به جایگاه قهرمانی را در رقابت‌های گوناگون دارد و ما می خواهیم با زحماتی که در این سال‌ها کشیده‌ایم،فرهنگ بازی خود را به کشورهای دیگر معرفی کنیم.ما سال‌ها منتظر شنیدن چنین خبری بودیم تا با خیال راحت به میدان مسابقه برویم و لغو ممنوعیت پوشش اسلامیدر میادین بین‌المللی برای جامعه بسکتبال اتفاقی شاد‌کننده هست.

946285520 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

آرزوی هر ورزشکار زنی در ایران، مسابقه دادن مقابل چشمان خانواده‌اش استاما یکی از دلایل اصلی لغو ممنوعیت حجاب از طرف فیبا به بازی دختران بسکتبالیست در استان تهران بازمی‌گردد؛بازی‌ای که درهایش بدون محدودیت برابر تماشاگران باز بود. حتی برای نخستین بار رسانه‌ها به‌طور گسترده این بازی را همراه با تصویر پوشش دادند

 

تا روزنه امیدوارکننده دیگری برای دختران بسکتبال پیدا شود. روزنه‌ای تا شاید آن‌ها روزی بتوانند مقابل چشمان خانواده‌هایشان مسابقهدهند و حتی به حضور زنان در ورزشگاه‌ها فکر کنند. سعیده علی هم بر این عقیده هست که «آرزوی هر ورزشکار زنی در ایران استکه زمان مسابقه خانواده‌اش در سالن حضور داشته باشد.»

 

او می گوید: «هرچند برای ورود زنان به ورزشگاه‌ها تاکنون اقدامی نشده،اما مسئولان وزارت ورزش بسیار پی‌گیر میباشند که خانواده‌ها بتوانند وارد ورزشگاه‌ها بشوند و حدس میزنم که در سال‌های نه‌عمده دور این اتفاق بیفتد.»اتفاقات مفید برای بانوان بسکتبال پس از آن مسابقه تدارکاتی در استان تهران اتفاق افتاد و فیبا تصمیم نهایی‌اش را برای لغو ممنوعیت حجابدر مسابقات اعلام کرد.

 

قانونی که قرار هست در مهرماه اجرایی شود، اما فدراسیون بسکتبال ایران گفته بود که تلاش می‌کنددر خردادماه تیم ایران را به مسابقات غرب آسیا اعزام کند، ولی این موضوع اتفاق نیفتاد و اردویی هم برای تیم ملی تشکیل نشد.

 

سعیده علی درمورد اوضاع تیم ملی می گوید:«در حال حاضر در اردو نیستیم، اما حالا که شرایط حضور در مسابقات بین‌المللی را داریم، فدراسیون برای بانوان هم اردو خواهد گذاشت.چون لازم هست که اردوهای پی‌درپی داشته باشیم و به بازی‌های دوستانه اعزام شویم. اساسی‌ترین مشکل ما نداشتن تجربه بازی‌های بین‌المللی هست که خدا را شکر با دقت به تایید حجاب از طرف فیبا فکر میکنم این مشکل هم برطرف شود.»

1347507010 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

بعضی بازیکنان مجبورند شغل دوم داشته باشند

اما در سال‌هایی که بسکتبال بانوان ایران اجازه حضور در رقابت‌های بین‌المللی را نداشت، سعیده در لیگی نقش بازی کرده
که عنوان سوپرلیگ بانوان را یدک می کشد. عنوانیکه باید نبود مسابقات بین‌المللی را در روزهای ممنوعیت برای بسکتبالیست‌هاجبران می کرد تا بازیکنان حداقل داخل کشور انگیزه ادامه دادنبه ورزش حرفه‌ای‌شان را داشته باشند.

 

اما آیا لیگ بانوان همچون اسمش توانسته در این سال‌ها لیگی حرفه‌ای برای بسکتبالیست‌ها باشد؟ملی‌پوش بسکتبال ایران در این‌باره معتقد هست که سطح سوپرلیگ بانوان بسیار بالاست، به‌طوری‌که بازیکنان خارجی خوبی در تیم‌ها حضور دارنداو ادامه می دهد: «حضور بازیکنان خارجی در لیگ این فرصت را به بازیکنان ایرانی میدهد که با تکنیک‌های آن‌ها آشنا شوند.

 

گرچه من فکر می کنم بالا بودن سطح لیگ بسکتبال بانوانبه‌دلیل پتانسیل بازیکنان ایرانی هست، اما از نگاهی دیگر نبودن اسپانسر در لیگ مشکل بسیار بزرگی هست. هرچند این مشکل تنها مربوط به بسکتبال نیست، بلکه ورزش بانوان همۀ وقت} با این موضوع دست‌وپنجه نرم میکند.دولت و وزارت ورزش تصویب کرده‌اندکه اگر تولیدکنندگان و سرمایه‌داران اسپانسر تیم‌های بانوان شوند،از مالیات معاف خواهند شد، اما متاسفانه حمایت مالی خوبی از ما نمی شود.»

