مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

مجله عالی ها

مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید 19 ژوئن 2017

1896424162 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید 

ورزشکاران ایرانی سرشناس که در خارج از کشور میباشند و موفقیت های بسیار کسب نموده اند را در مقاله پیش رو معرفی خواهیم کرد. حضور الکساندر نوری در ایران و استقبال از او ما را یاد دیگر قهرمان ها و چهره های ایرانی الاصل گرایش های گوناگون ورزش حرفه ای جهان انداخت.

 

الکساندر نوری سرمربی ایرانی تبار وردربرمن مفید موقعی به ایران آمد. استقبال گرامی از او شد و حسابی به او خوشامد گفتند. شاید چون همۀ حال خوبی داشتند و خودشان را برای جشن صعود به جام جهانی آماده می‌کردند. این یک روی ماجراست. روی دیگر رفتار خود الکساندر نوری نسبت به ایران هست.

 

او با این که در ایران متولد نشده اما بارها نسبت به کشورش ابراز علاقه کرده و برای فرزندانش نام های فارسی گزینه کرده. یا مثلا مهیار منشی پور پوکسوری که در فرانسه اسم و رسمی دارد اما چند بار مانند زمان زلزله بم به ایران سفر کرده و بارها از حس خوبش نسبت به ایران گفته.

 

با این حال ورزشکاران دورگه یا دوملیتی دیگری میباشند که در سطوح بینظیر مسابقه میدهند اما نه نامی از ایران می آورند و نه اصلا ما آنها را می شناسیم. شناخت آنها و رشته ای که در آن فعالیت می‌کنند هم گرچه دیدنی دقت هست. خیلی از ما اصلا خبر نداریم که چندین ایرانی تبار در رشته هایی مانند راگبی، بیسبال و هاکی روی یخ در سطح بین المللی در حال فعالیت میباشند و افتخار کسب میکنند.

 

۱٫ مهیار منشی پور

به او لقب «تایسون کوچک» داده اند. بوکسور ریزنقشی که تا همین چند سال پیش وسط رینگ مبارزه می‌کرد و موفقیت های چشمگیری به دست می آورد. مهیار منشی پور متولد ۱۳۵۴ در بم کرمان هست. شهری که سه دهه بعد، در زمان زلزله بم و برای کمک به همشهری هایش به آنجا بازگشت. حالا هم گاهی به ایران سر میزند. تابستان سال پیش دختر شش ساله اش را به ایران آورده بود تا با زادگاه پدرش آشنا کند و حتی چند جلسه تمرینی هم برای جوانان متقاضی برگزار کرد.

424452756 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

مهیار در سن ۱۷ سالگی به فرانسه مهاجرت کرده بود. رفت که آنجا پزشکی بخواند اما به تریبت بدنی تغییر رشته داد و همزمان تبدیل به یک بوکسور حرفه ای شد. با ۵۵ کیلو وزن و ۱۶۴ سانتی متر قد.

 

او بین سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ قهرمان بلامنازع اتحادیه جهانی بوکس بود. در فرانسه و اروپا هم حرف اول را می زد. بعدها تبدیل به یک مدیر ورزشی در فرانسه شد. مسئولیت های کلیدی مدیریتی در ورزش این کشور بر عهده او گذاشته شده و حتی در مقطعی شایعه شده بود شاید او در کابینه سارکوزی وزیر ورزش شود. مهیار منشی پور سفیر صلح یونسکو هم هست.

 

۲٫ رضا مددی

در جهان و بین طرفداران رشته «ام ام ای» به «گرگ عصبانی» سرشناس هست اما در ایران وی را با نام «رضا مددی» می شناسند. مبارزی که در «قفس» حریفانش را ناک اوت می‌کند. خرداد ماه سال ۱۳۵۷ در نارمک استان تهران متولد شد. بعدها مستندی از زندگی او ساختند با نام «از نارمک تا ریودوژانیرو».

568209579 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

رضا مددی تا دوران نوجوانی در ایران بود و بعد به سوئد مهاجرت کرد. در دوران نوجوانی به باشگاهی در محله باغ فیض می رفت و رشته کشتی را در آنجا شروع کرد. بعدها به سمت رشته هنر ورزشی ترکیبی و مسابقات ام.ام.ای کشیده شد. قهرمانی در اروپا و سوئد حاصل موفقیت های او در سال های اوجش هست.

