اصول صحیح عذرخواهی کردن را یاد بگیریم

مجله عالی ها

اصول صحیح عذرخواهی کردن را یاد بگیریم

اصول صحیح عذرخواهی کردن را یاد بگیریم 21 ژوئن 2017

921827383 اصول صحیح عذرخواهی کردن را یاد بگیریم

اصول صحیح عذرخواهی کردن را یاد بگیریم 

عذرخواهی کردن باید طبق اصولی باشد تا همۀ چیز با خوبی و خوشی تمام شود. بعضی اوقات افراد طوری عذرخواهی می‌کنند که باعث بدتر شدن وضعیت نیز میشود.  اگر فکر مى کنید که تنها با گفتن “ببخشید” قائله ختم خواهد شد و طرفتان موظف هست که اشتباه شما را ببخشد و فراموش کند و همۀ چیز تمام شود سخت در اشتباه هستید! اگر خواهان سر و سامان دادن ارتباط تان هستید، لازم هست که یک عذرخواهى مفید را یاد بگیرید.

 

همۀ ما در روابط میان فردى و یا زندگى مشترکمان دچار اشتباهاتى شده ایم که باعث ناراحتى دوستان، همسر و … شده هست. شوخى بی مزه در جمع، انتقاد بی موقع، توهین، بى احترامى ، زیر قول زدن…همین اشتباهات و دلخوریها ریشه ى اغلب تعارضات هست و بخشی از آن ها ریشه در نحوه برخورد ما با تعارضات و اشتباهات هست.

 

اینکه وقتى اشتباهى مى کنیم، دلى را مى شکنیم، حرفى مى زنیم که کدورت ایجاد مى کند چطور برخورد مى کنیم؟ چگونه عذرخواهى مى کنیم؟! اگر فکر مى کنید که تنها با گفتن “ببخشید” قائله ختم خواهد شد و طرفتان موظف هست که اشتباه شما را ببخشد و فراموش کند و همۀ چیز تمام شود سخت در اشتباه هستید!

 

یک عذرخواهى مفید داراى ۶جزء مهم هست که عبارتست از
١- بیان تأسف
٢- توضیح اینکه چطور آن گونه شد
٣- قبول مسئولیت
۴- بیان پشیمانى
۵- پیشنهادى براى جبران
۶- درخواست بخشش

 

_ اگر زمان کمى دارید و یا بنا به دلایلی نمى توانید تمام اجزاء آنرا انجام دهید، تحقیقات نشان داده که مهمترین بخش عذرخواهى “قبول مسئولیت” هست. پذیرش اینکه اشتباه کرده اید بسیار مهم هست.

 

هیچوقت به دلیل احساس فرد مورد نظر عذرخواهى نکنید، بلکه به دلیل رفتار خودتان معذرت بخواهید.

 

به جاى اینکه بگویید: ” از اینکه با حرفام ناراحتت کردم عذر مى خوام” بگویید:”متأسفم من جملات دردناکى بهت گفتم “.

 

_ دومین جزء مهم دیگر توصیه جبران هست. وقتى قادر نیستید آسیبى که به طرف مقابلتان زده اید برگردانید، پس لازم هست کارى بکنید که آسیب وارده کم شود

 

_ جزء مهم دیگر، ابراز تأسف ، توضیح اینکه چرا چنین شد و بیان پشیمانى هست.

 

_ آخرین مرحله عذرخواهى “درخواست بخشش” هست.

 

 به گزارش عالی ها پر واضح هست که مضمون عذرخواهى نیمى از راه هست، جریانات وارده اکثر از این حرفاست. با من من کردن، اجتناب از نگاه مستقیم، دست به سینه گوشه اى ایستادن ، هنوز در مرحله عصبانیت بودن تأثیر کلام شما را بسیار کم مى کند.

 

اگر واقعاً قصد عذرخواهى دارید رو در رو عذرخواهى کنید ، اس ام اسی و ایمیلى تأثیر کمى دارد. طرف شما دوست دارد ببیند و یا بشنود که در ابراز تأسف خود پشیمان هستید و مى تواند براى بقیه دوستی به شما اعتماد کند.

 

 

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 8571 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.