 

او ادامه میدهد: «از نظر من تنها مشکل لیگ بسکتبال ایران نبودن اسپانسرهای قوی در تیم‌هاست، به‌طوری که تنها چند تیم
در لیگ اسپانسرهای قدرتمند دارند و از سایر تیم‌ها حمایت مالی خوبی نمی شود.به همین علت شرایط برای بازیکنان بسیار دشوار هست،به‌طوری‌که هم حقوق خاصی نمیگیرند و هم مجبورند شغل دوم داشته باشند.»

2045197959 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

باید نگاهی ویژه به استعدادیابی در ورزش بانوان شود

کاپیتان تیم ملی بسکتبال بانوان که کارشناس ارشد جامعه‌شناسی ورزشی هست، به اهمیت جایگاه ورزش زنان در جامعه اشاره میکند:«فکر میکنم اگر به پیشرفت ورزش بانوان کمک کنیم،قطعا جامعه‌ای سالم‌تر خواهیم داشت، چون درواقع بانوان جامعه مادران آینده این سرزمین هستندو سلامت آن‌ها سلامت جامعه محسوب میشود.

 

او حمایت دولت از ورزش بانوان را مطلوب میداند و میگوید:من از رئیس جمهور و وزیر ورزش تشکر میکنم که در این مدت ورزش بانوان را رها نکرده‌اند، به‌طوری‌که بسکتبال بعد از این همۀ سال با پی‌گیری‌هایی که انجام شد، توانست مجوز حضور در مسابقات رسمی را کسب کند.

 

اعتقاد دارم برای ادامه‌دار بودن این روند باید ورزش بانوان رها نشودو باید به بانوان بها داد. اگر بخواهیم ورزش بانوان پیشرفت کند، باید آکادمی‌های مختلفی را در این بخش راه‌اندازی کنیمو نگاه ویژه‌ای به رده پایه ورزش بانوان داشته باشیم. مثلا در بسکتبالبرای ادامه مسیر باید استعدادیابی خوبی صورت گیردتا در بخش قهرمانی هم در آینده بتوانیم این روند رو به پیشرفت را ادامه دهیم و نتیجه بگیریم.

1946359447 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

گفتگو با سعیده علی

 

چه شد که تصمیم گرفتی باز هم برای قزوینی ها در لیگ برتر به میدان بروی؟

 

این تیم خواسته های بازیکنی مانند مرا براحتی برآورده می کند. این تیم با استفاده از یک مربی مفید، بازیکنان باتجربه و گرچه یک حامی مالی می تواند مشابه بارز باشگاهی باشد که داعیه حرفه ای بودن دارد.

 

گفته می شود بابت قرارداد با این تیم پول قابل توجهی دریافت کردی که در تاریخ بسکتبال ایران بی سابقه هست؟

 

سعیده علی : بله، در حال حاضر من گران ترین بازیکن کنونی بسکتبال ایران هستم. هم تیمی هایم میگویند گران ترین بازیکن تاریخ هم محسوب میشوم که گرچه این را باور ندارم، چرا که در تیم های تهرانی ممکن هست بازیکنانی باشند که از من هم اکثر بگیرند.

 

حالاچقدر گرفته ای؟

 

اگر لازم شد بعدا میگویم!

 

همۀ ستاره های بسکتبال بانوان در حال جمع شدن در قزوین میباشند. وقتی بقیه تیم ها تضعیف شده اند قهرمانی شما در لیگ برتر کار دشواری نخواهد بود، با این عقیده موافقی؟

 

سعیده علی :خیر، گرچه این را قبول دارم که ما خیلی قوی شده ایم، بخصوص وقتی فولاد ماهان به دسته یک رفت و ستاره های بزرگش یعنی پطروس و زمان پور به این جا آمدند؛ اما اینکه ما براحتی می توانیم قهرمان لیگ شویم را اصلاقبول ندارم. تیم های دیگر که بیکار نبوده اند، آن ها هم مانند ما بازیکن گرفته اند و دست به تغییر و تحول زده اند.

 

تیم دانشگاه آزاد نیز پا به پای ما در فصل نقل و انتقالات پیش رفت و تا توانست بازیکن جذب کرد. این هم خیلی طبیعی هست که بازیکنی بخواهد به تیمی برود که حداقل توقعات مالی اش را برآورده می کند. قزوین نیز چنین تیمی هست که می تواند همۀ خواسته های یک بازیکن را برآورده کند. گرچه همانگونه که گفتم همه ی بازیکنان مفید به این جا نیامده اند

 

و بین تیم های دیگر هم پراکنده شده اند. اصلاتیم ما بجز پطروس و زمان پور کدام ستاره را جذب کرده هست؟! مسئولان قزوین تنها کاری که کرده اند این هست که بازیکنان خارجی خود را حفظ کرده اند.