 

مددی چند سال از این مسابقات کنار رفت اما ۱۰ سال بعد دوباره بازگشت که این بار نتوانست موفقیت های پیشینش را تکرار کند. او چند سال پیش جان یک پدر و دختر خردسال راکه در حال غرض شدن در یک دریاچه بودند نجات داد. رسانه های سوئدی این ماجرا را با آب و تاب منعکس کردند و رضا مددی به یک قهرمان در افکار عمومی این کشور تبدیل شد.

 

۳٫ ارغوان رضایی

ارغوان رضایی در فرانسه متولد شده تا اواسط دهه ۸۰ شمسی در ایران چهره شناخته شده ای نبود. او در سال های بحبوحه فعالیت حرفه ای خود به ایران سفر کرد و روی جلد خیلی از نشریات آن زمان رفت.

1282103706 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

رضایی بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ به پدیده تنیس زنان جهان تبدیل شد و حتی به رتبه ۲۱ فدراسیون جهانی تنیس هم رسید. محبوبیت روزافزون او در ایران چند سال پیش با یک چالش جدی مواجه شد. ارغوان رضایی در حاشیه یک مراسم رسمی که از نخبگان خارج از کشور دعوت شده بود راکت های خود را به محمود احمدی نژاد رییس جمهور وقت اهدا کرد.

 

همین باعث به وجود آمدن حاشیه هایی برای او شد تا جایی که مجبور شد گفت و گو کند و بگوید راکت هایش را به نیت تقدیم کردن به مردم ایران اهدا کرده و نه شخص رییس جمهور وقت.چند سالی هست از ارغوان رضایی نه در مسابقات حرفه ای خبری هست و نه در رسانه های ایران. آخرین خبری که از او داریم شکایتش از پدرش ارسلان رضایی

 

به تهمت اخاذی و تهدید به مرگ هست که گرچه ظاهرا مدرک قابل اعتنایی هم نتوانسته ارائه بدهد. گذشته تر یک‌بار پدر او نامزد غیررسمی اش را تهدید به برخورد فیزیکی کرده بود و به همین علت از حضور در ورزشگاه ها منع شده بود.

 

۴٫ منصور بهرامی

یک تنیسور حرفه ای ایرانی الاصل باشگاه ایرانی های سرشناس در فرانسه را کامل می‌کند. منصور بهرامی ۶۱ سال پیش در اراک به جهان آمد. از سال های پیش از انقلاب در ایران تنیس بازی میکرد و چند مقام در سطح آسیا کسب کرده بود. او در سال ۱۳۵۹ اما به فرانسه مهاجرت کرد.

 

بحبوحه افتخارات او در سال های پایانی دهه شصت رقم خورد که به رتبه ۱۹۲ تنیسورهای جهان رسید. او در سال ۱۳۹۳ وقتی با دنیای حرفه ای تنیس خداحافظی کرد یک تور ویژه پیشکسوتان این رشته راه اندازی کرد که با استقبال بین المللی مواجه شد.

842327288 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

بهرامی حالا به علت انجام حرکات نمایشی و ضربات هنرمندانه اش با راکت و توپ تنیس هنوز هم طرفدار دارد. کلیپ هایی از حرکات او در سرویس های اشتراک ویدئو مرتب منتشر می‌شود و هزاران بازدیدکننده دارد. در جریان اختلافات ارغوان رضایی و پدرش نام منصور بهرامی هم به میان آمده بود.

 

ارسلان رضایی میگفت دخالت های بهرامی باعث شده میان او و دخترش شکراب شود. منصور بهرامی گرچه این تهمت را رد کرد و گفت کلا سالی یک یا دو بار اکثر ارغوان رضایی را نمی‌بیند. یکبار هم به درخواست خود پدر ارغوان قصد پادرمیانی داشته تا اختلافات آنها حل شود که نتیجه نداده هست.

 

۵٫ الکساندر نوری

استقبال خوبی از او به عمل آمد شاید چون مفید زمانی به ایران آمد. الکساندر نوری سرمربی ایرانی تبار تیم فوتبال وردربرمن کشور آلمان برای تماشای دیدار ایران و ازبکستان به ایران آمد. با کارلوس کی روش دیدار کرد و رسانه ها حسابی وی را تحویل گرفتند.

288176502 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

الکساندر نوری متولد ۱۳۵۸ در کشور آلمان هست. در دورانی که فوتبالیست بود خیلی موفقیت چشمگیری کسب نکرد. مهمترین باشگاهی که در آن بازی کرد همین وردربرمن بود که هم اکنون سرمربی آن شده. در دوران مربیگری اما با سرعت خیره کننده ای پیشرفت کرد. از سال ۲۰۱۱ در یک باشگاه گمنام آلمانی کمک مربی شد و سه سال بعد همین مسئولیت را در وردربرمن به او سپردند.