888406590 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

سعیده علی,دختر بسکتبالیست ایران

 

وضع کنونی بسکتبال بانوان را چطور ارزیابی می کنی؟

 

سعیده علی : سرمایه های انسانی بسکتبال اکثر شده اند و در مقایسه با قبل بازیکنان بنا به دلایل گوناگون اکثر و بهتر پیشرفت میکنند. مشکل بزرگی که بسکتبال بانوان با آن مواجه هست کمبود حامی مالی برای تیم های باشگاهی هست. این مشکل بعضی از تیم های مفید و ریشه دار را به سمت و سوی نابودی پیش برده هست و باعث شده تعداد زیادی از بازیکنان مفید بابت این موضوع فرصت ادامه بازی را از دست بدهند.

 

حضور نداشتن در رقابت های برون مرزی چقدر به ضرر شماست؟ این موضوع برای بازیکنی همانند تو که فصل قبل بعنوان برترین بازیکن لیگ گزینش شد گران تمام نمی شود؟

 

سعیده علی : بله، ما هنوز هم افسوس می‌خوریم و از اینکه نمیتوانیم توانایی هایمان را در جایی غیر از لیگ به نمایش بگذاریم ناراحت و دلخوریم. می‌دانیم که فدراسیونی ها همه ی سعی و تلاش خود را برای رفع این مشکل انجام میدهند، اما گویا فیبا همچنان راضی نمی شود که ما با حجاب کامل اسلامی در میادین گوناگون آسیایی و برون مرزی به میدان برویم.

 

نپذیرفتن حجاب بازیکنان ایرانی از سوی فیبا مضحک ترین بهانه برای محروم کردن ما از حضور در رقابت های برون مرزی هست.

 

پس چرا تیم های ملی والیبال و فوتبال بانوان بدون هیچ مشکلی در مسابقه ها شرکت می‌کنند؟ داشتن حجاب فقط برای بسکتبالیست ها ممنوع هست؟

 

سعیده علی :این تصمیم فیباست نه ما. به هر حال این موضوع با گذر زمان حل خواهد شد، فقط باید صبر کنیم. مشکل اینجاست که می ترسم این گذشت زمان به ضرر بازیکنانی همانند من تمام شود. گرچه باید این را هم یادآور شوم که با وجود محرومیت ما از حضور در میادین برون مرزی، فدراسیون همچنان اردوهای تیم ملی را تشکیل می دهد و ما هم با انگیزه بی نظیر ای در این اردوها شرکت میکنیم.

1092978824 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

سعیده علی,دختر بسکتبالیست ایران

 

بعنوان برترین بازیکن بسکتبال شناخته می‌شوی. خودت چه کسی را برترین بازیکن ایران می‌دانی؟

 

سعیده علی :من بعنوان یک بازیکن گارد راس هم پستی های خودم را بهتر و اکثر می شناسم. به اعتقاد من، محمودی و آیلین آرتونیان دیگر بازیکنان مفید ایران میباشند. متاسفانه فرصت عمده زیادی برای رشد ما در بسکتبال بانوان وجود ندارد.

 

چرا؟

 

سعیده علی : مفید همانگونه که اشاره شد ما فعلاامکان حضور در مسابقه های برون مرزی را نداریم. وقتی در رقابت های برون مرزی حضور نداشته باشیم طبیعتا تجربه جدیدی در کار نخواهد بود و وقتی تجربه ای هم نباشد نمی‌توانیم براساس آن مهارت های جدیدی یاد بگیریم یا اینکه سطح بازی هایمان را بهبود ببخشیم.

 

میگویند تو حتی توانایی بازی کردن در تیم های اروپایی را هم داری. فکر میکنی واقعا چنین چیزی روزی عملی شود؟
سعیده علی : تا زمانی که نتوانم با تیم ملی در مسابقه های گوناگون به میدان بروم، نمیتوانم به این موضوع حتی فکر کنم. گرچه حتی اگر مجوز ما برای بازی کردن در رقابت های برون مرزی هم صادر شود مدت زمان زیادی طول می کشد تا دیده شویم.

 

حرف خاصی مانده که نگفته باشی؟

 

سعیده علی : مهم تر از این برای ورزشکاران زن وجود ندارد که به انها دقت بیشتری شود. فقط بعد مالی مهم نیست و باید تعداد زیادی از ابعاد دیگر این موضوع را هم در نظر گرفت.

1176097050 گفتگو با سعیده علی دختر بسکتبالیست ایرانی

 

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 8571 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.