 

در سال ۲۰۱۶ یک شکست سنگین باعث برکناری سرمربی گذشته تیم شد و الکساندر نوری بر حسب یک اتفاق جایگزین او شد. نوری نتایجی فراتر از حد انتظار کسب کرد و در نهایت بعنوان تیم هشتم جدول بوندس لیگا فصل را به اتمام رساند.پدر او اصالتا اهل رشت و مادرش آلمانی هست. خودش در کشور آلمان به جهان آمده و عجیب این که نام های فارسی

 

مینو و آریان برای فرزندانش گزینه کرده. نتایج وردربرمن در این فصل آن قدر قانع کننده بود که مدیران این باشگاه قرارداد وی را تا سال ۲۰۱۹ تمدید کردند.

 

۶٫ تورج هوشمندزاده

اگر تصویر تورج هوشمندزاده را به کسی نشان بدهید احتمالا باور نمی‌کند که او یک ایرانی هست. اندام و رنگ پوست او شباهتی به ایرانی ها ندارد. هر چقدر تورج در ایران شناخته شده نیست اما امریکایی ها وی را مفید می شناسند. گرچه با نام TJ. شاید به این علت که رشته ورزشی او در ایران طرفداری ندارد.

1536892196 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

تی.جی بازیکن حرفه ای لیگ فوتبال آمریکای ان.اف.ال بود. او از یک پدری ایرانی و یک مادر سیاهپوست آمریکایی به جهان آمده هست. او حالا یک مجری و کارشناس تلویزیونی هست اما در دوران فعالیت حرفه ای افتخارات زیادی کسب کرده بود. او در سال ۲۰۰۷ بعنوان برترین دریافت کننده لیگ حرفه ای فوتبال آمریکایی گزینه شد و سابقه حضور در تیم ستارگان ایالات امریکا هم دارد.

 

تی.جی در سال ۲۰۰۹ با یک قرارداد ۴۰ میلیون دلاری به تیم سیاتل سی هاکس پیوست. آخرین تیم هوشمندزاده که هم اکنون ۳۹ سال سن دارد هم اوکلند رایدرز بود. اگرچه راگبی در ایران طرفدار ندارد اما تعداد ورزشکاران ایرانی تبار که در کشور آمریکا در سطح اول فعالیت کرده اند دیدنی دقت هست. نام هایی مانند شهریار پوردانش، اریک بختیاری، آندره حیدری و حمید محمودی همگی متولد ایران میباشند و هم اکنون در ایالات امریکا و کانادا فوتبال آمریکایی بازی میکنند.

 

۷٫ فرید پوردرویش، میکا زیبانژاد و دیگران

عجیب تر از موفقیت ایرانی ها در فوتبال آمریکایی، حضورشان در گرایش های مانند هاکی روی یخ و بیسبال هست. رشته هایی که همۀ وقت} در ایران مهجور و ناشناخته هست. میکا زیبانژاد همین حالا ۲۴ سال سن دارد و اصلیت ایرانی- فنلاندی دارد. او در سوئد بزرگ شده و هم اکنون در تیم هاکی روی یخ نیویورک رنجرز در لیگ ملی ایالات امریکا NHK بازی میکند و با لباس تیم ملی سوئد به میدان میرود.

1047212452 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

در بیسبال هم فرید پوردرویش را داریم که از پدری ایرانی و مادری ژاپنی متولد شده. او در تیم بیسبال تگزاس رنجرز بازی میکند و با تیم ملی ژاپن به المپیک پکن و جام جهانی بیسبال هم رفته هست. او با نام «یو درویش» در رسانه های بین المللی شناخته می‌شود.

 

در فوتبال بهرنگ صفری مدافع تیم بازل سوییس و آریا جسور هاسه گاوا دورگه ایرانی ژاپنی را داریم. در شنای زنان لیلا وزیری هست که با پرچم ایالات امریکا مسابقه می‌دهد و چند مقام جهانی دست یافته. یک دونده سرعت ایرانی- مراکشی به نام آدام جمیلی را داریم که برای انگلستان مسابقه می‌دهد و در مسابقات ۲۰۱۴ اروپا مقام قهرمانی کسب کرده بود و چندین نام دیگر که اسم و تصویر آنها همه ی وقت برای ما غریبه هست.

148303451 مشهورترین ورزشکاران ایرانی دورگه را بشناسید

 

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 8571 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.